Xperia GO Rom yüklemek

Bu konuyu okuyanlar

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Bu konuda sizlere elimden geldiğince xperia go st27i modelinin nasıl root yapılacağını ve custom rom yükleneceğini anlatacağım.

Sony modellerinin root,cwm ve rom yükleme işlemleri neredeyse birbirinin aynı olduğundan tekrar aynısını yazmaktansa forumda mevcut olan bazı konulardan faydalanacağız.

1) Öncelikle telefonunuzun yedeğini alınız. Özellikle rehberinizi , fotoğraflarımızı ve müziklerimizi.

Rehberi Nasıl yedeklerim :
Rehbere girince menü tuşuna basıp kayıtları içe/dışa aktar seçeneğinden, dışa aktar dedikten sonra oluşacak vcf dosyasını bilgisayarımıza usb kablo ile kopyalayınız.

Eğer rehber kayıtlarınız, gmail hesabınıza bağlı ise yani yerel olarak açmadıysanız, herhangi bir rom yükleme sonrasında gmail hesabınızı girdikten sonra, otomatik olarak kayıtlarınız geri yüklenecektir. (Siz yine de şansa bırakmayın). Yükleme sonrasında önce gmail hesabınızı girin, kayıtlar gelmez ise yine aynı menüden (içe/dışa aktar) dosyayı seçip yüklersiniz.​

2) Telefonumuzu root yapacağız.

http://forum.shiftdelete.net/sony/294406-xperia-s-root-yapma-bootloader-unlock-cwm-rom-yukleme.html

Bu linkteki Root Yapma adımlarını sırasıyla uygulayınız.

Root esnasında 3.ncü maddede belirtilen yazılım yerine benim root yapmada kullandığım yazılımı kullanabilirsiniz. (Belki de aynısıdır)
Root Yazılım linki : https://yadi.sk/d/L05TW5wsaDUL6

3) Bootloader kilidini açmak.

xperia telefonlarda bootloader kilitli olarak çıkmaktadır. Herhangi bir rom yüklemek için bu kilidin mutlaka açık olması gerekmektedir. Aksi takdirde cwm rom yükleme esnasında error 7 gibi hatalar verir, yarım kalır ve yükleyemez. Dolayısı ile telefon içinde bir işletim sistemi kalmadığı için açılmaz. (Panik yok, bunun da çaresi var)

http://forum.shiftdelete.net/sony/294406-xperia-s-root-yapma-bootloader-unlock-cwm-rom-yukleme.html

Bu linkteki Bootloader kilidi açma başlıklı adımları yine sırası ile uygulayınız.

1.nci maddede anlatıldığı gibi gerekli kontrolün ardından, "bootloader unlock allowed : yes" 'i görüyorsanız kilitlidir, devam edip açınız.

2.nci maddedeki gerekli olan programları indirdikten sonra,
3.cü maddede belirtilen sony nin kendi sitesinden telefonunuzun modelini seçerek, ilerleyen ekranlarda ime numaranızı ve mail adresinizi belirtiyorsunuz. Tüm uyarıları kabul etmeniz gerekmektedir. (Çünkü bundan sonra olabilecek durumlar size ait olacaktır. )

Kilit açma kodunuz mail adresinize gelecek, o yüzden imei ve mail adresinizi düzgün giriniz.

4) Rom Yüklemek

Öncelikle telefonumuza uygun bir rom bulmamız gerekmekte. Bu adrese arada bir girip gelişmeleri ve yeni çıkan romları takip edebilirsiniz.
http://forum.xda-developers.com/xperia-u

Benim en son yüklediğim rom şudur : Kitkat : 4.4.3 Google da cm-11-20140608-UNOFFICIAL-lotus.zip diye aratırsanız, birçok indirme yeri mevcut.

İşleme başlamadan önce indirdiğimiz bu romu (zip dosyasını) telefonumunuzun içine kopyalamamız gerekmekte. (bu Unutulursa yükleme başladıktan sonra, telef. formatlanacağı için, tekrar pc ye bağlayıp atamayız. başımıza gelirse, harici bir sd kartın içine atıp o şekilde baştan başlamalıyız.)

Yine bu linkteki rom yükleme başlığındaki adımları mutlaka sırasıyla yapınız.
8.nci maddede belirtildiği gibi ses açma tuşuna değil ses kapatma tuşuna basılı olacak bu modelde

10.ncu maddede dediği gibi ; Telefonu tekrar kapatıp, romu yüklemek için açarken : telefonu açma tuşuna basıp telefon açılmaya başladığında , ses açma (yukarı) tuşuna hızlıca art arda basmaya devam ediniz. (cwm menüsü gelene kadar)

Yine diğer kalan işlemleri sırasıyla yapınız.

Tam emin olmamakla beraber, benim verdiğim romun içindeki cwm= cwm touh recovery olabilir. Eğer öyle ise işiniz daha kolay olacaktır.

Yine Takıldığınız yerlerde, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

* Bu arada, daha önceki konularından ve anlatımlarından dolayı da [MENTION=130683]Mehmet.Yildiz[/MENTION] 'a teşekkür ederiz.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
rica ederim abi. eline sağlık :)
bu arada root hangi sürüm için? hepsine oluyor mu yoksa :)

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
rica ederim abi. eline sağlık :)
bu arada root hangi sürüm için? hepsine oluyor mu yoksa :)

Ben yaptım oldu :D

Ellenmemiş stok rom üzerine.. Ben bu adımları uygulayarak, yüklemiştim biliyorsun ;)

Önemli Not : Eğer ki bir sıkıntı ile karşılaşır ve telefonunuz açılmaz ise telaşa kapılmayın. Böyle bir durumda, sony pc companion programını açıp telefonumu kurtar menüsüne girin. oradaki telefon resimli seçenekler yardımı ile, telefonunuzu modeline göre seçin.

Açılan ekranlarda size, telefon üzerinde hangi tuşlara basarak telefonu açacağınızı ve kabloyu takarken hangi tuşa basılı tutulacağı gibi çok açıklayıcı bilgiler verilecek, ve işlemlerinizin doğru yapılıp yapılmadığı sürekli kontrol edilecek ve siz ekrandan takip edebiliceksiniz.

Pc companion programı, telefonunuz için gerekli olan tüm yazılımı indirerek, telefonunuzu yeniden yükleyecektir.

Sonra tekrar denemeye devam :)

Başarılı bir rom yüklemeden sonra :

Eğer ki yüklediğiniz romu beğenmez iseniz, veya hatalar ile karşırsanız. Ya da ben bu işi artık öğrendim ha bire denerim derseniz :)

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, sadece indirdiğiniz zip dosyasını telefona atıp, full vipe ve cache işleminin ardından, install rom demek hepsi bu. sonraki kurulumlarınız 5 dk. nızı almayacak. :)

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Çok düzenli bir anlatım olmuş eline sağlık Ertan abi seni rom işlerinde ilk defa görüyorumda :mrgreen:

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Çok düzenli bir anlatım olmuş eline sağlık Ertan abi seni rom işlerinde ilk defa görüyorumda :mrgreen:

Aslında hiç işim olmaz :D Aynı telefonu kullanan bir üyemiz yardım istemişti. pm. ile yardımcı olmayı doğru bulmuyorum. konuyu foruma taşıyıp, yardıma ihtiyacı olan var ise faydalanılsın istedim.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Aslında hiç işim olmaz :D Aynı telefonu kullanan bir üyemiz yardım istemişti. pm. ile yardımcı olmayı doğru bulmuyorum. konuyu foruma taşıyıp, yardıma ihtiyacı olan var ise faydalanılsın istedim.

Bende istedikleri yardımları konulara yorum yazarak sormalarını istiyorum ki aynı durumu yaşayanlara tek tek anlatmayalım bir yerde bulunsun :)

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sizler adamın dibisiniz hepinize tenk yu ve değerli vaktinizi ayırdığınız için ;)

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Her şeyi yapıyorum ama Running
çıkıyor sonra ''Yedekle ve Geri Yükle menüsü gelecek.''o gelmiyor bende menüden yapıyorum yedekle geri yükleye girip sonra geri yükle rootme diye dosya var yukluyorum kapanıp açılmıyor burda tıkandım :)

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Tam olarak neresi anlayamadım.

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba kardesım telefonda her şeyi yaptım see boot locking klasorune gırıp orda yıne see boot locking exe dosyasını acıyorum rom dosyasını masaütüne atıyorum boot olarak romu secıyorum flas yapıyorum donuyor romda mı sıkıntı var....

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
ben o şekilde bir işlem yapmadım. varsa bir ekran görüntüsü atarmasın?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

haaaaa.

bootloader kilidini açtınız mı peki ?

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
boot loader kilidini açabildiniz mi?

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
boot loader kilidi açıktı öyle yazıyordu telefonda *#*# bişeyler yaptım ordan menüden baktım açık yazıyordu

"Bootloader unlock allowed: Yes" yazıyor ?

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
baktığınız yerde "Unlock allowed : yes " mi yazıyordu :

tekrar kontrol edin. hiç rom yüklemediyseniz, kapalıdır.

2m4f5n8.png

bu şekilde ise açık değildir.

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
5p0YER.png

Açık değil mi kilit şimdi ?

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
1. öncelikle telefonumuzun Bootloader kilidi açılıyor mu buna bakalım
Telefondan arama kısmına *#*#7378423#*#* yazın servis menüsü açılacak.
Service info -> Configuration -> Rooting Status kısmında "Bootloader unlock allowed: Yes" yazıyorsa bi sorun yok işleme devam edebiliiriz.... ŞUrada yazan yazıyı ben çok yanlış okudum...Ona baktım böyle görünce açık dedim

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
kilit kodunu sony den aldıktan sonra se bootlaeder programı ile kilidi açacaksınız.
açıldıktan sonra şu şekilde görünmeli.

Screenshot_2013-12-19-04-12-51.png

@utkucux

öss hatasına düşmeyelim Yes ise açık değildir miş.

Bootloader kilit açılmasına izin var mı = evet

gibi yorumlamak lazım..

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Oradaki yazı beni bir an şaşırttı da o yuzden oldu bunlar :) neyse o zaman zaten hepsi anlatılıyor kilidi açıp devam ederim yardımınız ıcın sağolun

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ve muhteşem son her şey tamam açılıyor menü falan var gayet hoş ama kablosuz bağlantı açılmıyor google play flan yok ?

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
cm11.0-weekly-12-lotus romun adı bu

Şimdi hepsi geldi ama bu seferde Malesef Kurulum Sihirbazı Durdu yazıyor ekranda ? NErde hata yaptım Acaba yanlış room'a yanlış google ugulamasımı yükledim ben

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
keşke benim verdiğimi deneseydiniz. onun içinde google play vardı. her neyse,

http://battledroid.org/downloads/Android 4.4.3/6-2_GApps_Minimal_4.4.3_signed.zip

Bu minimal google apps. dosyasını telefona kopyalayıp, cwm girin. install from sd kard seçeneği ile bu zip dosyasını gösterip kurun. goog.play ve gerekli dosyalar yüklenecektir.

daha fazla google uygulaması isterseniz bu sefer marketten indirip kurarsınız.

utkucux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Şimdi hepsi geldi ama bu seferde Malesef Kurulum Sihirbazı Durdu yazıyor ekranda ? NErde hata yaptım Acaba yanlış room'a yanlış google ugulamasımı yükledim ben

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Şöyle yapalım : benim yukarıda kendi kullandığım rom diye bahsettiğim romu google da arayıp indirin. ve sd kartınıza kopyalayın.

Daha sonra basitçe kurulumunu yapın . 5 dk. nızı almaz artık rom kurulumları.

wipe data factory reset
wipe cache
advenced --> wipe dalvik cache

format system
format data
format cache

install from sd card. şeklinde hızlıca kurup deneyebilirsin.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Xperia Go için , Haftalık CM-11 Android 4.4.4 Nigtly Sürümler :)

http://builds.hubdroid.com/cm11/nightlies/final/lotus/

Kurulum Rehberi :

http://forum.xda-developers.com/xperia-u/go-development/rom-cyanogenmod-11-xperia-t2776873

Not : Sürekli güncellenen ve üzerinde çalışılan sürümlerdir. Stable değildir. Test amaçlı yükleyebilirsiniz. Hoşunuza gider sıkıntı çıkarmaz ise kalıcı bırakabilirsiniz. :)

Ekleme yapıyım; Bazı günlük romlar sorunsuz oluyor yani bug vb şeyler olmuyor, bazı günlük romlarda sıkıntılı oluyor, sensörler çalışmıyor gibi bir sürü hatalar oluyor.

Eğer sorunsuz bir CM romu bulursanız kurun sonra gerekli ayarları yapın uygulamalarınızı vb indirin ve yedeğinizi alıp bilgisayara atın, telefondan silin. Eğer farklı sürümlere geçince sorun çıkarsa full wipe yapıp yedeği geriye yüklersiniz böylece kaldığınız oyunların levellerinden itibaren devam edersiniz.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
cm11.0-weekly-28-lotus.zip

Dayanamadım gene yükledim :D

Ne zamandır düzgün çalışan rom bulamıyordum. Aslında hepsi düzgün de, facebookta video oynatmaya çalıştığında telefona reset atıyorlardı. Benlik bir durum da olabilir. Ama bu sürümde böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Profilini performansta ve işlemci yönemitimini de lion heart ta kullanıyorum. akıyor alet. :wub:

SNkv1FC.png

http://builds.hubdroid.com/cm11/nightlies/final/lotus/

snrztrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim konuyu okudum ayrıntılı bir şekilde bootloader açık şu anda senin attığın resimdeki gibi. fakat şunu çözemedim. rom u yükleyecekken telefon bilgisayara bağlı olacak mı? bağladım flash a basıyorum donuyor ardından telefonu kapatıyorum 30 sn bekliyorum kabloyu çıkartıp ses kısmaya basılı olarak takıyorum program hala donuk nasıl olacak bu iş?