Soru Windows'u SSD'ye kurduktan sonra biçimlendirilmiş HDD yine eskisi gibi sorunlu mu olacak?

guzay0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,

Şimdi ben bilgisayara SSD takıp Windows'u buna kurdum. HDD'yi de CD-ROM'un yerine takıp biçimlendirdim.

Sorum şu ki boot olarak HDD'yi kullanıyorken bilgisayar aşırı yavaştı, kasıyordu, donuyordu falan ya biçimlendirdiğim HDD'ye oyun kursam bu oyunlarda donma, kasma, yavaşlık gibi sorunları yine yaşayacak mıyım? Yoksa biçimlendirdiğim için bir düzelme olur mu?

(Not: Windows HDD'de kuruluyken HDD'nin çok büyük kısmı boştu. Donma, yavaşlık gibi sorunları hafızası dolu olmadığı hâlde yaşıyordum yani.)

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Oyunları hdd ye kurmakdan zarar gelmez bir sorun da teşkil etmez.

guzay0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyunları hdd ye kurmakdan zarar gelmez bir sorun da teşkil etmez.
Peki sorun olmaması biçimlendirdiğim için mi? O zaman HDD'yi biçimlendirdikten sonra tekrar Windows yüklersem bilgisayarı yeni aldığım zamanlardaki hızında çalışır mı mesela?
Windows'u yavaş çalıştırıyorken oyunda neden sorun olmadığını anlamak için soruyorum.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Peki sorun olmaması biçimlendirdiğim için mi? O zaman HDD'yi biçimlendirdikten sonra tekrar Windows yüklersem bilgisayarı yeni aldığım zamanlardaki hızında çalışır mı mesela?
Windows'u yavaş çalıştırıyorken oyunda neden sorun olmadığını anlamak için soruyorum.
Windowsu boot ederken disk okuma hızına göre boot işlemini bitirir. Diskin hızı sağlığına da bağlıdır. Gün çetikçe disk sağlığı azalır. Ayriyetten diskin gün geçtikçe dolması da hızı etkiler siz format atıp Windowsu hdd ye kurarsanız belirli bir seviyede hızlanma fark edersiniz. Ancak ssd ile hdd hızı boy ölçüşemez. Siz oyunu diske kurduğunuzda fps olarak bir eksi veya artı ile karşılaşmassınız.