Xiaomi'nin kara listeye alınması ne ifade ediyor?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
Uzun zamandır ABD ve Çin arasında olan ticari savaştan bir çok Çinli teknoloji firması da etkileniyor. Bunlardan biri de Xiaomi. Geçtiğimiz günlerde Trump tarafından kara listeye alındı.

Bu kara liste şöyle işliyor, satış rakamları ve destekçileri çok fazla artmaya başlayan Çinli firmalar her şekilde bir çok yerden ABD teknolojilerine bağlı olmak zorunda kaldığı için, ABD tarafından kara listeye alınıyor. Yani o firmalar ABD'ye bir tehdit oluşturmaya başladığı zaman kara listeye alınıyor. Ve 2019 yılında kara listeye alınıp GMS ambargosu uygulanan Huawei'den sonra aynı Huawei gibi özellikle de Doğu Asya'da çok hızlıca büyüyen Xiaomi de kara ilsteye alındı ama bu pek de bir şey ifade etmiyor.

Nedeni ise Huawei'in GMS ambargosundan sonra tamamen kendi geliştirdiği işletim sistemi ve mobil servislerini diğer tüm Android üreticilere açmış olması. Yani Huawei'in bunu yapabilecek kapasitesi olduğu için yaptı, bu kapasiteyi çok akıllıca kullandı. Bu sayede de ABD'nin ambargosu altına giren tüm Android üreticilere bir kapı olmuş oldu. Haliyle bu da artık ABD tekelinin baya kan kaybetmesi demek oluyor. Hatta bir çok Android üreticinin de Huawei'in önümüzdeki zamanda uygulamaya sokacağı mobil servisleri ve işletim sistemine geçmek hakkında planları olduğu söyleniyor.

Kısaca Xiaomi'nin kara listeye alınması günümüzde pek de bir şey ifade etmiyor. Firmanın kara listeye alınması üzerine bir cevabı var ama açıkçası ben eminim ileride Huawei'in mobil servislerini ve işletim sistemini kullanacaklarına.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
6,381

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Trump'un sürekli olarak bencil davranışları. Adam çok egoist bir insan, savaşı sürekli olarak arzuluyor.

Aslında adam egoist değil Milli davranıyor ve Amerikan çıkarkarını düşünerek tamamen ticari düşünüyor... Fiziksel savaş sevdalısı değil ticari savaş sevdalısı Trump. ( Fiziksel savaş isteyen ekip Jeo Biden tarafı ) Trump'a kalsa Afganistan'da ne işimiz var Suriye'den çekilelim ordumuz neden tüm dünyada geziyor bu paraları Amerikan halkına harcayalım diyordu ama yaptırmadılar istediklerini.

Trump aklı sıra Amerika'lı yatırımcılar veya Amerikan Sermayesi ile rakip firmaların güçlendirilmesine karşıydı hatta Amerikan firmalarının Amerika dışında üretim yapmasına Çin'de üretim yapamsına oraya yatırım yapmasınada karşıydı her şeyi Amerika içinde yapın rakiplere kazandırıyorsunuz böyle yaparak diyordu. ( Haksızda değil Huawei 3-5 yılda nerelerden nerelere gelmişti çelme takmasalar 1-2 yıl içinde Iphone'uda açık ara sollardı. )

Şimdi Xiaomi ye bunu yapıyorlar kara listeye aldılar bugün Xiaomi hisse senetlerine baktım 1 günde ortalama yüzde 11 değer kaybetmiş. Üstüne Amerikalı yatırımcılara orada hissesi varsa satmasını istemişler dahada düşecektir uzun vadede. Ve Huawei gibi yaptırımlar ve kısıtlamalarda gelirse satış rakamları baya düşecektir kısa vadede.

Reaksiyon puanı
6,381
Aslında adam egoist değil Milli davranıyor ve Amerikan çıkarkarını düşünerek tamamen ticari düşünüyor... Fiziksel savaş sevdalısı değil ticari savaş sevdalısı Trump. ( Fiziksel savaş isteyen ekip Jeo Biden tarafı ) Trump'a kalsa Afganistan'da ne işimiz var Suriye'den çekilelim ordumuz neden tüm dünyada geziyor bu paraları Amerikan halkına harcayalım diyordu ama yaptırmadılar istediklerini.

Trump aklı sıra Amerika'lı yatırımcılar veya Amerikan Sermayesi ile rakip firmaların güçlendirilmesine karşıydı hatta Amerikan firmalarının Amerika dışında üretim yapmasına Çin'de üretim yapamsına oraya yatırım yapmasınada karşıydı her şeyi Amerika içinde yapın rakiplere kazandırıyorsunuz böyle yaparak diyordu. ( Haksızda değil Huawei 3-5 yılda nerelerden nerelere gelmişti çelme takmasalar 1-2 yıl içinde Iphone'uda açık ara sollardı. )

Şimdi Xiaomi ye bunu yapıyorlar kara listeye aldılar bugün Xiaomi hisse senetlerine baktım 1 günde ortalama yüzde 11 değer kaybetmiş. Üstüne Amerikalı yatırımcılara orada hissesi varsa satmasını istemişler dahada düşecektir uzun vadede. Ve Huawei gibi yaptırımlar ve kısıtlamalarda gelirse satış rakamları baya düşecektir kısa vadede.
Konuda anlattım, düşmez. Huawei tamamen kendi geliştirdiği mobil servisleri ve işletim sistemini üreticilere açık hale getirdiği için Xiaomi geri adım kesinlikle atmayacaktır.

Zaten bir de Çinlilerin milliyetçiliği var. Huawei boşta kalmışken destek için satışları iki buçuk katına çıkarmışlardı. Çinlilerden korkulur vallaha.

Yani demek istediğim baya düşer ama 1 hafta geçmeden çok daha fazla artar. Yani pek de bir şey ifade etmiyor işte.

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
Aslında Google a da zarar veriyor, android cihazların çoğu çin malı.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Abi şunu kaçırıyorsunuz Çin demokrasinin ve insan haklarının güvende olduğu bir ülke değil bana göre dünyanın çoğuda bu fikirde. Uygur Türklerine yapılanlar malum. Çin menşeli tüm firmaların devlete bağlılık zorunluluğu var yasa göre. Çin hükümeti ne isterse onu yapmalı. Bakınız alibaba kurucusunun Çin yönetimine bir eleştirisi yüzünden adamın çok yüksek tutarlı satışına hükümet izin vermedi.

Reaksiyon puanı
6,381
Abi şunu kaçırıyorsunuz Çin demokrasinin ve insan haklarının güvende olduğu bir ülke değil bana göre dünyanın çoğuda bu fikirde. Uygur Türklerine yapılanlar malum. Çin menşeli tüm firmaların devlete bağlılık zorunluluğu var yasa göre. Çin hükümeti ne isterse onu yapmalı. Bakınız alibaba kurucusunun Çin yönetimine bir eleştirisi yüzünden adamın çok yüksek tutarlı satışına hükümet izin vermedi.
Demek istediğinizi anlayamadım. Yani bunun Xiaomi'nin kara listeye alınması ile bağlantısı ne?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Aslında adam egoist değil Milli davranıyor ve Amerikan çıkarkarını düşünerek tamamen ticari düşünüyor...
Yerli ve Milli Amerikalı diyorsunuz sanırım... :)

Huawei cihazlarına kilit koyduğu için hata yapıyor kullanıcıları serbest bıraksa ambargodan hiç etkilenmezdi. Xiaomi o hataya düşmez zaten 2 farklı yazılımı var Çin ve Global diye, Global yazılımları çıkartmayı durdurur olur biter Çin versiyonlarına zaten google servisleri sonradan yükleniyor.

Uzun vadede zaten Samsungun da Huawei gibi kendi işletim sistemini çıkartma planları var.

İşin Stratejik boyutuna bakacak olursak Amerika google servisleri üzerinden istihbarat topluyor. Bu istihbarat kaynağını kaybetmeyi göze alamazlar. Trump döneminde denediler ama eninde sonunda hata yaptıklarını anlayıp geri adım atacaklar.

Özetle Amerika geri adım atmak zorunda yoksa dünya genelindeki iletişim altyapısını tamamen Çin'e kaptırır, kontrolü kaybeder.