Xp format sorunu bilgisayar kapanıyor

ayaz_01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarimi aksam normal olarak kapattim fakat sabah actigimda bilgisayar guvenli mod ve enson ayarla ac diye secenekler sunuyor hangisi secersem seceyim bilgisayar yine eskisi gibi oluyordu
yani ne güvenli modda bile acamıyordum

daha sonra

format atmaya karar verdım
wındowsu yuklemeye geecıyor dosyaları kopyalıyor hanı yukleme devam ederken pc restart atıyor kac kez denedım aynı formatın ortadasında yıne restart atıyor

hatta bır ara sys hatası verdı onunda remden oldugunu dusundum remlerı cıkarttım denedım baska rem taktım yıne gelıyor gelıyor kurulum dosyalarını atıyor
bılgısayarı 15 sanıye ıcınde yenıden baslatılcak dıyor
bslıyor tam acılacekken yıne restart atıyor

formatta asagıdakı resımde olabılen yere kadar gelıyorum ama daha sonra pc kapanıyor ve devam etmıyor
resmini gösterıyorum
resim -1
pcisw9.th.jpg

bu üsttekı resimdeki yer 100/100 kadar doluyor doluyor bılgısayarınızı 15 sanıye ıcınde yenıden baslatın dıyor

Resim -2
pc2mg3.th.gif

daha sonra üstteki ekran cıkıyor ve yıne restart atıyor en basa donuyor

bundan sonrasına gıdemıyorum hep buraya kadar gelıyor ve devam etmıyor ve pc kendı kendıne restart atıyor

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
donanımına dikkat et, aygıtları tanırken sorun çıkıyor muhtemelen, bilgisayarı en saf hala getir, usb leri boşalt(klavye fare harici) ethernet kartı falan varsa onları da çıkar

pHeR-d

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
banada benzeri bişey olmuştu anakartım yandı :)

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Evet donanımla alakalı,

HDD de sorun yok!

İşlemci fazla ısınıyor olabilir!

Ekran kartın varsa onu onboard yap öyle bi dene !!!

Eğer sorun devam ederse ANakart ında bir problem var!

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Zibi$ dedi ki:
Evet donanımla alakalı,

HDD de sorun yok!

Hayır tam aksine sorunun hdd'de olma olasılığı daha yüksek.Harddiskte bozuk sektör varsa kurulum buradan öteye geçmeyebiliyor.Eğer daima burada takılıyorsa işlemci ısınma sorunu kafadan gitti zaten,anakartta problem olsa bilgisayar açılmazdı,ekran kartından olsa görüntü gelmezdi.Siz nolur nolmaz başka bir windows kurulum cdsiyle tekrar deneyin.

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bendede aynı sorun olmuşru bende çok şey denedim başka pcde fdisk bile çektim ama sonradan bios pilini sökmek aklıma geldi söktüm bir kez bios bilini çıkartıp çalıştır sonra geri tak ve bios ayarları yap benimki sorunsuz çalışıyor

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
m1903 dedi ki:
Zibi$ dedi ki:
Evet donanımla alakalı,

HDD de sorun yok!

Hayır tam aksine sorunun hdd'de olma olasılığı daha yüksek.Harddiskte bozuk sektör varsa kurulum buradan öteye geçmeyebiliyor.Eğer daima burada takılıyorsa işlemci ısınma sorunu kafadan gitti zaten,anakartta problem olsa bilgisayar açılmazdı,ekran kartından olsa görüntü gelmezdi.Siz nolur nolmaz başka bir windows kurulum cdsiyle tekrar deneyin.

Hdd de badsector olsa reset atmazdı loading çubugu hareket etmez ve donardı.
Benim önerim işlemci fanını bi temizle ısınmamasını sagla bilgisayarı olabildiğince az parça ile çalıştır(HDD,ram,cd-rom) başka birşey takma ve xp yi yuklemeyi tekrar dene.

unutmadan titanyuma katılıyorum ECS marka dandik anakartlar bıos pilini çıkarıp çalıştırınca düzeliyor başıma çok geldi..

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
byhck dedi ki:
m1903 dedi ki:
Zibi$ dedi ki:
Evet donanımla alakalı,

HDD de sorun yok!

Hdd de badsector olsa reset atmazdı loading çubugu hareket etmez ve donardı.
Benim önerim işlemci fanını bi temizle ısınmamasını sagla bilgisayarı olabildiğince az parça ile çalıştır(HDD,ram,cd-rom) başka birşey takma ve xp yi yuklemeyi tekrar dene.

unutmadan titanyuma katılıyorum ECS marka dandik anakartlar bıos pilini çıkarıp çalıştırınca düzeliyor başıma çok geldi..
O sorunu bizzat yaşadım ondan öyle yazdım.Tek fark çubuk dolduktan sonra ekran kararıyor ve öyle kalıyordu reset falan atmıyordu.Sonra garantiye yolladık makineyi yeni harddiskle yolladılar,sorunsuz çalıştı.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Arkadaş üye olup gitmiş sanırım,benden destek yok ;)

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
online destek dedi ki:
Arkadaş üye olup gitmiş sanırım,benden destek yok ;)

Haklısın galiba online destek neyse bi ara tekrar gelirse devam edriz kaldığımız yerden :)

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
m1903 dedi ki:
Zibi$ dedi ki:
Evet donanımla alakalı,

HDD de sorun yok!

Ha evet HDD kafa vuruyorsa o ayrı ama onu duymıcak kadar sağır değildir.

ayaz_01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar hdd ses yok remde sorun olsa tek remdende denedim cift remde var remleride kontrol ettim

ve ben bu soruna halen cevap bulamadim bazi arkadaslar her neyse sorun halen bu sekiilde devam ediyor f-disk yapmıstım ayrica bios pilinide cok kez cikardim sorudun dedigim gibi xp cdisi d onuda denedim dostlar ve ben bu isin icinden cikamadim

ayaz_01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
remleri baska pc denedim calisti hardiske baska pcde format attım yukledım sorun olmadı ekran kartını denedım sorun olmadı guc kaynagını baska pc denedım sorun olmadı xp cdisini denedim ondada sorun yok
sonuc gerıye ankartım ve ıslemcı kaldı yoksa sorun bunlardamı

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Donanımsal olarak arkadaşların dediklerine el attıysan yazılımsal olarakta Win XP Sp2'li kurulum cdsi temin edip onunla dene. Bu sorunun neden donanımsal olmicağı kanaatindeyim. Bios ayarlarında da sorun olabilir...

ayaz_01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ustam zaten xpsp2 hardıskı baska pcde formatladım taktım wındows logosuna kadar gelıyor sonra restart atıyor aynı formatta atıgı restart gıbı

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ayaz_01 dedi ki:
ustam zaten xpsp2 hardıskı baska pcde formatladım taktım wındows logosuna kadar gelıyor sonra restart atıyor aynı formatta atıgı restart gıbı
bios girerek ayarları default yap veya anakart üzerinden pili çıkarıp tak daha sonra işlemciyi maxsimumun bi altında (örn amd 2.5ghz sen 1.84 çalıştır) çalıştır voltajlara dokunma saat takvimi ayarla kaydederek çık. Bu sorun kesin biostur....

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ayaz_01 dedi ki:

Ezbere bilemicem bakmam lazım benim bios daha farklı, işlemci hızı ayarı "Advanced BIOS Features" veya "Advanced Chipset Features" olması lazım diye hatırlıorm oralara bak işte "high performance" seçili bişey de olabilir onu "manuel" yapıp işlemci hızı seçiceksn zaten anlarsın "CPU Speed" gibi bişey yazar...

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Fotoğraf çektim konuya ekliyorum nasıl yapacağını biraz bekleticem..
Edit : İçerik hazırlandı...

Capslerde anlattığım üzere sende takip ederek işlemi uygula arkadaşım..

11et8.jpg

22uj5.jpg

33ke4.jpg

44jq4.jpg

Kolay gelsin....

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
benim 2 gun once başıma geldi tek fark vista olması.kurmaya çalışıyorum herşey guzel gidiyor ama en son işlem kurulum tamamlanıyor derken donuyor.Hdd diceksiniz ama değil çok denedim.ram derseniz o da değil.başka bi pc de kurdum vistayı. :D kurduktan sonra da pc yi 5 dk kullanıyorsunuz ve tamamen donuyor.hiçbir işlem yapmıyor hatta mouse bile hareket etmiyor.butun parçaları denedim ve hiç aklıma gelmeyen parça(işlemci) arzalı çıktı.Değiştirdim işlemciyi şimdi gayet güzel kullanılıyor.

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
byhck dedi ki:
benim 2 gun once başıma geldi tek fark vista olması.kurmaya çalışıyorum herşey guzel gidiyor ama en son işlem kurulum tamamlanıyor derken donuyor.Hdd diceksiniz ama değil çok denedim.ram derseniz o da değil.başka bi pc de kurdum vistayı. :D kurduktan sonra da pc yi 5 dk kullanıyorsunuz ve tamamen donuyor.hiçbir işlem yapmıyor hatta mouse bile hareket etmiyor.butun parçaları denedim ve hiç aklıma gelmeyen parça(işlemci) arzalı çıktı.Değiştirdim işlemciyi şimdi gayet güzel kullanılıyor.

Ram baş nedeni oluyor genelde herhangi bir donanım parçası sorun yarattığında donmaya, kitlenmeye veya reset atmaya neden oluyor.

Arkadaşın yazılımsal yönden sorunu vardır diye yardımcı olmaya çalıştım sorun donanımsa kasayı görmem gerek. Hangi parça sorun yaratıyor bulmalıyım...

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
tabi ki kasayı gorsek buluruz sorun değil işte ama bu şekilde yazma ile de biyere kadar oluyor :)

Son mesajlar