Wininit.exe !!!

MSDN

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Merhaba arkadaşlar
Vista kullanıyorum, görev yöneticisinde wininit.exe diye bir şey çalışıyordu nette trojan diyorlar ama vistada çalışması için lazım diyorlar bazıları. wininit.exe nedir?

tolgacakiroglu

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Vista kullanmıyorum, o exe trojan mıdır onu da bilmiyorum ama şunu söyleyeyim, WinInet, Windows'ta Http, Https, Ftp, Gopher gibi bağlantıları kurmaya yarayan apilerdir. Delphi'de WinInet.pas dosyasıda bulunmaktadır bu fonksiyonlara için. En azından bir bilgi olur. Belki işine yarar.

MSDN

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Yok, Wininit.exe trojanmı virüsmü nedir :S

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Trojan veya virüs değil. Her oturum için arkaplan hizmetlerini başlatıyor.

MSDN

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Sağol, nette neden virüs diyorlardı ?

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
"wininit.exe"nin yanında kullanıcı adın mı yazıyor yoksa SYSTEM mi, yoksa hiçbir şey mi? Eğer kullanıcı adın yazıyorsa virüstür, internette gördüklerinin nedeni budur.

Bu tip virüsler çok, "services.exe", "csrss.exe", "cftmon.exe" ve "svchost.exe" gibi bayağı bir örneği var.

MSDN

Profesör
Reaksiyon puanı
22
SYSTEM yazıyor.

leomessi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
benim ctfmon.exe nin yanında kullanıcı adı yazıyor virüs olabilir mi ? xp kullanıyorum anti ise ess4

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
benim ctfmon.exe nin yanında kullanıcı adı yazıyor virüs olabilir mi ? xp kullanıyorum anti ise ess4

Evet. Görev yöneticisinden sonlandırsan bile tekrar geliyor, başlandıçta çalışan programların kayıt defterindeki girdilerinden, cftmon.exe'ninkini silseniz bile geri geliyor ancak "cftmon.exe"yi kapatıp, dosya konumunu bulup dosyayı silip, kayıt defterindeki girdiyi de silerseniz ve yeniden başlatırsanız gidiyor. Bendekini öyle halletmiştim.

Google'da "cftmon.exe cleaner" gibi aramalar yaparsanız da çözüme ulaşabilirsiniz.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Wininit.exe Trojandır. Wininit32.exe ise dialer uygulamasıdır. Bu uygulamada riskli sayılır.

Wininit.exe kaldırmak için

Güvenli modda anti virüs taramasından geçiriniz. Daha sonra Başlat > çalıştır > regedit yazarak kayıt defterini açınız.

Daha sonra sırayla HKEY_LOCAL_MACHINE>SOFTWARE>Microsoft>Windows>CurrentVersion>RunServices kısmından wininit"="%System%\wininit.exe değerini siliniz.

MSDN

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Virüs değildir heralde, SYSTEM diyor, demekki vistanın

malicelebi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bu wininit.exe uzantili dosya windows system32 altinda "windows başlatma dosyasi"dir..silmeyin.ben buradaki ve bazi sitelerdeki yorumlara bakarak sildim.pc çöktü.zaten wirüs programlari trojen vs. Yada antivürüs olarak algilamiyor. Ağ filitrelerinde de görülmüyor alakasi yok yani silmeyin boş yere çokmesin sisteminiz.

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
banada tebelleş oldu bu wininit.exe . system çalıştırıyor ve virüs taramasında temiz çıkıyor ???