Windows lisanslı bir dizüstü bilgisayara UEFI Windows 10 kurulum yapılırsa lisans gider mi?

Bu konuyu okuyanlar

Nouri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle merhaba,

Şu an elimde Acer Aspire E5-575G-51pv model bir laptop bulunmaktadır. Alalı 2-3 sene olduktan sonra Windows'un ağır çalışmasından sıkılıp bir NVMe M.2 SSD almaya karar verdim ve Windows'u direkt SSD üzerinden çalıştıracağım. Bunun içinde bilgisayarı formatlayıp UEFI Windows 10 kurlumu yapmaya karar verdim ancak aklımdaki tek soru Windows 10 kurulumu yaptıktan sonra şu an sahip olduğum Windows 10 lisansı gider mi? Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Öncelikle merhaba,

Şu an elimde Acer Aspire E5-575G-51pv model bir laptop bulunmaktadır. Alalı 2-3 sene olduktan sonra Windows'un ağır çalışmasından sıkılıp bir NVMe M.2 SSD almaya karar verdim ve Windows'u direkt SSD üzerinden çalıştıracağım. Bunun içinde bilgisayarı formatlayıp UEFI Windows 10 kurlumu yapmaya karar verdim ancak aklımdaki tek soru Windows 10 kurulumu yaptıktan sonra şu an sahip olduğum Windows 10 lisansı gider mi? Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.
Bilgisayar UEFİ destekliyor mu?

Nouri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    2.3 KB · Görüntüleme: 64

CheriouR

Doçent
Reaksiyon puanı
213
Gitmez hocam. Aldığınızda içinde zaten lisansı varsa anakart'a gömülüdür o. Alıp başka bir bilgisayarda da kullanamazsınız. Format attığınız zaman da aynı sürümü kurduğunuz zaman kendisi görür.( örneğin home single language, yine home single language kurarsak). O lisans artık o cihazla eşleşmiş vaziyettedir diyelim kısaca.

Eğer ki, biz yinede lisans'ı key şeklinde alalım da dursun kenarda derseniz de bunu öğrenmenin bir çok yolu vardır. Komut isteminden(cmd) den yada üçüncü parti yazılımlarla öğrenilebilir.
Komut istemciye alttaki kodu yazarsanız lisansınızın key'ini görebilirsiniz.
Kod:
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

- 3.Parti bir programla bilgisayardaki keylerin hepsini görmek isterseniz (windows, office)
"ProduKey" gibi bir program kullanabilirsiniz. Link: (http://www.nirsoft.net/utils/produkey.zip)

Son düzenleme: