Soru Windows Media Player istemediğim hâlde kaldırılabilir mi?

• Konuyu başlatan Deleted member 6644497
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Bildiğiniz gibi Flash Player, biz istemeden kaldırıldı ya da geçersiz hâle getirildi. Ya Windows şu anda Media Player'ı bilgisiyarımdan kaldırabilir ya da işlevsiz hâle getirebilir mi? Ya da herhangi bir şekilde, bilgisayarıma yüklü MP3'leri oynatmamı engelleyebilir mi? Teknik olarak yapılabilirliğini soruyorum. Pratikte yapılmayacağını belirten cevaplar vermeyin.

Bilgisayarımın işletim sistemi Windows 8. Güncelleştirmeleri almadım, almıyorum.

Son düzenleyen moderatör:

Aakons

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
108
Silemezsiniz ama yüklediğin mp3 mp4 gösterici programda çalıştırmak için mp3 mp4 dosyasına sağ tıklayıp ordan yüklediğin programı seçipte kullanabilirsiniz
İyi forumlar,

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Silemezsiniz ama yüklediğin mp3 mp4 gösterici programda çalıştırmak için mp3 mp4 dosyasına sağ tıklayıp ordan yüklediğin programı seçipte kullanabilirsiniz
İyi forumlar,
Sorduğum soru bu değildi. Windows'un teknik olarak, ben istemeden, Media Player'ı devre dışı bırakıp bırakamayacağını soruyorum.

SaFF3T

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kaldırılabilir. Bunun önünde bir engel yok.

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Kaldırılabilir. Bunun önünde bir engel yok.
isterse silebilir mümkün.

Peki Windows Şirketi, Media Player'ı devre dışı bıraksa, fakat bilgisayarım internete bağlı olmasa yine de Media Player'ı kullanmam engellenebilir mi? Yani uzaktan, çevrimdışı bilgisayarım bu güncellemeden/değişimden nasıl etkilenecek ki?

Şöyle örnek vereyim; bir bilgisayarım var. İnternete bağlı değil. Windows, Media Player'ı bilgisayarımdan nasıl kaldıracak/etkisiz kılacak? Mesela güncelleme (patch) mi yapacak? İyi de internetsiz nasıl patch alayım ki?

Son düzenleyen moderatör:

SaFF3T

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Neden böyle bir endişeye sahip olduğunuzu anlamak zor. Bilgisayarınızdaki yüklü uygulamalar sisteminizden kaldırılmazlar güncelleme olsa bile. Kaldı ki internet bağlantısı yoksa böyle bir şeyin uzaktan yapılabilmesi nasıl mümkün olabilir?

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Neden böyle bir endişeye sahip olduğunuzu anlamak zor. Bilgisayarınızdaki yüklü uygulamalar sisteminizden kaldırılmazlar güncelleme olsa bile. Kaldı ki internet bağlantısı yoksa böyle bir şeyin uzaktan yapılabilmesi nasıl mümkün olabilir?
Rızam olmadan Flash Player etkisiz hâle getirilebildiğine göre bunun da mümkün olup olamayacağını sordum. (Evet, açıklar yüzünden kaldırıldı ama belki bunu göze alıyorum, kimi ilgilendirir?)

SaFF3T

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eski uygulamalar yeni sistemlerde soruna neden olur. Bu son derece doğal bir süreç. Eski uygulamalar için eski işletim sistemi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sizin yapmaya çalıştığınız şey kamyona otomobil lastiği takmaya çalışmak gibi.

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Eski uygulamalar yeni sistemlerde soruna neden olur. Bu son derece doğal bir süreç. Eski uygulamalar için eski işletim sistemi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sizin yapmaya çalıştığınız şey kamyona otomobil lastiği takmaya çalışmak gibi.
Kamyon ve lastik benim olduğu sürece kimseyi ırgalamayan durum.

SaFF3T

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mesele bu değil. Olacak iş var olmayacak iş var.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Adobe, Flash Player'a olan desteğini kestiğinden tüm kullanıcıların sistemlerini korumaya yardımcı olmak için Flash Player'ı hemen kaldırmasını şiddetle tavsiye eder. Kaldı ki Flash'ın ömrünün sonuna geldiği yıllar önce lider tarayıcıların Flash Player'a desteklerini bırakmasıyla kesinleşmişti. Tüm bu gelişmeler ışığında hiçbir destek görmeyen bir ürün için Microsoft'un Adobe Flash Player'ı kaldırma güncelleştirmesi yayınlamasından daha doğal ne olabilir ki? Ayrıca, söz konusu güncelleştirme Windows Update'te isteğe bağlı bir güncelleştirmedir. Yani, kullanıcı bu güncellemeyi yükleyip yüklememekte özgürdür. Güncelleştirme yüklenmiş olsa bile kaydedilmiş bir sistem görüntüsü veya geri yükleme noktası varsa kullanıcının önceki duruma geri dönme şansı vardır.
Windows Media Player ise Microsoft'un kendi ortam oynatıcı ürünüdür. (Kullanıcının sisteminde güncelleştirmeler açık veya tam olarak kapalı değilse) Microsoft bu ürünü bir update paketi ile kullanıcının bilgisayarından kaldırabilir veya işlevsiz hale getirebilir, varsayılan programları değiştirebilir olmakla birlikte herhangi bir sebep sunmadan, gerekçe olmaksızın bu gibi şeyleri yapması ne etiktir ne de mantıklıdır. Selamlar.