Xiaomi Cihazlarda Yazılım Güncelleme/Yükleme Yöntemleri

Bu konuyu okuyanlar

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Merhaba arkadaşlar. Xiaomi cihazların ülkemizde kullanımı gittikçe artmaya başladı. Böyle bir konu açmak faydalı olur diye düşündüm :)

Bu işlemlerde Xiaomi cihazlarımıza en güncel yazılımı (romu) veya istediğimiz yazılımı yükleyebiliyoruz. Global sürüm romları yüklemeniz tavsiye olur.

Yöntem 1: (Sistem Güncellemesi)
- Bilgisayardan cihazımıza uygun romu indirelim. MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum
- İndirdiğimiz zip uzantılı romu telefon hafızasında "downloaded_rom" klasörüne kopyalayalım.. Klasör yoksa oluşturalım.
- Telefonda "Updater" uygulamasını çalıştıralım.
- Sağ üstteki "..." simgesine tıklayalım.
- "Choose update package"a tıklayalım ve ardından "downloaded_rom" klasöründeki romu seçelim.

m1_1.png

- Rom yüklendikten sonra cihaz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.
- Hayırlı olsun :)

Yöntem 2: (Recovery Güncellemesi)

Not: Bu yöntem Redmi MTK işlemcili modellerde ve bootloader kilitli cihazlarda çalışmayabilir.

- Cihazımıza uygun romu indirelim. MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum
- İndirdiğimiz rom dosyasının adını değiştirip "update" yapalım. (yani update.zip)
- Cihazımızı bilgisayara bağlayıp update.zip dosyamızı direkt telefon hafızasına kopyalayalım. Klasöre filan kopyalamıyoruz direkt ana dizine kopyalamamız gerekiyor.
- Cihazı kurtarma (recovery) moduna alalım. Bunun için 2 yöntem var:
1. Cihazdan "updater" uygulamasını açalım. Sağ üstteki "..." simgesine tıklayıp "Reboot to Recovery mode" u seçelim.

m2_1.png

2. Cihazımızı kapatalım. Ses açma (+) tuşu ile Güç (Açma/kapama) tuşuna aynı anda basılı tutalım.

- Recovery modunda dokunmatik ekran çalışmaz. Seçim işlemlerini Ses tuşları ile, Onaylama işlemini ise Güç tuşu ile yapacağız.
- Dil seçimi sorarsa istediğimiz dili seçiyoruz.
- Ses tuşları ile "Install update.zip to System One" seçeneğinin üzerine gelip Güç tuşu ile onaylıyoruz.
- Çıkan uyarıyı "Yes"i seçerek onaylıyoruz.
- Yazılımın yüklenmesi bittikten sonra "Reboot to System One"ı seçiyoruz.
- Cihaz yeniden başlatılacak. Hayırlı olsun :)

m1-4-3.jpg

Yöntem 3: (Fastboot Güncellemesi)

Not: Bu yöntem cihazdaki herşeyi siler. Sadece Bootloader kilidi açık cihazlar içindir.

- MIUI Rom Flashing Tool programını indirelim ve yükleyelim.
- Bootloader kapalı ise buradan açmamız gerekiyor.
- Aşağıdaki linke tıklayıp Step 2 kısmından cihazınıza uygun Fastboot Rom dosyasını indirin.(Global Stable sürümleri indirmeniz önerilir)
- http://en.miui.com/a-234.html
- İndirdiğimiz dosyayı arşivden klasöre çıkartalım. Klasörün konumu bizim için önemli.
- Klasörü açıp içerisindeki herhangi bir dosyaya sağ tıklayıp Özellikler diyelim.
- Genel sekmesindeki Konumu kopyalayalım. ("C:\Users\Kadima\Desktop\Test" gibi)
- Cihazımızı kapatalım. Ses Kapama (-) tuşu ile Güç tuşuna aynı anda basılı tutup Fastboot moduna girelim.

tongyong-fastboot.jpg

- MiFlash.exe programını çalıştıralım.
- Programda adres çubuğuna kopyaladığımız konumu yapıştıralım.
- Önce "Refresh" butonuna tıklayalım. Program cihazımızı tanıyacak.
- Daha sonra "Flash" butonuna tıklayıp yazılımın yüklenmesini bekleyelim.

tongyong-3-3.jpg

- Yeşil renkte "Success" yazısını görünce işlem tamam demektir. Cihazı açabiliriz.

tongyong3-4.jpg

SDN - Kadima

Son düzenleme:

ismail0396

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Fastboot ile yapınca garanti dışı kalır diyorlar doğru mu? Bunu uyguladıktan sonra her güncellemede bu yöntemi mi kullanacağız yoksa bundan sonra otomatik güncelleme alacak mı? Ayrıca Google Play gelmiyor cihazla dediler bende yüklü geldi, rom sahte mi acaba? Bu sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Fastboot ile yapınca garanti dışı kalır diyorlar doğru mu? Bunu uyguladıktan sonra her güncellemede bu yöntemi mi kullanacağız yoksa bundan sonra otomatik güncelleme alacak mı? Ayrıca Google Play gelmiyor cihazla dediler bende yüklü geldi, rom sahte mi acaba? Bu sorularıma cevap verirseniz sevinirim.
Bootlader kilidi zaten kaldırılınca garanti dışı kalıyor ama mi flash ile tekrar bl kilitleyebiliyorsun.

ismail0396

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bootlader kilidi zaten kaldırılınca garanti dışı kalıyor ama mi flash ile tekrar bl kilitleyebiliyorsun.
Kilitleme işi nasıl olacak? Siz kitlediniz mı? Miui 8 e geçmeyi önerir misiniz? Şuan hiçbir şekilde güncelleme almaz mı cihaz bunları uygulamasam.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Fastboot işlemi için Bootloader Kilidini kaldırmak gerekiyor. Genelde bu işlem cihazı garanti dışı bırakır denilir. Tekrar kilidi kapatma işlemi vardır ama şu an bilgim yok :)
Bu işlemden sonra yüklediğin roma göre OTA güncellemesi yapabilirsin.
Google Play uygulaması hakkında fikrim yok malesef :)

ismail0396

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Fastboot işlemi için Bootloader Kilidini kaldırmak gerekiyor. Genelde bu işlem cihazı garanti dışı bırakır denilir. Tekrar kilidi kapatma işlemi vardır ama şu an bilgim yok :)
1. ve 2. yöntemde verdiğiniz güncelleme dosyasını Fastboot ta indirmiyor muyuz? Anladığım kadarıyla Faceboot yönteminde ona uygun dosyayı indiriyoruz.

ismail0396

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
1. ve 2. yöntemde verdiğiniz güncelleme dosyasını Fastboot ta indirmiyor muyuz? Anladığım kadarıyla Faceboot yönteminde ona uygun dosyayı indiriyoruz.

ismail0396

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
@Tys23 size özellikle sormak istediğim illa bunu kurmalısın yoksa çok şey kaybedersin gibi birşey söyler misiniz? Kurmadan devam etsem sorun olur mu? Çok soru sordum ama [emoji4][emoji4]

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Kilitleme işi nasıl olacak? Siz kitlediniz mı? Miui 8 e geçmeyi önerir misiniz? Şuan hiçbir şekilde güncelleme almaz mı cihaz bunları uygulamasam.
Bootlader kilidini açıp herhangi orjinal Çin ve Global roma geçersen ota'dan update alırsın. Ben global versiyon ama Twrp yüklü ben ota'dan alamıyacağım o yüzden yeni sürüm çıkarsa temiz kurulum mecbur .
--- Gönderi Güncellendi ---
@Tys23 size özellikle sormak istediğim illa bunu kurmalısın yoksa çok şey kaybedersin gibi birşey söyler misiniz? Kurmadan devam etsem sorun olur mu? Çok soru sordum ama [emoji4][emoji4]
Yani sorun yaşıyorsan rom değişdirebilirsin illa geç diye bir kaide yok.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Fastboot modunda indireceğimiz dosya diğerlerinden farklı

Returntosoil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum bu fastboot ile xiaomi harici cihazlara miui rom atabilirmiyiz?boşuna gitmesin benim veriler

by_recep

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, Ben yeni mix 2 aldım. Cihazda bootloader kilidi açık. TWRP yüklü. Şu an üzerinde global developer rom var ve OTA'dan update alamıyorum. Ben her rom yüklemede sil baştan kurulum yapmak istemiyorum. OTAdan güncelleme alacak şekilde nasıl yapabilirim.

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
@Kadima
Bu cihaz hep ilgimi çekmekte ve aynı zamanda kalitesi tartışılmaz fakat ülkemizde distribütör garantili olmadığı için almayı düşünmüyorum.

_Gecemavisi_2779

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar mi6 kullanıcısıyım güncelleme gelince güncelliyorum ama telefon recovery modda takılı kalıyor açılıncada telefon sıfırlanıyor nasıl güncelleme yapmam lazım yardım edin

aldous

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2. Yöntemi kullanırken eski rom siliniyor mu yoksa üstüne mi kuruyor yani telefonun hafızası daha da azalır mı ?

hsc222

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar çok karışık bir durumla karşı karşıyayım. Çıldırmak üzereyim lütfen bir kaç fikir verin.
Cihazım redmi not 3 pro snapdragon Qualcomm
Boldloader üzerinden adl ile edl ile bir çok romu yükledim hiç bir sorun olmadı. Fakat açılışta bazı romlarda mi geliyor ve kapanıp açılıyor ve bunun sonu gelmiyor sürekli mi döngüsü. Bazı romlarda mi ve altta android yazsısı geliyor, yükleniyor gibi 1 dakika kadar yüklenecek gibi duruyor fakat tekrar kapanıyor ve sonra tekrar sadece kapanıp açılıp mi geliyor ve hiç bir ilerleme yok. Bir çok kez rom yükledim böyle bir sorunla karşılaşmadım. telefon birch oldu desem bl moda girmez. testp.denedim yine değişen bir şey yok. Bir yerde okumuştum cihazın açılışında şifre (bu şifre mi hesabı ile ilgili değil sıradan açılış pini) varsa mi flash ile rom atamazsın gibi bir şeyler demişti tam hatırlayamadım. Arkadaşlar uzman görüşlerinize ihtiyacım var.

yusuf3422

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar. Xiaomi cihazların ülkemizde kullanımı gittikçe artmaya başladı. Böyle bir konu açmak faydalı olur diye düşündüm :)

Bu işlemlerde Xiaomi cihazlarımıza en güncel yazılımı (romu) veya istediğimiz yazılımı yükleyebiliyoruz. Global sürüm romları yüklemeniz tavsiye olur.

Yöntem 1: (Sistem Güncellemesi)
- Bilgisayardan cihazımıza uygun romu indirelim. MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum
- İndirdiğimiz zip uzantılı romu telefon hafızasında "downloaded_rom" klasörüne kopyalayalım.. Klasör yoksa oluşturalım.
- Telefonda "Updater" uygulamasını çalıştıralım.
- Sağ üstteki "..." simgesine tıklayalım.
- "Choose update package"a tıklayalım ve ardından "downloaded_rom" klasöründeki romu seçelim.

m1_1.png

- Rom yüklendikten sonra cihaz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Yöntem 2: (Recovery Güncellemesi)

Not:
Bu yöntem Redmi MTK işlemcili modellerde ve bootloader kilitli cihazlarda çalışmayabilir.

- Cihazımıza uygun romu indirelim. MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum
- İndirdiğimiz rom dosyasının adını değiştirip "update" yapalım. (yani update.zip)
- Cihazımızı bilgisayara bağlayıp update.zip dosyamızı direkt telefon hafızasına kopyalayalım. Klasöre filan kopyalamıyoruz direkt ana dizine kopyalamamız gerekiyor.
- Cihazı kurtarma (recovery) moduna alalım. Bunun için 2 yöntem var:
1. Cihazdan "updater" uygulamasını açalım. Sağ üstteki "..." simgesine tıklayıp "Reboot to Recovery mode" u seçelim.

m2_1.png

2. Cihazımızı kapatalım. Ses açma (+) tuşu ile Güç (Açma/kapama) tuşuna aynı anda basılı tutalım.

- Recovery modunda dokunmatik ekran çalışmaz. Seçim işlemlerini Ses tuşları ile, Onaylama işlemini ise Güç tuşu ile yapacağız.
- Dil seçimi sorarsa istediğimiz dili seçiyoruz.
- Ses tuşları ile "Install update.zip to System One" seçeneğinin üzerine gelip Güç tuşu ile onaylıyoruz.
- Çıkan uyarıyı "Yes"i seçerek onaylıyoruz.
- Yazılımın yüklenmesi bittikten sonra "Reboot to System One"ı seçiyoruz.
- Cihaz yeniden başlatılacak. Hayırlı olsun :)

m1-4-3.jpg

Yöntem 3: (Fastboot Güncellemesi)

Not:
Bu yöntem cihazdaki herşeyi siler. Sadece Bootloader kilidi açık cihazlar içindir.

- MIUI Rom Flashing Tool programını indirelim ve yükleyelim.
- Bootloader kapalı ise buradan açmamız gerekiyor.
- Aşağıdaki linke tıklayıp Step 2 kısmından cihazınıza uygun Fastboot Rom dosyasını indirin.(Global Stable sürümleri indirmeniz önerilir)
- http://en.miui.com/a-234.html
- İndirdiğimiz dosyayı arşivden klasöre çıkartalım. Klasörün konumu bizim için önemli.
- Klasörü açıp içerisindeki herhangi bir dosyaya sağ tıklayıp Özellikler diyelim.
- Genel sekmesindeki Konumu kopyalayalım. ("C:\Users\Kadima\Desktop\Test" gibi)
- Cihazımızı kapatalım. Ses Kapama (-) tuşu ile Güç tuşuna aynı anda basılı tutup Fastboot moduna girelim.

tongyong-fastboot.jpg

- MiFlash.exe programını çalıştıralım.
- Programda adres çubuğuna kopyaladığımız konumu yapıştıralım.
- Önce "Refresh" butonuna tıklayalım. Program cihazımızı tanıyacak.
- Daha sonra "Flash" butonuna tıklayıp yazılımın yüklenmesini bekleyelim.

tongyong-3-3.jpg

- Yeşil renkte "Success" yazısını görünce işlem tamam demektir. Cihazı açabiliriz.

tongyong3-4.jpg

SDN - Kadima
recovery güncellenmesinde garanti dışında kalırmı