Windows OEM lisans nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Lisans_Anahtari_Bulucu-800x445.png

OEM sürüm: OEM (Original equipment manufacturer) sürüm, bilgisayar ile beraber ön yüklenmiş olarak gelen sürümdür. Aynı zamanda en yaygın ve en ucuz sürüm budur.

Evrensel Lisans Koşulları

-> Windows'u kullanmaya başladığınız anda Microsoft'un lisans koşullarını kabul etmiş olursunuz.

-> Satılan ve sizin satın aldığınız şey Windows değil, lisansıdır. (Dolayısıyla versiyonunuza uygun herhangi bir Windows DVD'si ile format atabilir ardından kendi lisans anahtarınız ile etkinleştirebilirsiniz) Sözleşme size yalnızca lisansladığınız Windows sürümü içinde bulunan özellikleri kullanımınızla ilgili bazı haklar vermektedir.Tüm diğer haklar üretici veya yükleyici ve Microsoft tarafından saklı tutulur.

-> Windows 7, Windows Live hizmetlerini içermez. Windows Live hizmetleri, Microsoft tarafından ayrı bir sözleşme çerçevesinde sunulur.

-> Elinizdeki lisans ile; Lisansına sahip olduğunuz işletim sisteminin önceki sürümünü, izin verilen dillerdeki farklı bir sürümünü yada farklı bir platformdaki sürümünü (örneğin, 32 bit veya 64 bit) elinizdeki sürümün yerine kullanabilirsiniz. Yani aldığınız bilgisayar ile beraber yüklü olarak gelen örneğin, 32 bit Windows 7 Home Premium'un yerine dilerseniz 64 bit Windows 7 Home Premium veya 32/64 Bit Windows Vista Home Premium yükleyebilirsiniz. Ancak aynı zamanda değil. Örneğin, Dual Boot olarak kuramazsınız.

-> Elinizdeki lisans anahtarı tabii ki başka bir versiyon için geçerli değildir. (örneğin, Home Premium lisansı ile Ultimate etkinleştiremezsiniz.

-> Microsoft'un Windows için lisanslama modeli "Bilgisayar başına 1 kopya" dır. Bu hiçbir şartta değiştirilemez! (Retail Aile Versiyonu hariç)

OEM Lisans Koşulları

-> Windows lisansı, Windows'un fabrikada yüklendiği bilgisayara kalıcı olarak atanır. Bu bilgisayar, "Lisanslı Bilgisayar" olarak geçer. Başka bir deyişle OEM lisans zimmetlendiği bilgisayarla beraber yaşar ve onunla beraber ölür. Hiçbir koşulda başka bir bilgisayarda kullanılamaz.

-> "Lisanslı Bilgisayar"da Majör parça değişimleri yapamazsınız. Eğer örneğin, arıza dolayısıyla anakart değişimi gibi bir olay yüzünden Windows'u etkinleştiremezseniz telefon ile etkinleştirmeyi deneyin. Bu da olmazsa durumunuzu Microsoft Türkiye'ye dürüst ve açık bir şekilde bildirin.

-> OEM lisanslı Windows'u "Lisanslı Bilgisayar" üzerinde bir seferde en fazla iki işlemci üzerinde kullanabilirsiniz. Yazılımı başka bir bilgisayarda kullanamazsınız.

-> Windows'u "Lisanslı Bilgisayar" üzerinde "aynı anda" yalnızca bir kişi kullanabilir. (Kullanıcı hesapları ile karıştırmayın.)

-> Uzaktan Yardım kullanarak bir oturumu paylaşmak üzere lisanslı bilgisayara yüklenmiş Windows'a diğer bir bilgisayardan erişebilir ve bu yazılımı uzaktan kullanabilirsiniz. "Oturum" Windows ile, doğrudan veya dolaylı olarak, giriş, çıkış ve görüntüleme çevre birimlerinin herhangi bir birleşimini kullanarak etkileşim kurabilme anlamına gelir.

-> 32 bit ve 64 bit gibi birden çok sürüm içinden bir seferde yalnızca bir sürüm kullanabilirsiniz. Üretici veya yazılımı yükleyen taraf, dil sürümleri arasında bir kerelik seçim yapma seçeneği sunarsa yalnızca seçtiğiniz dil sürümünü kullanabilirsiniz.

-> Windows oturumunuzu en fazla 5 harici ekranda görüntüleyebilirsiniz.

-> Yazılımın tek bir yedek kopyasını oluşturabilirsiniz. Bunu yalnızca yazılımı lisanslı bilgisayara yeniden kurmak için kullanabilirsiniz.

-> Windows, belirli bir coğrafi bölgede etkinleştirilebileceğini gösteren bir işaret taşıyorsa, bu Windows'u yalnızca yazılım veya bilgisayar ambalajında belirtilen coğrafi bölgede etkinleştirmenize izin verileceği anlamına gelir. Windows'u, söz konusu bölge dışında etkinleştiremezsiniz.

Nereden OEM lisans satın alabiliriz?

Bu tür lisans anahtarlarına N11 gibi sitelerdeki satıcılar aracılığı ile ulaşabiliyoruz. Fakat sadece güvenilir satıcılar aracılığı ile OEM lisans satın almaya dikkat etmemiz gerekmekte. Yasallık konusuna gelir isek araştırmalarım doğrultusunda Microsoft Moderatörler'inden birinin bu konuya cevabı şu şekilde;

Ekran Alıntısı.PNG

Yani yasallık açısından hiç bir sorun yaşamayacağınız, sadece satıcıların güvenilir olması konusunda dikkatli olmanız gerektiği konusuna dem vurulmuş daha çok.

-> İşletim Sistemi - Windows Satın Alma & Fiyatları - n11.com
Bu link üzerisinden satıcıların güvenilirliği konusuna dikkat ederek OEM lisans satın alıp gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

---------
Tanımlarla ilgili enpedi sitesinden yararlanılmıştır.​

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Merhaba @kilicbaligi,

Öncelikle estağfurullah, ne cahilliği :)
Ben de tam olarak emin olmamak ile birlikte şunu söyleyebilirim;
Bildiğiniz üzere Microsoft hesabını tek bir yerden yönetme için bu siteyi kullanabiliyoruz. Eğer ben de Microsoft'u yanlış anlamadıysam Windows oturumumuzu bu sayfa ile en fazla 5 farklı yerden görüntüleyebiliyor ve yönetebiliyoruz.
Link için teşekkürler.
Evet Microsoft hesabı için öyle de OEM Windows lisansına özgü bir durum değil bu. :)

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
mıcrosoft ,ülkenizde şu kadar bilgisayar korsan wındows kullanıyor,bılgısını verıyor,(kesın sayıyı veebılıyorsa)
bu mıcrosoft'un yönetimının wındowsun ıcınde casus yazılım yok desede,cogu kısıde "ben buldum casusu sildim"desede her wındows ,her ülke kendı yazılımını kullanmadıkca ,wındows ıfb ,aic nın arka kapısı olarak calısacaktır,her ne kadar person of interest - kartal gözü filmı kadar olmasada ,facebook'kullanılan yuz tanıma programı benzerı yazı tanımlama programlarıyla devam edecek,hatta artacaktır

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Link için teşekkürler.
Evet Microsoft hesabı için öyle de OEM Windows lisansına özgü bir durum değil bu. :)

Araştırmalarımı yaparken benim de okuyup merak ettiğim bir konuydu bu.
Ben burada bahsedilmiş olan maddede bu konuda kısıtlama yapıldığını düşündüm. Yanlış mıdır doğru mudur diye araştırdım fakat gerekli bilgiyi internette veya herhangi bir kaynakta bulamadım.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Araştırmalarımı yaparken benim de okuyup merak ettiğim bir konuydu bu.
Ben burada bahsedilmiş olan maddede bu konuda kısıtlama yapıldığını düşündüm. Yanlış mıdır doğru mudur diye araştırdım fakat gerekli bilgiyi internette veya herhangi bir kaynakta bulamadım.
Bu bilgi bir tek Enpedi sitesinde var sanırım, ama bence O da aslında Microsoft hesabını kastediyordur diye düşünüyorum.