Windows Linux'dan iyi olabilir, fakat her yönü ile değil.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
(Mac OS olarak pek bir bilgim olmadığını baştan söylemek istiyorum. :))
Çoğu Linux taraftarı Windows'u kötüler. Windows taraftarları ise karşı koyar. İsa'nın doğum yılı olan milattan beri dört milenyum geçsede durum aynı kalacak galiba. :) Bu duruma bir el atmanın vakti geldi bence. İki sistemin iyi yanlarını var. Kabul, fakat bu diğer sistemden daha iyi olacağı anlamına gelmez. Gelmez çünkü her Linux kullanıcısının Windows'a işinin düştüğü zaman kadarda Özgür yazılım savaşı veriliyor. (Evet, Windows 7 iyi olabilir fakat biz özgür yazılımlar istiyoruz!)Forumda bu konu yüzünden bir çok tartışmaya karıştığım olmuştur. Kendimden utanıyorum, çünkü insanlara Windows kullandırma özgürlüğünü yaşatmak istemediğim için. Yada ben kısaca bir liste yazayım. :)
Windows'un iyi tarafları:

• Oyun ve yazılım.
  • Kolaylık
  • Sadelik
  • Görsellik
Linux'ın iyi tarafları:

• Özgür yazılım olması
  • Verimlilik
  • Güvenlik
  • Esnek olması
Şimdi söyleyin, bu iyi taraflar ne zaman birleşecek?

murat250

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Linux'tan en çok istenen şey kolaylık olsa gerek.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Görsellik ve sadeliği yanlış tarafa yazmışsın :D Kolaylık da tartışılır, misal ben ilk Linux kullanmaya başlasam bu Windows'un yazılım deposu nerede diye arar dururdum :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Görsellik ve sadeliği yanlış tarafa yazmışsın :D Kolaylık da tartışılır, misal ben ilk Linux kullanmaya başlasam bu Windows'un yazılım deposu nerede diye arar dururdum :D
Aslında doğrudurda :D Biraz uğraşmak ister :)

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya bEn Ezelden Windows Kullanıyorum ama Bir kaç Kere Pardus Kurdum Gerçekten Çok Hızlı ve Hızlı olması Beni Bitirdi ama Maalesef Ortak Kullanım Pc Olduğu İçin Yine Windowsa Döndüm..

Linux Hızlı ve Basit Çalışıyor Windows İstesenizde İstemesenizde Belirli Bir Zamandan Sonra Formatla Beni Diyor.. Belkide Bana Öyle Geliyordur.. :p

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Linux'tan en çok istenen şey kolaylık olsa gerek.

Kesinlikle haklısın. Windows'ta 2 tıkla yapılan şeyleri Linux'ta kodla yapmak Linux'un kolay kullanım özelliğini düşürüyor.

Belki artık Linux'ta da çoğu şey 2-3 tıklama ile yapılabiliyor ama bi sorunla karşılaştığınızda tecrübeli birinden aldığınız destek yine kodla yapmak yönünde oluyor.

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ben Linux pek bilmiyorum ama geçenlerde birkaç gün deneme fırsatım oldu.
Öncelikle çok çirkin olduğunu düşündüm, sonra masaüstü falan varmış farklı kde denedim, hah şimdi oldu dedim.
Şu an Win7 ile birlikte hala duruyor arada bakıyorum güzel gibi, şu an en büyük eksiği programları falan geçtim zaten depo denilen şeyde hemen hepsinin benzeri birşey var ama
Oyunlar.... maalesef, belki de en büyük sorunu :(
Wine ile takılıyor maalesef :(
Zaten wine yerine native yani linux için yazılmış oyun olması lazım.
Orda da opengl sorunu varmış.
Neyse işte bu işler adamı geriden şişler :D

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
linux kendini geliştirdikçe bu iyi taraflar bir gün mutlaka linux altında birleşecek. microsoftta mutlaka güzel şeyler yapacaktır, ama açık kaynak olduğu için desteğim her zaman linux'a. bilgisayarımda windows7 ve ubuntu kurulu, %20 windows, %80 ubuntu kullanıyorum. (windows'u sadece oyun oynayacağım zamana açıyorum)

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Linux'e Windows çekirdeğini entegre etseler! :D Saçma sapan çalışan işlem sürüsü ve interneti sömüren sistem uygulamaları yok en azından Linux'de. Ubuntu Wine'da tam olarak DirectX desteğini kullanabilsem her oyunu açıcağım zaten. :D Şimdilik anca OpenGL ile normale yakın hızda oynayabiliyorum.
Özgür yazılım olayına gelince elbet ki bir yerden sonra özgürlüğün kısıtlandığı oluyor! Malum programcılar da para kazansın. :D

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
Bu konuya dahil olmak istemiyorum ama sürekli parmaklarım kaşınıyor :D

eskibirkullanici

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Adobe, Linux desteği vermediği sürece Windows'a mahkumum :D

1 ay kadar Linux kullandım ve yaşadığım sorunları hep başkasının söylediği, yazdırdığı kodlarla çözdüm.

Bu olaya biraz daha kolaylık getirseler Linux kullanmamak için hiçbir neden kalmaz.

Ayrıca başkasını bilmem ama benim için güvenlik çok büyük sorun değil. Windows'da bile 6 aydır antivirüs kullanmıyorum. Hiçbir yavaşlık yok virüs yok. En son formatı 8 ay önce attım ve o günden beri sapasağlam.

Linuxun bana göre Windows'dan tek farkı Microsoft ürünü olmaması :D

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
aslında linux için ortak bir depo olsa bütün sorunlar çözülür :) + doğrudan aimp2 eksikliği ve çakma kmplayerların, kmplayer estetiğini yakalayamaması :mrgreen:

Reaksiyon puanı
2,146
Bir de flash daha yavaş sanki ubuntuda ben bunu hissettim şu hızlı çeken kazanır oyununda

mutafik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende 6-7 ay pardus kullandım. bilgisayarımın ektan kartını desteklemiyor(ati radeon x200)ve en sonunda tekrar windows.Pardusun en güzel özelliği bence virüsü düşünmemek..Linuxta Flash desteğini zayıf gördüm(ekran kartımdan da kaynaklanıyor olabilir),Msn görüntülü chat problemli,standart oyun sıkıntısı vs..Bunun dışında özgür olmak güzel mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim..Çünkü bilgisayarın windows tembelliğinden kurtuluyorsunuz, bilgisayarın çalışma sistemini daha iyi anlıyoruz ve gelişiyoruz linux kullanınca..

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
windows un linux u yakalaması mümkün değildir
linux açık ara öndedir
aksini düşünen varsa şööle bi google babaya müracaat etsin de öğrensin
yada en iyisi bi linux dağıtımı seçip kullansın ve kararını öyle versin
windows daha hiç bir sürücü desteği vermezken (xp) linux dağıtımları ekran çözünürlüğü ve net bağlantısı konusunda asla sıkıntı yaşatmıyordu
geçmişe bi bakalım
windows halen çoklu masaüstü zevkini kullanıcısına yaşatamazken linux dağıtımları teeee 1996 yılından beri kullanıyor
bunun ne olduğunu ve gerekliliğini merak edenler araştırıp yada bizzat yerinde görüp öğrenebilirler
yada görsellik diyelim
windows o kadar güçlü sürücü desteğine rağmen halen transparan pencere ve panelde pencereleri bir araya toplama gibi linux için çocuk oyuncağı olan görsel özellikleri ancak verebilirken
linux dağıtımları yıllardan beri çok ama çok kısıtlı sürücü desteği ile görsellik konusunda neler yapmış neler bi bakın bakalım
onuda boşverin
diyorsunuzki oyunda oyun
kardeşim sizin oyun dediklerinizin biraz eskide olsa benzer olanları zaten yüksek fps oranları ile linux dağıtımları tarafından ücretsiz olarak verilmekte
windows ta kullanıldıkları zamanlarda ücretli olan çoğu oyun linux ile ücretsiz geliyor
daha yeni ve daha iyi oyunlar içinse (crysis,need for speed,vs,vs)bu oyunların yapımcıları tarafından nasılki wndows desteği veriliyorsa linux içinde destek vermeleri gerekiyorki linux da windows oyunları sorunsuz oynanabilsin
bu oyunların windows tabanlı directx sürümleri yanında birde linux tabanlı opengl sürümleri yazılsa bi bakın o zaman oyun en iyi windows ile mi yokda linux ile mi oynanıyor
daha çok şey yazmak isterdim ama şu ara rahatsızım iyileşince devam ederim

şunu iyi bilin

linux windowsdan kolaydır ve hızlıdır

ancak windows un zamanında yapmış olduğu serii hareketler ile çoğu platformda söz sahibi olmuş ve adeta bir tekel haline gelmiştir
windows un tek ama tek silahı parasıdır

linux için verilen destek çoğalır ve kullanım sayısı artarsa işte o zaman windows için (ruhuna El-Fatiha) demek bizim için görev olur.....

Ekleme olarak şunları söyleyeyim

Kod olayı artık çoğu linux dağıtımında iyice azalmıştır
artık çok az şey konsoldan yapılmaktadır ve yakında onlarda kalmayacaktır
unutmayın windows un bile konsoldan yapılması gereken işlemleri vardır

Açık Kaynağa Hep Destek Tam Destek
Gönüllerin İşletim Sistemi Tabanı linux

tarkankarabas

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kesinlikle genel kanının aksine pardusun çok başarılı olduğunu düşünüyorum. ayrıca epey zamanda pardus kullandım ancak age of empires , galactic civilizations , diablo 2 çalışmayan bir sistem benim için kalıcı olamıyor :) işin şaka tarafı bu gün eğer pcler yaygınsa bunun en temel sebebi multimedya ve oyundur. linuxun multimedyada sorunu yok ama oyun kesinlikle linuxun önünde ki en büyük engeldir. wine falan hikaye. linuxçuların kaç tanesi windows üzerinde sanal makine kurup linux kullanmaya razı olur? bu da bunun gibi bir şey.
ben msdos'tan beridir microsoft sistemleri kullanırım. dolayısıyla kodlar benim için yabancı değildir. az bir uğraşla linux kodlarını da çözerim. fakat herkes pc'yi bu şekilde kullanmak istemez. insanların çoğu işini mouse ile bitirip gerisini bilmek dahi istemiyor. işyerimde bilgisayarı yalayıp yuttum diye hava atan bir kaç arkadaş var adamlar daha windowsta komut satırının ne olduğunu bilmiyor. bu insandan linux kullanmasını nasıl beklersiniz? sanırım linuxun altta ki ikilemi çözmesi gerekiyor:

linux linuxçular için mi , linux genel kullanıcılar için mi?

windows bu sorunun yanıtını ikinci seçenek ile verdiği için bu noktadadır.

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Şimdi şöyle birşey var benim bilgisayarımda da her zaman windows (birkaç sebepten) ve linux yazılımları mevcut. Senelerce windows kullanıyorken hiçbirimiz bunu 2 günde öğrenmedik. aynı süreyi linux'e de verdiğinizde o bahsettiğiniz korkutucu kod sisteminin aslında zevvkli ve sorunları kendiniz çözmeye başladığınızda gerçekten bilgisayar kullanıyor olduğunuzu hissediyorsunuz. bu tıpkı otomatik arabaların çıkmasıyla artık araç donanımını bilen şoför kalmayıp sorunları servis vasıtasıyla çözmek gibi. windows basit ama bu bizim donanıma uzaklaşmamızı önlemiyor. Ben oyunu konsoldan oynuyorum o yüzden o konuda bağlayıcılığımyok. tek derdim video ve fotoğraf edit programları arasındaki farklardan ötürü windows'u kullanıyorum. onun harici sürekli linux kullanıyorum ve linux özelleştirme, sistem kullanımı, sürekli güncellenen depoları, açık kaynak kullanması ile daha çok araştıran, sisteme dokunan ve kullanıcısını geliştiren bir sistem. bir programcığı alıp kurcalayarak kendi programınızı yazıp bunu dünyanın birçok yerinde insanlara kullanmaları için sunabilirsiniz. linux'te güvenlik derdiniz yok çünkü virüs yok. kasmaz, sistem kitlenmesi neredeyse yoktur. tamamen kullanıcı dostudur. Yani yorumlarken 10 sene 20 sene windows'la haşir neşir olup ya bir hafta linux denedim beğenmedim olayı çok saçma bir düşünce. illa da birini seçmenize gerek yok ikisini kurup rahatça kullanabilirsiniz. neden insanlar hep iki seçenekten birini seçmeye zorlanır bilmem. herhalde tartışma çıkartması kolay olduğundandır.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
Boşa yazmışım demekki
İsterseniz yorumumu tekrar okuyun ama anlayarak

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Allah tepenizden baksın! :D Ben iki işletim sisteminin birbirine göre büyük eksiklikleri var diyorum siz uzatıyorsunuz. :D

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Allah tepenizden baksın! :D Ben iki işletim sisteminin birbirine göre büyük eksiklikleri var diyorum siz uzatıyorsunuz. :D

Başımıza bela ettin zaten konuyu :p Birbirine göre eksiği var dedin mi herkes bir diğerininkini görüyor. Bırakın eksik meksik dursun durduğu yerde. Memlekette bir windows cu - linux cu ayrımı eksik zaten :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Başımıza bela ettin zaten konuyu :p Birbirine göre eksiği var dedin mi herkes bir diğerininkini görüyor. Bırakın eksik meksik dursun durduğu yerde. Memlekette bir windows cu - linux cu ayrımı eksik zaten :)
Kalınlaştırdığım yere katılıyorum! :D İnsan biraz özeleştiri yapar dimi? :p

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
harbi kolaylik anlayisi kisiye göre ben linux da daha rahatim gerek alt-f2 tarayisi olsun gerek fare ile tiklamadan ses kisma -yükseltme olsun gerek plazma özelligi olsun yani ben sadece windowsda aliskanlik seziyorum fazlasi yok ,bu arada oyunlar windows isletim sistemi özelligi degil linuxdada oyun oynanir sadece yazililimcilar linuxa oyun yazssin
,biri bana windowsun linuxda daha kolay olduguna ve linux bunu yapamacagini söylesin evet diyim ama benim sayacaklarimi windows yapsin evet diyim