Windows Mobile Sorunları & Çözümleri

Bu konuyu okuyanlar

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
WİNDOWS MOBİLE SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ

Arkadaşlar Windows Mobile'da yaşadığınız problem ve sorunları bu başlık altında toplayalım.Konu kirliliğine en azından gerek kalmıyacaktır.

axee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhabalar ben htc hd2 kullanıyorum.dun cihazda bulunan ie tarayıcıdan bir siteye girdim ve daha sonra ie sayfasındaki yazı karekterleri silikleşti ve ğ ş i karekterlerinin yerine X karekteri geldi dil ayarları felan hepsini yapmama rağmen düzelmedi son olarak hard reset attım ama yıne aynı.bu konuda yardımcı olabılırsenız cok mutlu olacagım saygılar...ekran görüntüsü

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
merhabalar ben htc hd2 kullanıyorum.dun cihazda bulunan ie tarayıcıdan bir siteye girdim ve daha sonra ie sayfasındaki yazı karekterleri silikleşti ve ğ ş i karekterlerinin yerine X karekteri geldi dil ayarları felan hepsini yapmama rağmen düzelmedi son olarak hard reset attım ama yıne aynı.bu konuda yardımcı olabılırsenız cok mutlu olacagım saygılar...ekran görüntüsü

ilk olarak diyeceğim şey tabiki dil ve bölge ayarları olucaktı ancak mobil tarayıcının kodlamasına baktınızmı ? onda bir hata olabilir şimdilik aklıma bunlar geliyor. :)

0tt0man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ilk olarak diyeceğim şey tabiki dil ve bölge ayarları olucaktı ancak mobil tarayıcının kodlamasına baktınızmı ? onda bir hata olabilir şimdilik aklıma bunlar geliyor. :)
Aynen seninde dediğin gibi Internet Explorer kullanıyorsa (benimki ingilizce) Tools/Options/Languages/Encoding/Turkish (Windows) seçsin ve sayfayı tekrar açsın

Eğer custom rom kullanıyorsa kernel'de wince.nls kod sayfası dosyasında bir sorun olabilir. Başka bir rom denesin. Son bir ihtimal kullanılan font dosyası silinmiş veya değişmiş olabilir ama hardreset attığını söylüyor, yani bu ihtimaller biraz zor. En yüksek ihtimal sayfa kodlamasının türkçe olmaması

Yanlız yazıların silikleşmesinin nedeni browser olamaz, LCD ekranda bir sorun olabilir.

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
Aynen seninde dediğin gibi Internet Explorer kullanıyorsa (benimki ingilizce) Tools/Options/Languages/Encoding/Turkish (Windows) seçsin ve sayfayı tekrar açsın

Eğer custom rom kullanıyorsa kernel'de wince.nls kod sayfası dosyasında bir sorun olabilir. Başka bir rom denesin. Son bir ihtimal kullanılan font dosyası silinmiş veya değişmiş olabilir ama hardreset attığını söylüyor, yani bu ihtimaller biraz zor. En yüksek ihtimal sayfa kodlamasının türkçe olmaması

Yanlız yazıların silikleşmesinin nedeni browser olamaz, LCD ekranda bir sorun olabilir.

Hardreset atılsa bile bazı seçenekler kalabiliyor örnek olarak kullandığım samsung B-7320'de format attığımda Opera mobile ve İnternet explorer'ın seçenekleri kalıyor.

Sinan Çetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hardreset atılsa bile bazı seçenekler kalabiliyor örnek olarak kullandığım samsung B-7320'de format attığımda Opera mobile ve İnternet explorer'ın seçenekleri kalıyor.
(0tt0man benim yedek nick'im yanlışlıkla onunla girmişim)

Romlar build edilirken gerek custom gerekse official romlarda default ayarlardır onlar. Eğer bu kişinin cihazı kullandığı ilk günden beridir böyleyse o zaman romda bir hata var. Ama ben öyle olduğunu sanmıyorum, sonradan olmuş olan birşey sanırm.

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
(0tt0man benim yedek nick'im yanlışlıkla onunla girmişim)

Romlar build edilirken gerek custom gerekse official romlarda default ayarlardır onlar. Eğer bu kişinin cihazı kullandığı ilk günden beridir böyleyse o zaman romda bir hata var. Ama ben öyle olduğunu sanmıyorum, sonradan olmuş olan birşey sanırm.

Romlar her şeyi değiştiriyor düzenleme romlar etkiliyeblir çünkü üreticinin yaptığı romlar daha güvenilir en azından donanım tam uyumlu , derlmeler ise tehlikeli maalesef. her türlü açık olabilir.
not:eek:ffical rom :)

Sinan Çetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Romlar her şeyi değiştiriyor düzenleme romlar etkiliyeblir çünkü üreticinin yaptığı romlar daha güvenilir en azından donanım tam uyumlu , derlmeler ise tehlikeli maalesef. her türlü açık olabilir.
not:eek:ffical rom :)

Romuna göre değişir. Kullandığım romları ben hep kendim hazırlarım, yabancı forumlarda romlarımı görebilirsin. Resmi romlar gereksiz birçok şeyle dolu geliyor ve cihazı kasıyor.

Mesela I8000 resmi wm6.1 romu ile sana en fazla 80-85 mb boş hafıza sunuyor, wm6.5 te ise 70-75 mb. Son romumda wm6.1 MS kerneli ile samsung'un wm6.5 kernelini birleştirip extradan 10 mb lık bir ram alanına sahip oldum. Birazda wm6.5'in kod sayfası dosyasını ufaltarak 2 mb kazandım. Birkaç modülde kernelden çıkarıp IMGFS içine attım. Hem kernel ufaldı hemde 132 mb boş hafızaya sahip oldum. Biraz cache leri arttırarak hız ve pil performansını arttırdım. Şimdi güzel güzel kullanıyorum.

Not: Hayır official :) http://tinyurl.com/39752xf

axee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet sonradan oldu.bir ınternet sitesine girdikten sonra meydana geldi.cihazım turkcell den alınma.

ROM:1.66.468.1

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
WM 6.5.3 ile işyerinde Wi-Fi ağına bağlanamıyorum. Benden sertifika istiyor. Nasıl çözebiliriz?
iOS, Android, Symbian ve diğer OS lar bağlanıyor, Windows bağlanamıyor. Bir çözümü var mı?

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
WM 6.5.3 ile işyerinde Wi-Fi ağına bağlanamıyorum. Benden sertifika istiyor. Nasıl çözebiliriz?
iOS, Android, Symbian ve diğer OS lar bağlanıyor, Windows bağlanamıyor. Bir çözümü var mı?

Aklıma bir an PSP geldi onda da yapıyordu sorun ancak Wifi'nin şifreleme türü veya Wifi sağlayan modem ile olabilir ya da rom'da bir sorun da olabilir :)

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Güvenlikli bir Wi-Fi ağımız var. Linux ile bile rahatlıkla bağlanıyorum ama WM 6.5 ile yok. Bana düzeltilemeyen bir bug olduğunu söylediler.
Hatta Phone 7 de dahi çözülememiş....

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
Güvenlikli bir Wi-Fi ağımız var. Linux ile bile rahatlıkla bağlanıyorum ama WM 6.5 ile yok. Bana düzeltilemeyen bir bug olduğunu söylediler.
Hatta Phone 7 de dahi çözülememiş....

Başka ROM denedinizmi bilmiyorum.Bendeki windows mobile 6.5 'de böyle bir sorun ile karşılaşmadığım için .

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Sertifika istiyor. Bu sertifikayı nasıl temin edebiliriz peki?

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Muhtemelen o dur. Çünkü forum bağlantılarına erişemedim.
WPA2 ve EAP,AES, PEAP gibi ayarları kabul ettiremiyorum. Bir sertifikanız yok diyor.

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya ben bu telefonda internete bagliyken mesela atv url sini yaziyorum fakat acilmiyor yapabilen varsa yardim edebilir mi

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Microsoft, Windows Mobile işletim sistemini tamamen bıraktı. Artık Windows Phone üzerinde çalışıyor. Halbuki Windows Mobile kullanan telefonların çoğu güçlü donanıma sahip telefonlar. HTC HD2 de bunlardan biri. İnternette bazı gruplar bu telefonlara Android yüklemek için yazılım geliştiriyorlar. Eğer HTC HD 2 niz varsa Android e geçin derim. Çok stabil çalışıyor.

Son mesajlar