Windows'tan Linux'a geçiş ama geri dönebilir miyim?

Bu konuyu okuyanlar

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
İçinde hazır windows olan bilgisayar aldım, elimde windows dvdsi veya flash bellek yok diyelim.Tek bir flash belleğim var 16 gb ona linux iso'su kurup linux'u denemeyi düşünüyorum.Her şey tamam ve linuxdayım diyelim ama alışamadım ve geri dönmem lazım ve elimde de powersellden komut girerek öğrendiğim Windows 10 anathar kodu var.Linux'dayken w10 u indirip aynı flash belleğe w10 kurup tekrar windosa dönebilir miyim?W10 ürün anahtarımın olması yeterli mi?
Aklımı kurcalayan malum bu içinde hazır windowsla geldi linuxa geçince kullanım hakkı kaybolur filan durumu olur mu acaba?Yani direkt w10 ürün anahtarı almakla .w10 lu bilgisayar alıp ürün anahtarını öğrenmek farklı olur mu?

moideen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Windows yüklüyken linux kurulup kullanılabiliyor. Çift işletim sistemi oluyor, bilgisayarın açılışında o oturum için hangi işletim sistemini kullanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Yani windowsu silmeniz gerekmiyor.

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Windows yüklüyken linux kurulup kullanılabiliyor. Çift işletim sistemi oluyor, bilgisayarın açılışında o oturum için hangi işletim sistemini kullanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Yani windowsu silmeniz gerekmiyor.
ram 4gb olduğu için bilgisayar kaldırmayabilir.Veya yavaşlar diyorum pek bilgim yok

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
İçinde hazır windows olan bilgisayar aldım, elimde windows dvdsi veya flash bellek yok diyelim.Tek bir flash belleğim var 16 gb ona linux iso'su kurup linux'u denemeyi düşünüyorum.Her şey tamam ve linuxdayım diyelim ama alışamadım ve geri dönmem lazım ve elimde de powersellden komut girerek öğrendiğim Windows 10 anathar kodu var.Linux'dayken w10 u indirip aynı flash belleğe w10 kurup tekrar windosa dönebilir miyim?W10 ürün anahtarımın olması yeterli mi?
Aklımı kurcalayan malum bu içinde hazır windowsla geldi linuxa geçince kullanım hakkı kaybolur filan durumu olur mu acaba?Yani direkt w10 ürün anahtarı almakla .w10 lu bilgisayar alıp ürün anahtarını öğrenmek farklı olur mu?
Woeusb'yi terminalden veya deb paketini indirip kurucaksınız usb belleği takıp iso'yu yazırıcaksınız.

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Woeusb'yi terminalden veya deb paketini indirip kurucaksınız usb belleği takıp iso'yu yazırıcaksınız.
fazla teknik yazmışsın benim için.ELimde tek flash bellek var kullandığım masaüstü hazır windowslu geldi.Flash belleğe linux kurup linuca geçersem windows 10 tamamen silinecek galiba.Linux kullanırken bilgissayara tekrar kendi sitesinden windows 10 indirip aynı flashbelleği windows10 isosuna dönüştürüp windows kursam geri dönüş yaparken sıkıntı olur mu?Elimde sadece komut istemcisinden öğrendiğim w10 anahtarı yeterli olur mu?

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
fazla teknik yazmışsın benim için.ELimde tek flash bellek var kullandığım masaüstü hazır windowslu geldi.Flash belleğe linux kurup linuca geçersem windows 10 tamamen silinecek galiba.Linux kullanırken bilgissayara tekrar kendi sitesinden windows 10 indirip aynı flashbelleği windows10 isosuna dönüştürüp windows kursam geri dönüş yaparken sıkıntı olur mu?Elimde sadece komut istemcisinden öğrendiğim w10 anahtarı yeterli olur mu?
Live olarak kullanabilirsiniz veya dual boot yapabilirsiniz cmd yöntemi yeterli olacaktır.

..melihhunal..

Asistan
Reaksiyon puanı
232
sanal makineye linux kurup deneyin beğenirseniz bilgisayarınıza linux kurarasınız.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Eğer Dual boot kurulum yaparsanız Windows 10 silinmez efendim,hem bir GNU/Linux dağıtımını hemde windows 10'u aynı bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Start diyorsunuz kurulum yapmadan usb üzerinden çalışıyor.
bildiğim kadarıyla bu yavaş olabiliyor.Merakımdan linuxu deneyim dedim ama eldeki windos10 dan olmaktan korkuyorum.Sadece flash belleği takıp kullanabilir hale geleceksem riskli olabilir.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
bildiğim kadarıyla bu yavaş olabiliyor.Merakımdan linuxu deneyim dedim ama eldeki windos10 dan olmaktan korkuyorum.Sadece flash belleği takıp kullanabilir hale geleceksem riskli olabilir.
Merak etmeyin elinizdeki Windows 10'dan olmazsınız,Flash belleği takıp isterseniz direk kullanabilir isterseniz de kurulum yapabilirsiniz çok fazla bir yavaşlama söz konusu olmayacağını düşünüyorum.

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Eğer Dual boot kurulum yaparsanız Windows 10 silinmez efendim,hem bir GNU/Linux dağıtımını hemde windows 10'u aynı bilgisayarda kullanabilirsiniz.
Onu okumuşrum ama ram 4 gb olduğu için sıkıntı olur mu diyorum.Sonuçta naladığım kadarıyla bilgisayarda 2 işletim sistemi aynı anda olacak?

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Merak etmeyin elinizdeki Windows 10'dan olmazsınız,Flash belleği takıp isterseniz direk kullanabilir isterseniz de kurulum yapabilirsiniz.
Olayımı anladınız demi.Yani bilgisyar aldım çok olmadı.Elimde sadece bir flash bellek ve komut istemcisinden öğrendiğim w10 anahtarı var

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Onu okumuşrum ama ram 4 gb olduğu için sıkıntı olur mu diyorum.Sonuçta naladığım kadarıyla bilgisayarda 2 işletim sistemi aynı anda olacak?
Evet iki işletim sistemi bilgisayarınızda aynanda olabilir ve bunun performansa hiç bir etkisi yoktur.4 GB ram sizin için yeterlidir.

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Windows'a zarar gelmez.
Senin dediğin windows 10 dursun linuxu flasha kurup dene diyorsun galiba?Ben sistemi tamamiyle linuxa geçirip sonra tekrar dönmekten bahsediyorum?Bu işlerde bilgim pek yok yeni araştırmaya başladım ,kendi varsayımlarım üzerinde konuşuyorm biraz

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Senin dediğin windows 10 dursun linuxu flasha kurup dene diyorsun galiba?Ben sistemi tamamiyle linuxa geçirip sonra tekrar dönmekten bahsediyorum?Bu işlerde bilgim pek yok yeni araştırmaya başladım ,kendi varsayımlarım üzerinde konuşuyorm biraz
Ben dediğiniz iki şeyden de bahsettim aslında iki durumda da bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

..melihhunal..

Asistan
Reaksiyon puanı
232
viratual box yani sanal makine üzerne kurulum yaparsanız hem linux'u deneyimleyimlemiş olup windows'tan temeli linux'a geçmene yardımcı olur hem de windows lisansını kaybetmekten kurtulursun .

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Son kez yapmayı deneeceğim şeyi,endşelerimi gidermek adına tekrar yazayım.
1-hazır windowslu bilgisayara ,flasha linux kurup linuxa geçiyorum.
2-Elimdeki tek flashı linux için kullandım ve linux isosu var içinde.Linuxa alışamadım ve tekrar windows ona geçeceğim
3-kafamdaki düşünce ,linuxu kullanırken windosun sitesinden w10 u indirmek ve elimdeki flash belleği w10 isosu yapmak.
4-Kritik nokta burası,bilgisayarı alırken herhangi bir windows cdsi filan yoktu,windows 10 u tekrar kuruyorum,komut istemcisinden öğrendiğim w10 anahtarını girip w10 a tekrar dönüyorum.

Planım buydu endişem ise w10 anahtarı iptal olur mu veya tekrar kurarken başka sıkıntı olur mu diye.

Ama sanırım ikisini birlikte kullanmayı bir deneyeyim.

GhosT57

Profesör
Reaksiyon puanı
4,911
Planım buydu endişem ise w10 anahtarı iptal olur mu veya tekrar kurarken başka sıkıntı olur mu diye.
Windows 10'u silsen de tekrar kursan o ürün anahtarı kalır anakart değiştirmediğin sürece. O lisans anahtarını gömüyor anakarta.

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Windows 10'u silsen de tekrar kursan o ürün anahtarı kalır anakart değiştirmediğin sürece. O lisans anahtarını gömüyor anakarta.
Bilmediğim nokta tam burası işte.Ben w10 sdd de oluyor diye biliyordum.O zaman tamamen linuca geçsem bile w10 u sitesinden indirip tekrar dönerim?Ürün anahtarını öğrendim zaten?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bilmediğim nokta tam burası işte.Ben w10 sdd de oluyor diye biliyordum.O zaman tamamen linuca geçsem bile w10 u sitesinden indirip tekrar dönerim?Ürün anahtarını öğrendim zaten?
Eğer Windows 10 Lisansınız Microsoft imzalı bir OEM lisansı ise anakarta gömülü olarak geçecektir,anakartı değiştirmediğiniz sürece bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Adigeottoman77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Dediğiniz doğru ama biraz daha kibar bir şekilde bunu anlatırsanız daha iyi olacaktır,arkadaş zaten pek bilgisinin olmadığından bahsetmiş.
Bu durumda İki işletim sistemide arka planda çalışıyor mu yoksa başlangıçta birini seçip sadece onu kullanmuş mı oluyorsun?Bunuda merak ediyorum