Windows Vista'yı Hızlandırmak

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
RAM veya işlemci değiştirmenize gerek olmadan sadece bir USB bellek ile Windos Vista'yı hızlandıracağınızı biliyor muydunuz? Adım adım izleyin.

RAM canavarı Windows Vista'nın beraberinde getirdiği en büyük yeniliklerden biri de ReadyBoost. Yani, her zaman için anında hızlandırılmaya açık olması. Bu, ne anlama geliyor? Mesela bir flash belleğiniz var ve yeterli miktarda boş alanınız mevcut. Windows Vista, bu boş alanı RAM gibi kullanabiliyor. Bunun için, USB belleğinizin bazı standartları taşıması gerekiyor. Ama şunu söyleyelim ki; yeni USB belleklerin hemen hemen hepsi bu işlem için uygun.

İzleyin Öğrenin!

Bunları da Bilin!

:: USB bellekte, ReadyBoost için ayırdığınız 1 GB'lık alan, asla 1 GB RAM kadar performanslı çalışmaz.

:: USB belleğinizde en fazla 4096 MB boş alan kullanabilirsiniz.

:: Merak ettiklerinizi bu başlıkta sorun, cevaplayalım.

Yazan: Hakkı Alkan
SDN – http://shiftdelete.net

Reaksiyon puanı
188
bana kalırsa usb belleği çok geniş tutmak için verilecek parayla gidip ram alınıp hızlandırılabilir; tabi hali hazırda bir belleğimiz yok ise (bu da bir bakış açısı tabi)

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
benim hp dv6000 pavilion bana göre çok yavaş ve 1 gb ram var oyun bile zor oynuyorum. acaba bu yöntemimi kullnasam

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcıları bu konudan şikayetçi günde 2-3 kere Xp ye cevirmek isteyen kişiler geliyor..

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
makina iyi bir teknoloji fakat vista yüzünden deli olacam. çok yavaş.

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
evet oda arkadasım da aynı konuda sikayetçiydi. Fakat Xp yapnca bir sorunu kalmadı :)

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
nortonun deneme sürümü yüklü idi onu kaldırsam farkederm i acaba

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
İstediğin kadar sey kaldır farketmiyor dediğim gibi Vista 1Gb Ram de rahat calısmıyor ve can sıkıyor..

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Elbette fark edecektir. Yalnız oyunlarda pek performans bekleme..

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu yöntem görünürde işe yaradığı düşünülse bile pek de faydalı olmuyor. binlerce dolar verilmiş notebooklar işletim sistemi yüzünden işe yaramaz halde. toshiba notebookların çoğu xp kurulumuna izin vermiyor. vistayı kaldırıp xp kurmak dert olmaya başladı. hem zor kaldırılıyor hem de xp için driverları zor bulunuyor. vistanın hızlandırılıması için 4 gb lık bir alana ihtiyaç duyması içler acısı. kullandığınız 250 gb ya da 500 gb lık hddlerden faydalanmaması içler acısı

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Şu güne kadar hiç bir notebook un cevirilmesinde sorun çıkmadı. Mutlaka bir çözümü var ama ugraşmak lazım..

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
bu habere bakıp usb belleğinizle hemen vistanız hızlanacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz, yeni tür usb bellekler bu olayı destekliyor üzerinde "Ready Boost" yazması lazım normal belleklerle arasında acızık fiyat farkı var.

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Nmss dedi ki:
Elbette fark edecektir. Yalnız oyunlarda pek performans bekleme..
Nasıl çok performans bekleme.2 gb ramle vista uçar ben 512 ramle kullanıyorum jet gibi çalışıyo sen ne diyon..

Konuyu görünce heralde bi ayar falan yapıcaz zannettim bi baktım usb bellek kullanmak gerekiyomuş bunu bende biliyom zaten sanki usb belleği siz yollayacakmışsınız gibi yazmışsınız bunu babamda biliyo ama usb belleği gönderecek biri varmı bana?

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bende belki Vista yok ama Xp kullanıcısıyım.ReadyBoost un yaptığını Xp altındada yapan programlarda var. Programın ismi eBoostr, Xp altında hissedilir derecede sistemimim hızlanmasını sağladı. 2 GB flash bellekte Windows xp kurulu olmasa ;D, ben daha çok yer ayırırdım ama 400 Mb yer ile bile sistem süper hızlandı. Yalnız program freeware değil, tek seferde 2 saat kısıtlı kullanımı var, bilgisayarı her yeniden başlattığınızda 2 saat kullanabiliyorsunuz. Programı download.com yada google dan aratıp bulabilirsiniz, programı nerden indirdiğimi hatırlamıyorum da |)

Edit : Eboostr 1.1 çıkmış. Deneme saati 4 saate çıkmış. Adres: http://www.eboostr.com/

regedit

Profesör
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar bu işlemin işe yarayıp yaramaması işletim sistemi veya pc-laptop ile alakalı değil, önemli olan kullandığınız flash bellek yani okuma ve yazma hızı.

bunun için en iyi flash bence PD7-2GB ADATA ;) okuma ve yazma hızı çok yüksek, performans artışını hissedebileceğiniz bir flash.
[size=8pt]ben şahsen kullandım[/size]

blogger dedi ki:
Nasıl çok performans bekleme.2 gb ramle vista uçar ben 512 ramle kullanıyorum jet gibi çalışıyo sen ne diyon..

piyasada ready boost özelliğini taşıyan çok kötü flash bellekler var 512MB lık pc yi 2GB a çıkarsanda yavaşlayacağı garanti !!!

burada da en güvenilir ready boost testi

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ikxan dedi ki:
Bende belki Vista yok ama Xp kullanıcısıyım.ReadyBoost un yaptığını Xp altındada yapan programlarda var. Programın ismi eBoostr, Xp altında hissedilir derecede sistemimim hızlanmasını sağladı. 2 GB flash bellekte Windows xp kurulu olmasa ;D, ben daha çok yer ayırırdım ama 400 Mb yer ile bile sistem süper hızlandı. Yalnız program freeware değil, tek seferde 2 saat kısıtlı kullanımı var, bilgisayarı her yeniden başlattığınızda 2 saat kullanabiliyorsunuz. Programı download.com yada google dan aratıp bulabilirsiniz, programı nerden indirdiğimi hatırlamıyorum da |)

Edit : Eboostr 1.1 çıkmış. Deneme saati 4 saate çıkmış. Adres: http://www.eboostr.com/

Son sürüm crack var dileyen msnden ulaşabilir..

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bende yükledim crack da buldum flash bellek yok ama bende hdd yi görüyo 2 hdd var xp nin kurulu olmadığı hdd yer alıyo ama ben pek fazla fark hissetmedim.

catli42

Asistan
Reaksiyon puanı
0
selam arkadaslar windows xp de nasil oluyor hangi programlan birde aciklama yapabilirmisiniz memnun olurum

Reflex

Profesör
Reaksiyon puanı
1
selam arkadaslar windows xp de nasil oluyor hangi programlan birde aciklama yapabilirmisiniz memnun olurum
Konuda anlatılanlar vista için geçerli.Sana bi program önereyim.Bu program regedit ayarlarını optimize ediyor.Ben kullanıyorum, gerçekten işe yarıyor.Burdan ayrıntılı bilgiye ve indirme linkine ulaşabilirsiniz.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
windows 7 hızlandırmasıda bekliyoruz.:D