Windows XP/Server 2003/Server 2003 R2 AIO yapımı

Bu konuyu okuyanlar

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Evet, sonunda Windows XP/Server 2003/R2'nin AIO yapımını çözdüm ve nasıl yapıldığına geçeceğiz. Uzatmadan başlayalım.
Gerekenler:
  • En az 2 tane Windows XP/2003/R2 ISO dosyası.
  • Windows 7 PE için WAIK. (Ya da Windows 8 PE için ADK da olur.)
  • GImagex (Bunun yerine Windows ile gelen DISM aracı da kullanılabilir.)
  • ISO oluşturma programı.
  • Test için VirtualBox, VMware vb.
  • BOOTICE
Yapılışına geçelim:
  1. WAIK ya da ADK ile gelen komut istemini yönetici olarak çalıştırın ve ardından mimarisine göre şu komutlardan birini girin:
  2. Kod:
    copype x86 C:\WinPE_x86
    copype amd64 C:\WinPE_amd64
  3. Kopyalanan "winpe.wim" veya "ISO\sources\boot.wim" dosyasını ekleyeceğiniz XP'nin sayısı kadar kopyalayın ve hepsini "ISO\sources\" klasörüne kopyalayın.
  4. "ISO" veya "media" klasöründe ekleyeceğiniz XP'nin sayısı kadar boş klasör oluşturun ve ISO dosyalarını o klasörlere çıkartın/kopyalayın.
  5. "WIM" dosyalarını sırasıyla boş klasöre "mount" komutunu uygulayın. Read-only olmamasına dikkat edin.
  6. Not defterini açın. Aşağıdaki kodu girin ve "startnet.cmd" olarak kaydedin.
  7. Kod:
    DISKPART
    D:
    cd (XP kurulum dosyalarını içeren klasörün adı)
    cd I386
    winnt32.exe /syspart:c: /tempdrive:c: /makelocalsource
    pause
  8. Oluşturduğumuz "startnet.cmd" dosyasını aşağıdaki klasöre taşıyın ve sorarsa üzerine yazın. "(mount ettiğiniz klasör)\Windows\system32\"
  9. "unmount" komutunu uygulayın ve kaydedin. (DISM aracılığı ile yapıyorsanız "/commit") kodunu eklemeyi ve mount ettiğiniz klasörü kapatmayı unutmayın.
  10. Kaç tane XP/2003/R2 ekleyecekseniz o sayı kadar 5-9 adımları tekrarlayın. Bittiyse 11.adıma geçin.
  11. BOOTICE programını açın ve BCD dosyasını düzenleyin. Bende şu anda "2003E.wim" ve "2003S.wim" dosyaları var. O yüzden "\sources\boot.wim" değerini "\sources\2003E.wim" olarak değiştirdim. "Windows Setup" kısmını "Windows Server 2003 Enterprise Setup" olarak değiştirdim ve "save current system" tuşu ile kaydettim. Aynı şekilde boot ekranında sorması için "Display boot menu" kısmını tik olarak işaretleyin ve "Save globals" ile kaydedin. Yeni WIM entry ekleyin ve onu da şu şekilde düzenleyin ve kaydedin.
  12. Kod:
    File = \sources\(WIM dosyasının adı).wim
    OS Title = (Windows sürümünün tam adı)
    Boot file = UEFI için \Windows\system32\boot\winload.efi
                BIOS için \Windows\system32\boot\winload.exe
  13. ISO dosyasını oluşturun.
  14. Sanal makinede test ederken öncelikle DISKPART açılacaktır. Onunla C: bölümünü oluşturun ve çıktığınız zaman da kurulum başlayacaktır.
  15. Tamamlandı.
@EFI Shell, @Allah'ın Kulu
Eğer yapamadığınız bir şey varsa özelden yazın.

bandicam 2020-11-06 11-51-09-490.jpg
bandicam 2020-11-06 11-53-30-493.jpg

Konu güncellenmiştir. Yenisine buradan ulaşabilirsiniz.

Son düzenleyen moderatör:

Son mesajlar