Windows kurulumu sonrasında istenilen programların otomatik yüklenmesi

Bu konuyu okuyanlar

Kaan Omurtak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Örneğin okullardaki bilgisayarlarda Windows kurulumu yapıldıktan sonra programlar ve sürücüler otomatik kurulu olarak geliyor. Bunu nasıl yapabilirim? Yani Windows’u kurduktan sonra istediğim programların otomatik kurulu gelmesini istiyorum.

Kuracağım işletim sistemi: Windows 8.1 Pro
Kurulumdan sonra kurulu gelmesini istediğim programlar: Firefox, Chrome, Internet Download Manager, uTorrent, Steam

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ninite, RuckZuck-Tool, Silent Install Builder gibi otomatik program/sürücü/oyun kurulum yardımcısı üçüncü parti yazılımlar kullanabilirsin. Bir de tüm bunlardan daha fazla paket ve özellik sunan fakat komut istemi (CMD) üzerinden çalışan Chocolatey var; tabii bu biraz karmaşık gelebilir.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Örneğin okullardaki bilgisayarlarda Windows kurulumu yapıldıktan sonra programlar ve sürücüler otomatik kurulu olarak geliyor. Bunu nasıl yapabilirim? Yani Windows’u kurduktan sonra istediğim programların otomatik kurulu gelmesini istiyorum.

Kurulumdan sonra kurulu gelmesini istediğim programlar: Firefox, Chrome, Internet Download Manager, uTorrent, Steam
Onlar lisanslı Windows değil.Uygulamalar içine sonradan aktarılıyor.O programlar zaten 2 dk'da kurulan programlar.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

Bu yazılımlar sürekli güncelleme alan yazılımlar, zaten internet olması gereken bir sistemde bulunuyorlarsa işe yarayabilirler. Dolayısıyla her Windows yüklemesinden sonra güncel sürümlerini tekrar yüklemek -+10 dk. sürer.

Mesela Firefox için küçük boyuttaki yükleyici her zaman saklanabilir : Bugüne kadarki en hızlı Firefox'u indirin

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bu yazılımlar sürekli güncelleme alan yazılımlar, zaten internet olması gereken bir sistemde bulunuyorlarsa işe yarayabilirler. Dolayısıyla her Windows yüklemesinden sonra güncel sürümlerini tekrar yüklemek -+10 dk. sürer.

Mesela Firefox için küçük boyuttaki yükleyici her zaman saklanabilir : Bugüne kadarki en hızlı Firefox'u indirin
Yani muhtemelen çok fazla bir zaman almayacaktır, aslında çevrimiçi yükleyiciyi de saklamasına gerek yok, sağlıklı bir internet bağlantısının olması kâfi; kullanılacak olan programların doğrudan indirme linklerini bir not defterine kaydeder, sistem kurulumunu gerçekleştirdikten sonra da ne gerekiyorsa indirip yükleyebilir, ki zaten yükleme esnasında programların en son sürümleri iniyor&kuruluyor. İnternet bağlantısı yoksa bilgisayarda, bu programların çevrimdışı yükleyicileri de var; gerekli olanlar indirilip saklanabilir sonra bu çevrimdışı yükleyiciler ihtiyaç halinde tekrar kullanılabilir. Aslında zor olan Windows 8.1 işletim sistemi için çıkan Update'leri indirip yüklemektir ki bu işlem Windows Update üzerinden çok uzun sürebilmektedir. Bu konudaki tavsiyem ise güncellemesi yapılmış gerekli olan tüm program/oyun/sürücü vesairesi yüklenmiş işletim sisteminin sistem görüntüsünü oluşturup kaydetmesi yönünde olacaktır. İstenen zamanda da sistem görüntüsü kullanılarak Recovery/Kurtarma işlemi yapabilir. Selamlar. :)

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Önce sıfırdan bir format atın bütün sürücüleri kurun istediğiniz programları da kurun daha sonra dism++ programı ile .wim olarak kaydedin son olarak ise kayıt ettiğiniz .wim uzantılı dosyayı PowerISO kurulum yapacağınız ISO kalıbının içine atıp kaydet deyin. Bu ISO kalıbı ile her format attığınız da sürücüleriniz, kullanıcı adınız ve istediğiniz programlar kurulu şekilde hazır olarak gelecek. Bir uyarı vereyim. Başka bir PC'de kurulum yapacağınız zaman kullanıcı ismini silmeniz lazım sürücüleri de kaldırmanız lazım başka pc olduğu için sürücüler çakışacaktır.