Soru Xiaomi alsam MIUI da sorun yaşar mıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,625
Bende mi10t var. Cihaz yağ gibi akıyor. Tek bi sıkıntı var oda 60fps video çekerken otomatikte sık sık odaklama yapıyor. 30fps ise gayet başarılı.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
İlk sene yasamazssın 1 güncelleme yendikten sonra kasma donma olmazda şarj konusunda ciddi sorunlar yasarsın

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,472
Bu fiyatta iphone yok eskisi var o da alınmaz. Samsung olarak a51 var sanırım onun hakkında da bilgim yok @Yağız - Brawl Stars
Bu fiyata ikinci el iPhone 8 var.Şu anda iPhone 8 den yazıyorum.4 yıllık cihaz yağ gibi akıyor.Xiaominin giriş ve orta seviye çöplerine para vermektense eski model iPhone almak bence daha mantıklı.A51 Samsungun orta seviyede en berbat cihazlarından biri.Samsung orta seviyede A32,A52,A72 gibi cihazlarda başarılı.Bu cihazlar dışındaki orta seviye cihazları iyi değil.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
Hiçbir sıkıntı yaşamazsın sadece büyük sistem güncellemelerinde restore wipe data yaparsan daha iyi olur. Cihazları kullanmayı tam bilmeyenler kötülerler çok normal. Üstüne 15-20 update gelmiş adam komple sıfırlamadan kullanmış tabiki hatalar görülür.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Bende Redmi Note 7 var.
Ama bu MIUI' ye hiç alışamadım. İlk aldığımda iyiydi ama güncellemeler geldikçe berbat oldu telefon. Özellikle arayüz geçişlerindeki hantallık çok artıyor.
Mecbur ROM değiştirmek zorunda kaldım artık.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
MIUI bug dolu. İş arkadaşım Mi 11 serisinden bir cihaz almış aldığından beri Instagram yarım ekran açılıyori Instagram ve Messenger bildirimleri tüm ayarlar açık olmasına rağmen görünmüyor. MIUI tamamen şansa çalışan bir arayüz...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hiçbir sıkıntı yaşamazsın sadece büyük sistem güncellemelerinde restore wipe data yaparsan daha iyi olur. Cihazları kullanmayı tam bilmeyenler kötülerler çok normal. Üstüne 15-20 update gelmiş adam komple sıfırlamadan kullanmış tabiki hatalar görülür.
Aynı şekilde yıllarca Galaxy Note 4 güncelledim. Herkes oturup birşeylere çözüm aramak sürekli cihaz sıfırlamak vs zorunda değil. Kutudan çıkartıp SIM kartını takıp devam edemiyorsun asla Xiaomi'de. Mi note 3 'ün 6 GB ram ile 3 GB Galaxy note 4 ün yaptığı işi yapamıyor olması da cabası (Asla uygulamaları arka planda katif tutamadı kutudan çıktığından beri).

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Büyük sistem güncellemelerinde sürekli sıfırlama gerekmesi de bir sorun esasen. Çoğu kişi bununla uğraşmıyor ki zorunda da olmamalı. Bende Mi 9T vardı 1 yıl kullandım. Akıcılık sorunu veya büyük buglar yaşamasam da sıfırlama yapmama rağmen 1 yıl içerisinde şarj performansı ortalama yüzde 20 civarı düşüş yaşadı. 1 yıl boyunca kullanım senaryom değişmedi. Bazı sürümlerde sorun yaşanmasa da bir sonraki güncellemenin cihazın içinden geçmeyeceğinin garantisi yok maalesef. Birde beni esas sinirlendiren Çin ve Global sürüm arasında büyük kararlılık farklarının olması.

Doğukan S

Doçent
Reaksiyon puanı
266
Ben daha önce hiç Xiaomi cihaz kullanmadım, bir deneyimim yok ancak alan arkadaşlarımdan yazılımsal problemler yaşadıklarını duyuyorum, sanırım biraz problemliymiş ama bu her model de her sürüm de var mıdır onu bilemem. Bence kafanızda belirlediğiniz bir model varsa onunla alakalı kullanıcı deneyimlerine bakın ya da buraya o modelin yazılımsal problemleri var mı diye bir konu açın.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,329
Kimse kesinlikle yaşayacağınızı söyleyemez ancak yaşayan kesim meşhur. Xiaomi tarafında en büyük sorun MIUI. Major güncellemeler sonrasında temiz kurulum yapmanız gerekiyor. Bu genelde birçok sorunun önüne geçiyor, güncelleme sonrasında gelen kronik sorunlar haricinde. Etrafımda kullanan birkaç kişi arayüzde takılmalar yaşadığını dile getirdi. Şahsen ben hiçbir zaman Xiaomi tarafına sıcak bakmadım.

Tollyver

Asistan
Reaksiyon puanı
151
Redmi Note 9 Pro kullanıyorum. Android 11 güncellemesi yaptım, miui 12.5.1 yüklü. cihaz ilk aldığımdaki bazı bug'lardan kurtulmuş diyebilirim (ufa tefek bug'lar, pek göze gelmeyen). Genel olarak cihaz iyi, o fiyat aralığında alabileceğin güzel cihazlar mevcut. Poco X3 NFC veya X3 Pro almanı tavsiye ederim. Tabi Xiaomi olmasa da olur dersen başka markalara da bakabilirsin. Bu arada Realme pek önermem, ikinci elde fiyatı çok düşüyor. Xiaomi de öyle tabi. Hatta ben eşime 2. el iphone almayı düşünüyorum, sırf 2. elde değer kaybetmediği için. ileride de duruma göre kendime yine 2. el iphone alabilirim. Yenisine gücüm yetmiyor açıkcası ?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
Büyük sistem güncellemelerinde sürekli sıfırlama gerekmesi de bir sorun esasen. Çoğu kişi bununla uğraşmıyor ki zorunda da olmamalı. Bende Mi 9T vardı 1 yıl kullandım. Akıcılık sorunu veya büyük buglar yaşamasam da sıfırlama yapmama rağmen 1 yıl içerisinde şarj performansı ortalama yüzde 20 civarı düşüş yaşadı. 1 yıl boyunca kullanım senaryom değişmedi. Bazı sürümlerde sorun yaşanmasa da bir sonraki güncellemenin cihazın içinden geçmeyeceğinin garantisi yok maalesef. Birde beni esas sinirlendiren Çin ve Global sürüm arasında büyük kararlılık farklarının olması.
Öyle olabilir ama her sistem sıfırlanmalıdır. Iphonelarda bile birikme oluyor sıfırlama ihtiyacı oluyor. Bu telefonlar artık yarı bilgisayar gibi çalışıyor. Sıfırlanmadığı taktirde birikme yaşanıyor. Bilgisayarlar için de geçerli. Yani zorunda olmamalı diye bir durum yok. Bilinçli olmayan kullanıcılar elbetteki var yaşı ilerde olanlar da var lakin bu bir gerçek. A markası b markası farketmiyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Öyle olabilir ama her sistem sıfırlanmalıdır. Iphonelarda bile birikme oluyor sıfırlama ihtiyacı oluyor. Bu telefonlar artık yarı bilgisayar gibi çalışıyor. Sıfırlanmadığı taktirde birikme yaşanıyor. Bilgisayarlar için de geçerli. Yani zorunda olmamalı diye bir durum yok. Bilinçli olmayan kullanıcılar elbetteki var yaşı ilerde olanlar da var lakin bu bir gerçek. A markası b markası farketmiyor.
Dediğine katılıyorum hocam sıfırlama bilgisayar da olsa telefon da olsa er ya da geç sistemi rahatlatmak için yapılmalı. Ancak bu olay atıyorum iPhone'da 2-3 yılda bir yapılması gerekirken Xiaomi'de bu süre daha da kısalıyor. Bu da bilen insanların bile canını sıkabiliyor bir süre sonra.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Note 9 Pro alalı Tam 1 sene oldu sorun yasamadım Elektronık ısı sans ısı unutmayın ama sorun olacagını sanmıyorum.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
Dediğine katılıyorum hocam sıfırlama bilgisayar da olsa telefon da olsa er ya da geç sistemi rahatlatmak için yapılmalı. Ancak bu olay atıyorum iPhone'da 2-3 yılda bir yapılması gerekirken Xiaomi'de bu süre daha da kısalıyor. Bu da bilen insanların bile canını sıkabiliyor bir süre sonra.
Öyle olabilir ama mecburiyetten yapmak gerekiyor. Başka seçenek yok.

Reaksiyon puanı
7,985
Muhtemelen yaşayacaksınız. MIUI en sorunlu mobil arayüzlerden bir tanesi. Samsung One UI kısa sürede kendini toparladı ama MIUI kaç yıldır yerinde sayıyor. Ben tavsiye etmem kimseye şahsen.

Doğukan S

Doçent
Reaksiyon puanı
266
Muhtemelen yaşayacaksınız. MIUI en sorunlu mobil arayüzlerden bir tanesi. Samsung One UI kısa sürede kendini toparladı ama MIUI kaç yıldır yerinde sayıyor. Ben tavsiye etmem kimseye şahsen.
Samsung'un One UI arayüzü gerçekten çok kaliteli bir arayüz. Ben şahsen çok beğeniyorum.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
MIUI aynı OneUI gibi her türlü özelleştirmeyi yapabileceğin bir arayüz. 2 yıldır kullanıyorum şahsen memnunum. Ama işte hangi modeli aldığın önemli burada mesela bence SD600 serisi ve o seviyedeki işlemci kullanan modellerden uzak dur çünkü açıkça arayüz cihaza ağır geliyor o modellerde.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
@Applemania burada komik birşey göremiyorum. Marka adamı değilim en azından. Powerpc zamanından beridir Apple'ı biliyorum ve kullandım. Ama hiçbir markaya bağlı değilim kalmadım bazıları gibi fanatik değilim. Bu fanboylardan sıkıldık. Kaldı ki Apple'ın kurucularından wozniak bile android hakkında olumlu yorumları var. iPhone çıktıktan sonra kitle çok değişti. Apple'ı tanıyan bilen kitle böyle değildi. O zamanlar iPhone yoktu ama belli bir azınlık da olsa güzel bilgili bir kısım insan vardı. Şimdi iPhone sayesinde bir sürü ilginç kişiler de katılmış oldu. Sırf egoları tatmin olsun öyle övünsünler. Nerede iPhonedo gibi adamlar. Kaldı mı ?

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,472
@Applemania burada komik birşey göremiyorum. Marka adamı değilim en azından. Powerpc zamanından beridir Apple'ı biliyorum ve kullandım. Ama hiçbir markaya bağlı değilim kalmadım bazıları gibi fanatik değilim. Bu fanboylardan sıkıldık. Kaldı ki Apple'ın kurucularından wozniak bile android hakkında olumlu yorumları var. iPhone çıktıktan sonra kitle çok değişti. Apple'ı tanıyan bilen kitle böyle değildi. O zamanlar iPhone yoktu ama belli bir azınlık da olsa güzel bilgili bir kısım insan vardı. Şimdi iPhone sayesinde bir sürü ilginç kişiler de katılmış oldu. Sırf egoları tatmin olsun öyle övünsünler. Nerede iPhonedo gibi adamlar. Kaldı mı ?
Hocam ben Xiaomi de kullandım,Samsung da kullandım, iPhone da kullandım.Apple daki kaliteyi hiçbiri sunmuyor.Poco X3 Pro Snapdragon 860 dediler,120hz dediler,yağ gibi akıyor dediler.Elime alıp kullanayım dediğimde cihazın kastığını görüp kullandığıma pişman oldum.Xiaomi son dönemlerde yazılım konusunda sadece ben değil kullanan bir çok insan ciddi sorunlar olduğunu belirtiyor.Geçmişte bende İphone u çok övenlere kızardım ama iPhone 8 i elime alıp o cihazdaki akıcılığı gördükten sonra insanların niye iPhone aldığını yada niye iPhone u savunduğunu şimdi daha iyi anlıyorum.

Son mesajlar