Windows'un artıları

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Arkadaşlar bu bölümde Windows un artılarında bahsetmemiz için açtım herkes bişiler yazmaya çalışsın

İlk olarak ben program bolluğu diyorum.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben sadece popüler olması diyebilirim

ancak sen yanılıyorsun
kullanılabilir program olarak linux daha iyi
linux'te 200.000'in üzerinde kullanılabilir düzenli güncellenen stabil programlar varken(tabi sorun şu ki kimse bilmiyor) windows'ta bu sayı çok çok azdır çünkü paralı programların üreticileri belli süre sonra iflas ederler(sadece büyük üreticiler ayakta kalır) ancak linux'te üretici iflas etse bile diğerleri onu geliştirmeye devam eder

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
ben sadece popüler olması diyebilirim

ancak sen yanılıyorsun
kullanılabilir program olarak linux daha iyi
linux'te 200.000'in üzerinde kullanılabilir düzenli güncellenen stabil programlar varken(tabi sorun şu ki kimse bilmiyor) windows'ta bu sayı çok çok azdır çünkü paralı programların üreticileri belli süre sonra iflas ederler(sadece büyük üreticiler ayakta kalır) ancak linux'te üretici iflas etse bile diğerleri onu geliştirmeye devam eder
Senin görüşündür saygı duymak gerekir başka düşüncesi olan:D

tolgay007

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Program yüklemek falan çok kolay.Linux kullananalar bilir windowsta sadece next diyerek yüklenirken,linux ta kod yazmanız gerekli

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
linux'te program kurmak için birkaç yol vardır ki bunlar programın içindeki readme veya how to install dosyasında anlatılır

yapman gereken komut satırına şunları yazmak
./configure
make
make install

diğer kullanılan popüler yöntem ise şu

sh install.sh

birkaç popüler olmayan yöntem daha var ama onlar da bunun gibi işte
o kadar da zor değil hatta hiç zor değil yani ama bilmeyenler hatta onu da geçtim araştırmaya yatkın olmayan yurdum insanı için zor gelebilir

not: bu dediğim yöntemler paket yöneticilerinde olmayan programlar için geçerli
zaten aradığınız bütün popüler programları paket yöneticisinden bulur yüklersiniz(birçok paket yöneticisinde 20.000 kadar program oyun ve ıvır zıvır olur ömrünüz yetmez hepsini kullanmaya) aynen windows'taki gibi next next diyerek
yukarıdaki yöntem bilinmeyen popüler olmayan programlar için

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Sadece depolardan programı seçip yükle tuşuna basmanız yeterlidir Linux'ta işlemler bittikten sonra size sadece kullanmak kalır.
Güncelleme: Windows'a bir artı buldum, son kullanıcı için ideal. Hiç kod kullanmanız gerekmiyor genellikle

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Aynen bende program ve oyun bolluğu,kolaylık,popülarite diyorum forever windows...

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
şunu da belirtmem gerekir ki windows'ta alıştığınız oyun ve programların %90'ını linux'te wine isimli bir uygulama ile çalıştırabilirsiniz ancak linux'ün programlarının %90'ını windows'ta çalıştıramazsınız

djwolwerine

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şunu da belirtmem gerekir ki windows'ta alıştığınız oyun ve programların %90'ını linux'te wine isimli bir uygulama ile çalıştırabilirsiniz ancak linux'ün programlarının %90'ını windows'ta çalıştıramazsınız

Senin bilgisayarında başlık faklı görünüyor herhalde. Başlıkta "Windows'un artıları" yazıyor, "Windows'u Linux sürümleriyle karşılaştırın" değil.

xarax

Asistan
Reaksiyon puanı
0
windows un tek artısı oyun.linuxun oyun konusunda windows kadar iyi olamamasının sebebi linux değil tabiki sadece oyun üreticileri doğal olarak para kazanmak için oyunları windows tabanlı yapıyor çünkü bu ticari bir mesele.kullanım oranı %1 olan bir platform için oyun üretmek ticari açıdan pek mantıklı değil.nasıl ki virüslerin %99.9 u windows için yazılıyorsa oyunlarda windows için oluyor.Linux çok hızlı gelişiyor hele de son dönemlerde.Linux zamanla windows için bir tehdit olacak gibi.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Senin bilgisayarında başlık faklı görünüyor herhalde. Başlıkta "Windows'un artıları" yazıyor, "Windows'u Linux sürümleriyle karşılaştırın" değil.
kardeş burada siyaset yapmıyoruz ki teknoloji konuşuyoruz
burası da bir teknoloji sitesi
bazı teknoloji konuları diğerleriyle alakalıdır
windows'un artılarını neye göre karşılaştıracağız
tabi ki diğer işletim sistemlerine göre

o zaman başlığı şu şekilde değiştirin
windows 7'nin veya vistanın diğer windowslara(xp, 98, 95) göre artıları
o zaman benim yazdıklarım gereksiz olabilir

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Bencede çok önemli noktaları yazmışsın kolaylık fln filan ama gerçek bir microsoft fanatiği olmama rağmen bunlar linux'un suçu değil para meselesi microsoft un önceden anlaştı devam ediyor böyle aslında hiç bir işletim sistemi arasında çok büyük bir fark yok tercih meselesi

unmedico

Doçent
Reaksiyon puanı
6
windows 7 diyorum başkada bişe demiyorum

djwolwerine

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kardeş burada siyaset yapmıyoruz ki teknoloji konuşuyoruz
burası da bir teknoloji sitesi
.
.
.
.

Linux'muş Windows'muş, Firefox'muş veya IE'ymiş hiç farketmez burda demek istediğim, adam Windows'un artıları diye başlık açmış sen her birine Linux'ta şöyle Linux'ta böyle demişin. Bana göre GUI arayüzü de bi artısı Windows'un bu demek değil ki Linux larda böyle bi şey yok.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
windows 7 diyorum başkada bişe demiyorum
Windows 7 yi sormuyoruz.
Windows,Mac ve Linuxarasında karşılaştırma yapıyoruz.
Linux'muş Windows'muş, Firefox'muş veya IE'ymiş hiç farketmez burda demek istediğim, adam Windows'un artıları diye başlık açmış sen her birine Linux'ta şöyle Linux'ta böyle demişin. Bana göre GUI arayüzü de bi artısı Windows'un bu demek değil ki Linux larda böyle bi şey yok.
Ve arkadaşım Linux'la ilgili karşılaştırma yapmadan adam nasıl Windows iyi desin ki?:D

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Linux'un Artıları Konusuna Muhalefet Mi Bu Konu :D

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
almi kardeşim
o konuyu ben muhalefet olsun diye açtım :D
ama görüldüğü gibi buraya daha çok rağbet var ve olacaktır:D

ResuL27

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Nasılsı Ki Cep Telefonlarında Nokia Bir Numaraysa, İşletim Sistemlerindede Windowsun Tümü Bir Numaradır. :) Şaşmamalıyız. En Büyük Artısı İse Neyi Desteklemiyor Ki! Yapılan Her Program Öncelikle Windows Modu Tabanından Yapılıyor. Öyle Desteklemesi İçin Artı Bişey Kurmaya Gerek Yok... Ne Mutlu Windowslu Bilgisayara! :))

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
linux'un en büyük artıları ise hız, güvenlik, kararlılık
eğer desteklenme arıyorsanız tabiki windows'tan şaşmayın
ama ciddi anlamda bilgisayar kullanmak için linux en iyisi

Dehcik*

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Her ne kadar kod yazmaktan çekinmesemde kod yazmaya gerek yok.İşletim sistemlerini sadece bizler kullanmıyoruz.