Windows hakkında ilginc bir bilgi

Bu konuyu okuyanlar

ruin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir hintli hiç kimsenin windows'da "con, com1 ve lpt1" isimli klasörler oluşturulamayacağını farketmiş. ???

Gerçekten de oluşturulamıyor, çok kez denedim ama başaramadım. ;D

Söylenilene göre Bill Gates de dahil tüm Microsoft ekibi bu durumun nedenini bilmiyorlarmış. (ben bu bilgiye inanmıyorum, kesin biliyorlardır)

Bu arada inanmayanlar deneyebilir ama sonucu değiştiremeyiz, gerçekten de ilginc...

Not: konu alıntıdır benim ilgimi cekti sizlerle paylasma istedim arkadaslar yorum olan varsa yazsın lütfen tşk...

afterdinner

Asistan
Reaksiyon puanı
2
con ve com1'i WinXP SP2 altinda ben de olusturamadim :eek: ama Ipt1 olstu ;) Cok garip :-\

ruin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pardonya yanlıs yasmısım o ıpt1 deil lpt1 bide bunu dene bakalım... :)

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Yapmasını bilen yapar ;)

Bununla ilgili duyduğum en komik yorum, Bill Gates'le küçükken "con" diye dalga geçtikleri için o adda klasör yaratılmasına izin vermediği :D lpt'yi falan açıklamıyor tabii

mahmuteser

Doçent
Reaksiyon puanı
3
con u önceden biliyordum ama diğerlerini yeni öğrendim

sertunc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 98 dekı bır acıktan dolayı acılamadıgını duymustum bende

Reaksiyon puanı
0
con u duymuştum eski forumdan degil ama bill gates in babaannesinin adımı neymiş o yüzden kurulmuyomuş diye bi espiriside vardı ama diğerlerini duymamıştım adamlar öbür taraflarıyla ugraşırken unutmuşlardır

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
"Bill Gates'le küçükken "con" diye dalga geçtikleri için"

:D :D :D

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ne kadar çok efsaneye inanıyorsunuz arkadaşlar :)
İnternette öyle çok şey geziniyor "bunu Bill Gates bile açıklayamıyormuş" diye. Hurafe bunlar :p

Bu klasörlerin hepsi bir aygıt veya port ismi. Dolayısıyla bu isimde açılacak olan dosya veya klasörler bu aygıtı emule edecekler. Onun için de aygıt çalışırken sorun yaşayacak. Hatta bundan önceki forumda bazı arkadaşlar gerçek bilgiler vermişler, yani system32 klasörüne açarsanız bu klasörü başınıza iş alırsınız.

Örneğin "con" ismi klavyeyi emule eder. MS-DOS'da yeni yazı dosyası nasıl yaratılırdı hatırlayanlar "haaa evet" diyecekler şimdi :)
MS-DOS'da veya şu anda XP'de komut satırında şunu yazarsanız:
Kod:
C:\>copy con elmacik.txt [ENTER]
Bu yazı dosyaya kaydedilecek
CTRL+Z
[ENTER]

Sonra C'yi açtığınızda orada elmacik.txt diye bir dosyanın yaratıldığını görürsünüz ve içinde de tam olarak şu yazar:
Bu yazı dosyaya kaydedilecek

"Açık" veya "hata" zannettiğiniz ve Bill Gates'in bile açıklayamadığını düşündüğünüz bu olayı Windows bile size açıklıyor. Nasıl açıklıyor? Notepad'i açın, herhangi bir şeyler yazın ve dosya menüsünden "farklı kaydet" seçeneğini seçerek dosya ismi kısmına con yazın, o size niye bu ismi kullanamayacağınızı açıklayacak.