Rehber Windows NT 4.0-11 AIO yapımı

Bu konuyu okuyanlar

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Benim yaklaşık 10 ay önce açtığım Windows XP/2003/2003 R2 AIO konumu hatırlıyorsunuzdur. O konuda Windows PE ile ilgili bir sorun çıkabileceğini keşfettim. Şimdi bu konuyu güncelledim ve sizlerle paylaşacağım. Hemen konuya geçelim:
Gerekenler:
  • GImagex (Alternatif olarak komut satırından da yapabilirsiniz.)
  • Windows Vista ve üzeri için orijinal ISO dosyaları.
  • Windows NT 4.0/2000/XP/2003/2003 R2 için Longhorn tipine çevirilmiş ISO dosyası.
  • Windows PE: Windows NT/2000/XP/2003/2003 R2/Vista/7 için Windows 7 bazlı Windows PE, Windows 8/8.1/10/11 için Windows 10 bazlı Windows PE
  • BOOTICE
  • ISO oluşturma programı. (ImgBurn veya AnyBurn olabilir.)
  • Test için VirtualBox
Yapılışı:
  • Boş bir klasör oluşturun ve Windows 7 veya 10 ISO dosyasından şu klasörleri ve dosyayı çıkartın: boot, efi, bootmgr ve (varsa bootmgr.efi)
  • Klasörün içine şu klasörü oluşturun: sources ve içine boot.wim adlı dosyayı kopyalayın.
  • Bir üst klasöre gidip şu klasörü oluşturun ve açın: "Setup"
  • Ve hangilerini ekleyecekseniz onların adlarıyla klasörü oluşturun. Klasörün adında boşluk olmamalı. Örneğin:
Windows NT 4.0 -> WinNT
Windows 2000 -> Win2K
Windows XP -> WinXP
Windows Server 2003 -> Win2K3
Windows Longhorn -> Longhorn
Windows Vista -> Vista
Windows Server 2008 -> Win2K8
Windows Server 2008 R2 -> Win2K8R2
Windows 7 -> Win7
Windows 8 -> Win8
Windows 8.1 -> Win81
Windows Server 2012 -> Win2K12
Windows Server 2012 R2 -> Win2K12R2
Windows 10 -> Win10
Windows Server 2016 -> Win2K16
Windows Server 2019 -> Win2K19
Windows Server 2022 -> Win2K22
Windows 11 -> Win11
  • Ve "sources" klasörünün içeriğini o klasörlere kopyalayın.
  • GImagex'i açın ve "change" sekmesinden kopyaladığımız boot.wim adlı dosyanın yolunu seçin, 1.indexi boot olarak işaretleyin ve "delete" sekmesinden 2.indexi silin.
  • Çalışma klasörünün dışında boş bir klasör oluşturun ve "Mount" sekmesinden boot.wim dosyasının 1.indexini az önce oluşturduğumuz klasöre mount edin.
  • Not defterine şu kodları girip startnet.cmd dosyası olarak kaydedin:
Kod:
@echo off
@echo Starting Setup.
@for %%a in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do @if exist %%a:\(Setup klasörü yolu) set IMAGESDRIVE=%%a
%IMAGESDRIVE%:
cd %IMAGESDRIVE%:\(Setup klasörü yolu)
setup.exe
pause >nul
exit
  • Şu klasöre dosyayı kopyalayıp üzerine yazın: (mount klasörü yolu)\Windows\system32\
  • Komut istemini yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu girin: Dism /image:(mount klasörü yolu) /Set-TargetPath:X:
  • Komut istemini ve bütün klasörleri kapatın ve GImagex'teki "mount" sekmesinden "Commit Changes" kutusunu işaretleyip "Unmount" butonuna tıklayın.
  • İşlem tamamlandıktan sonra "boot.wim" dosyasını herhangi bir şekilde (boşluk olmayacak bir şekilde) adlandırın.
  • Bu işlemleri diğer ISO dosyaları için de tekrarlayın.
  • BOOTICE'yi açın ve BCD sekmesinden other BCD'yi seçin. Ardından gelen pencereden "boot" klasöründeki BCD dosyasını seçin ve Easy Mode seçin.
  • Windows Setup seçeneğini seçin ve aşağıdaki değerleri değiştirin:
  • Kod:
    \sources\boot.wim -> \sources\(dosya adı).wim
    Windows Setup -> Windows (Sürüm adı) Setup
    en-US -> ISO dosyasının dili (Benimki Türkçe olduğu için tr-TR olarak değiştirin)
    olarak değiştirdikten sonra "Save current system" tuşuna tıklayın.
  • "Add" tuşundan ve gelen menüden "New WIM boot entry" seçin. Bu sefer şu değerleri şu şekilde değiştirin. Ve bundan sonraki bütün sürümler için aynı işlemi tekrarlayın:
  • Kod:
    \BOOT.WIM -> \sources\(dosya adı).wim
    Boot from WIM -> Windows (Sürüm adı) Setup
    \Windows\system32\boot\winload.efi -> \Windows\system32\boot\winload.exe (UEFI destekleyen sistemler için isteğe bağlı ve desteklemeyenler için zorunlu)
    en-US -> (İşletim sistemi dili)
  • "Display boot Menu" kısmı dolu kutu ise tik işaretli olarak değiştirin. Ve "Save globals" tuşundan kaydedin.
  • ISO dosyasını oluşturun.
  • Tamamlandı.

ThorJ

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,949
Benim yaklaşık 10 ay önce açtığım Windows XP/2003/2003 R2 AIO konumu hatırlıyorsunuzdur. O konuda Windows PE ile ilgili bir sorun çıkabileceğini keşfettim. Şimdi bu konuyu güncelledim ve sizlerle paylaşacağım. Hemen konuya geçelim:
Gerekenler:
  • GImagex (Alternatif olarak komut satırından da yapabilirsiniz.)
  • Windows Vista ve üzeri için orijinal ISO dosyaları.
  • Windows NT 4.0/2000/XP/2003/2003 R2 için Longhorn tipine çevirilmiş ISO dosyası.
  • Windows PE: Windows NT/2000/XP/2003/2003 R2/Vista/7 için Windows 7 bazlı Windows PE, Windows 8/8.1/10/11 için Windows 10 bazlı Windows PE
  • BOOTICE
  • ISO oluşturma programı. (ImgBurn veya AnyBurn olabilir.)
  • Test için VirtualBox
Yapılışı:
  • Boş bir klasör oluşturun ve Windows 7 veya 10 ISO dosyasından şu klasörleri ve dosyayı çıkartın: boot, efi, bootmgr ve (varsa bootmgr.efi)
  • Klasörün içine şu klasörü oluşturun: sources ve içine boot.wim adlı dosyayı kopyalayın.
  • Bir üst klasöre gidip şu klasörü oluşturun ve açın: "Setup"
  • Ve hangilerini ekleyecekseniz onların adlarıyla klasörü oluşturun. Klasörün adında boşluk olmamalı. Örneğin:

• Ve "sources" klasörünün içeriğini o klasörlere kopyalayın.
  • GImagex'i açın ve "change" sekmesinden kopyaladığımız boot.wim adlı dosyanın yolunu seçin, 1.indexi boot olarak işaretleyin ve "delete" sekmesinden 2.indexi silin.
  • Çalışma klasörünün dışında boş bir klasör oluşturun ve "Mount" sekmesinden boot.wim dosyasının 1.indexini az önce oluşturduğumuz klasöre mount edin.
  • Not defterine şu kodları girip startnet.cmd dosyası olarak kaydedin:
Kod:
@echo off
@echo Starting Setup.
@for %%a in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do @if exist %%a:\(Setup klasörü yolu) set IMAGESDRIVE=%%a
%IMAGESDRIVE%:
cd %IMAGESDRIVE%:\(Setup klasörü yolu)
setup.exe
pause >nul
exit
  • Şu klasöre dosyayı kopyalayıp üzerine yazın: (mount klasörü yolu)\Windows\system32\
  • Komut istemini yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu girin: Dism /image:(mount klasörü yolu) /Set-TargetPath:X:
  • Komut istemini ve bütün klasörleri kapatın ve GImagex'teki "mount" sekmesinden "Commit Changes" kutusunu işaretleyip "Unmount" butonuna tıklayın.
  • İşlem tamamlandıktan sonra "boot.wim" dosyasını herhangi bir şekilde (boşluk olmayacak bir şekilde) adlandırın.
  • Bu işlemleri diğer ISO dosyaları için de tekrarlayın.
  • BOOTICE'yi açın ve BCD sekmesinden other BCD'yi seçin. Ardından gelen pencereden "boot" klasöründeki BCD dosyasını seçin ve Easy Mode seçin.
  • Windows Setup seçeneğini seçin ve aşağıdaki değerleri değiştirin:
  • Kod:
    \sources\boot.wim -> \sources\(dosya adı).wim
    Windows Setup -> Windows (Sürüm adı) Setup
    en-US -> ISO dosyasının dili (Benimki Türkçe olduğu için tr-TR olarak değiştirin)
    olarak değiştirdikten sonra "Save current system" tuşuna tıklayın.
  • "Add" tuşundan ve gelen menüden "New WIM boot entry" seçin. Bu sefer şu değerleri şu şekilde değiştirin. Ve bundan sonraki bütün sürümler için aynı işlemi tekrarlayın:
  • Kod:
    \BOOT.WIM -> \sources\(dosya adı).wim
    Boot from WIM -> Windows (Sürüm adı) Setup
    \Windows\system32\boot\winload.efi -> \Windows\system32\boot\winload.exe (UEFI destekleyen sistemler için isteğe bağlı ve desteklemeyenler için zorunlu)
    en-US -> (İşletim sistemi dili)
  • "Display boot Menu" kısmı dolu kutu ise tik işaretli olarak değiştirin. Ve "Save globals" tuşundan kaydedin.
  • ISO dosyasını oluşturun.
  • Tamamlandı.
Windows 11 ile mi? :flushed:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bu nedir?

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Windows 11 ile mi? :flushed:
Windows 11, Windows Vista/7/8/8.1/10'nun kullandığı kurulum mekanizimi kullandığı için Windows 11'i dahil ettim. Fakat şu uyarıyı yapmam lazım, Windows NT 4.0 ve 2000'in x64 sürümü ve 11'in x86 sürümü olmadığı için ikisi aynı bilgisayarda çalışmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çoklu Windows ISO dosyalarını tek bir ISO haline getirmeye çalıştım.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Windows 11, Windows Vista/7/8/8.1/10'nun kullandığı kurulum mekanizimi kullandığı için Windows 11'i dahil ettim. Fakat şu uyarıyı yapmam lazım, Windows NT 4.0 ve 2000'in x64 sürümü ve 11'in x86 sürümü olmadığı için ikisi aynı bilgisayarda çalışmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çoklu Windows ISO dosyalarını tek bir ISO haline getirmeye çalıştım.
Yine güzel bir rehber. Eline sağlık. :)