Windows Güvenlik Duvarı açılmıyor Windows 7

Bu konuyu okuyanlar

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Herkese hayırlı geceler arkadaşlar. Oto bakım servisinde kullanılan bir bilgisayarımız var ODİS programını kullanıyoruz fakat bi kaç gün önce hata almaya başladım kullanılamaz hale geldi. İşlem merkezinde Windows Güvenlik Duvarı açılmıyor diye önemli bildirim var internetten bir çok yazı okudum SUPERa olsun Malwarebytes gibi programları kurdum 3 gibi virüsleri kaldırdım fakat hala daha sorunum çözülmedi. TrendMicro gibi virüs programları sitelerine giremiyorum. Çözüm konusun'da bi fikri bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok mutlu olurum. Umarım sıkıntımı anlatabilmişimdir.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Malwarebytes free sürüm di mi? Warez/cracklenmiş bir sürüm kesinlikle olmasın.

RKill güvenlik aracını şuradan indirin. (RKill, cihaz üzerinde çalışan tüm kötü amaçlı işlemleri sonlandırmayı deneyen bir programdır.)

RogueKiller güvenlik aracını şuradan indirin. (RogueKiller, istenmeyen kayıt defteri anahtarlarını ve diğer zararlı dosyaları tarayan bir yardımcı programdır)

Emsisoft Anti-Malware yazılımını şuradan indirin. (Kötü Amaçlı Yazılım kalıntılarını silmek için.)

Aktif koruması olan harici bir güvenlik yazılımı varsa onu süresiz kapatın/devre dışı bırakın.

Windows'u ağ desteği ile güvenli modda başlatın.

RKill ile sistemi taratın.

Malwarebytes ile sistemi tam taratın, scan for rootkits seçimi de işaretli olsun.

RogueKiller ile sistemi taratın

Emsisoft Anti-Malware ile sistemi tam/full taratın.

Tüm taramalar bitince, sistemi normal başlatın. Taramalar sırasında sistemi kesinlikle yeniden başlatmayın.

Dip Notlar:
İndirme linkleri üreticinin sitesinden alınmıştır.
Her bir güvenlik aracının tarama işlemi bitince tarama sonuçlarını gösteren raporlar oluşacaktır. Silmeyiniz.
Yukarıda yer alan güvenlik araçlarını defalarca kullanmışımdır, test etmişimdir, her biri kendi alanında en başarılı güvenlik çözümleri sunmaktadır. Nitekim uzun bir zamandır bunları kullanmadığım için program arayüz, genel ayarlar ve tarama ayarları konusunda detay veremiyorum.

Umarım sorununuza çözüm olur. Kolay gelsin dileklerimle...

Edit:
TrendMicro gibi virüs programları sitelerine giremiyorum.
Tarayıcınız zararlı bir yazılım tarafından ele geçirilmiş olmalı, yukarıdaki işlemlerden sonra (bir sonraki açılışta) AdwCleaner istenmeyen kayıt defteri, dosya, program ve kalıntılarını temizler ve ayrıca kullanışlı bazı araçlar sunar: Ön yükleme dosyalarını silme, TCPI/IP'yi sıfırlama, Firewall'u sıfırlama gibi. (Konudaki görseller silinmiş ama) ayrıca Bkz.

Son düzenleme:

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Malwarebytes free sürüm di mi? Warez/cracklenmiş bir sürüm kesinlikle olmasın.

RKill güvenlik aracını şuradan indirin. (RKill, cihaz üzerinde çalışan tüm kötü amaçlı işlemleri sonlandırmayı deneyen bir programdır.)

RogueKiller güvenlik aracını şuradan indirin. (RogueKiller, istenmeyen kayıt defteri anahtarlarını ve diğer zararlı dosyaları tarayan bir yardımcı programdır)

Emsisoft Anti-Malware yazılımını şuradan indirin. (Kötü Amaçlı Yazılım kalıntılarını silmek için.)

Aktif koruması olan harici bir güvenlik yazılımı varsa onu süresiz kapatın/devre dışı bırakın.

Windows'u ağ desteği ile güvenli modda başlatın.

RKill ile sistemi taratın.

Malwarebytes ile sistemi tam taratın, scan for rootkits seçimi de işaretli olsun.

RogueKiller ile sistemi taratın

Emsisoft Anti-Malware ile sistemi tam/full taratın.

Tüm taramalar bitince, sistemi normal başlatın. Taramalar sırasında sistemi kesinlikle yeniden başlatmayın.

Dip Notlar:
İndirme linkleri üreticinin sitesinden alınmıştır.
Her bir güvenlik aracının tarama işlemi bitince tarama sonuçlarını gösteren raporlar oluşacaktır. Silmeyiniz.
Yukarıda yer alan güvenlik araçlarını defalarca kullanmışımdır, test etmişimdir, her biri kendi alanında en başarılı güvenlik çözümleri sunmaktadır. Nitekim uzun bir zamandır bunları kullanmadığım için program arayüz, genel ayarlar ve tarama ayarları konusunda detay veremiyorum.

Umarım sorununuza çözüm olur. Kolay gelsin dileklerimle...

Edit:

Tarayıcınız zararlı bir yazılım tarafından ele geçirilmiş olmalı, yukarıdaki işlemlerden sonra (bir sonraki açılışta) AdwCleaner istenmeyen kayıt defteri, dosya, program ve kalıntılarını temizler ve ayrıca kullanışlı bazı araçlar sunar: Ön yükleme dosyalarını silme, TCPI/IP'yi sıfırlama, Firewall'u sıfırlama gibi. (Konudaki görseller silinmiş ama) ayrıca Bkz.
Merhaba,
Dostum tüm dediklerini sırası ile yaptım crack veya Warez de değil programlar fakat sıkıntı şu Chrome kullanıyorum hiçbir web sitesine giremiyorum Foruma bile giremiyorum AdwCleaner'ın sitesine bile giremedim. Tarayıcı internet bağlantısı yok hatasını veriyor.
Güvenlik duvarına gelince uyarı gitti İşlem merkezini açtığımda Güvenlik kısmında UAC ve Ağ Erişimi ile ilgili sekmeler var aç veya kapat gibisinden sekmeler yok. Önerilen ayarlar sekmesi de yok. Tarayıcı da internet sıkıntısına geldiğimizde sorun algılada bulunan sorun "Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu" Çözümü nedir?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
"TrendMicro gibi virüs programları sitelerine giremiyorum." yazınca sadece antivirüs yazılımı sitelerinin açılmadığını düşündüm.
Peki IE veya başka bir tarayıcı kullandığında durum nasıl? Yüklü olan uygulamalar internete bağlanabiliyor mu? Yoksa hiç mi internet bağlantısı yok? Bunu bir netleştirelim.
Önerdiğim yazılımları, interneti olan bir bilgisayardan indirip usb ile cihaza atarak da çalıştırabilirsin.
Taramalar sonrasında herhangi bir zararlı nesne bulundu mu? Raporları paylaşabilirsin misin? Bakalım.
Kötü amaçlı yazılım doğrudan ya da kaldırma esnasında sanırım ağ ayarlarını da bozmuş.

Chrome ayarlarını varsayılan değerlere sıfırlamayı dener misin?

Karşılaşılan herhangi bir hata kodu var mı? Çünkü varsa bu, bize fikir verebilir.

Ayrıca şu konuda mavi ile yazan aşağıdaki yazının devamında yazılanları okuyup uygular mısın?
Kötü amaçlı yazılım temizleme işlemi sonrası, Windows 10'daki ağ sorunlarını gidermek için öneriler:
(Windows 7 için de geçerlidir.)

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
"TrendMicro gibi virüs programları sitelerine giremiyorum." yazınca sadece antivirüs yazılımı sitelerinin açılmadığını düşündüm.
Peki IE veya başka bir tarayıcı kullandığında durum nasıl? Yüklü olan uygulamalar internete bağlanabiliyor mu? Yoksa hiç mi internet bağlantısı yok? Bunu bir netleştirelim.
Önerdiğim yazılımları, interneti olan bir bilgisayardan indirip usb ile cihaza atarak da çalıştırabilirsin.
Taramalar sonrasında herhangi bir zararlı nesne bulundu mu? Raporları paylaşabilirsin misin? Bakalım.
Kötü amaçlı yazılım doğrudan ya da kaldırma esnasında sanırım ağ ayarlarını da bozmuş.

Chrome ayarlarını varsayılan değerlere sıfırlamayı dener misin?

Karşılaşılan herhangi bir hata kodu var mı? Çünkü varsa bu, bize fikir verebilir.

Ayrıca şu konuda mavi ile yazan aşağıdaki yazının devamında yazılanları okuyup uygular mısın?
Kötü amaçlı yazılım temizleme işlemi sonrası, Windows 10'daki ağ sorunlarını gidermek için öneriler:
(Windows 7 için de geçerlidir.)
Öyle gibiydi sadece antivirüs siteleri açılmıyordu fakat bu dediklerinizi yapınca hiç internete bağlanamaz oldum.
IE de de aynı şekil uygulamalar da bağlanmıyor.
Önerdiğiniz uygulamalardan hepsini indirdim tarattım raporları aldım.
Zararlı nesne bulundu raporlar.
Chrome ayarlarını sıfırladım ama bir fark göremedim.
Dediğiniz mavi linke tıkladım o konuyu uyguladım fakat "etc" dosyasının içinde hosts dosyası yok ne yapmam gerekli?
Hata kodu yok sadece bu ekran görüntüsü var WhatsApp Image 2019-11-30 at 22.19.12.jpeg

Ekli dosyalar

• scan_191128-012707.txt
    1 KB · Görüntüleme: 190
  • Rkill.txt
    2.4 KB · Görüntüleme: 225

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
O zaman genel olarak bir internet bağlantısı sorunu var.

Aktif koruması olan harici üçüncü parti bir internet güvenlik yazılımı varsa, onu devre dışı bırakalım.

Ekteki taramalarda sadece Rkill ve Emsisoft Anti-Malware raporları var. Diğer yazılım taramalarında herhangi bir şey bulunduysa, onlara da bakalım.

Klasör seçeneklerinden "Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster" seçili olsun. Bkz.

Şurada "Windows 7 ve Windows'un önceki sürümleri" başlığında anlatıldığı şekilde bir hosts dosyası oluşturalım ve bunu
Kod:
%WinDir%\System32\Drivers\Etc
konumuna atalım.

Normalde Etc klasörünün içinde şu dosyalar olması lazım. Sizde durum nasıl?

etc_image.PNG

Ayrıca şunu da uygulayalım:

Açık olan tüm uygulama ve klasörleri kapatalım.

AdwCleaner'ı çalıştırın.
Ayarlar
Uygulama
ekranında iken Basit onarım eylemler kutucularının hepsini işaretleyelim.
Pano ekranında
Şimdi Tara
tıklayalım.
Temel onarım'a tıklayalım.
Devam Et
Şimdi yeniden başlat
tıklayalım.

Bir sonraki açılışta, AdwCleaner otomatikman açılacak ve Günlük Dosyasını Görüntüle yaparak ne işlemler yapmış bakalım.
malicious entry/kötücül kayıtlar silinmiş mi kontrol edelim.

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Sorun Giderme\Ağ ve Internet
Yolundan
"İnternet Bağlantıları" ve "Ağ Bağdaştıcısı"sorun gidericelerini (yönetici olarak çalıştır tıklayarak) sırayla tek tek çalıştıralım.
Ekrandaki adımları uygulayalım. Herhangi bir sorun bulundu mu, bulunan sorun çözüldü mü veya çözülmedi mi, not alalım. Temsili görsel:

ag_ve_internet.PNG

İnternet bağlantısı normale dönerse,
Ayarlar
Uygulama
Kaldır'dan AdwCleaner'ı kaldıralım.

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194

Aktif koruması olan harici üçüncü parti bir internet güvenlik yazılımı varsa, onu devre dışı bırakalım.

Ekteki taramalarda sadece Rkill ve Emsisoft Anti-Malware raporları var. Diğer yazılım taramalarında herhangi bir şey bulunduysa, onlara da bakalım.

Klasör seçeneklerinden "Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster" seçili olsun. Bkz.

Şurada "Windows 7 ve Windows'un önceki sürümleri" başlığında anlatıldığı şekilde bir hosts dosyası oluşturalım ve bunu
Kod:
konumuna atalım.

Ekli dosyayı görüntüle 82522

AdwCleaner'ı çalıştırın.
Ayarlar
Uygulama
Pano ekranında
Şimdi Tara
tıklayalım.
Devam Et
Şimdi yeniden başlat
tıklayalım.

Bir sonraki açılışta, AdwCleaner otomatikman açılacak ve Günlük Dosyasını Görüntüle yaparak ne işlemler yapmış bakalım.

Yolundan
"İnternet Bağlantıları" ve "Ağ Bağdaştıcısı"sorun gidericelerini (yönetici olarak çalıştır tıklayarak) sırayla tek tek çalıştıralım.
Ekrandaki adımları uygulayalım. Herhangi bir sorun bulundu mu, bulunan sorun çözüldü mü veya çözülmedi mi, not alalım. Temsili görsel:

Ekli dosyayı görüntüle 82523

Ayarlar
Uygulama
Genel olarak derken sadece bu sıkıntı olan laptopta sıkıntı var.

Aktif koruması olanlara nerden bakıyorduk bulamadım araştırdım ama.

Başka virüs programlarından taratma yaptım çıkan tehtidleri sildim raporlar yok maalesef.

Dediğiniz gibi oraya attım host dosyasını eve etc klasörü sizde ki gibi tam aynı.

AdwCleaner bunu kendi bilgisayarıma indirip usb yolu ile sorunlu olan bilgisayara attım fakat Installing yaparken bir süre sonra şu hatayı veriyor.
"An error occurred."

Ayrıca şunu da uygulayalım: dan sonra ki kısımların hiç birini yapamadım program çalışmadığından dolayı.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Windows 7'nin desteği ocakta kesiliyor, sadece acil durum güncellemesi alıcak ondan sonra(örneğin wannacry virüsü çıkınca desteği biten xp de güncelleme aldı) size önerim Windows 10 Enterprise LTSC'ye geçmeniz. Enterprise ile Enterprise LTSC aynı şey ama ltsc 2 yılda bir güncelleme alıyor. Enterprise sürümlerinde Windows 10 daki tüm gereksiz özellikler gidiyor. Ayrıca boşuna Enterprise denmiyor türkçesi esnaf, şirket için yapılmış.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Aktif koruması olanlara nerden bakıyorduk bulamadım araştırdım ama.
Program Ekle/Kaldır'da yüklü olan tüm programları görebilirsin.
Aktif olan internet güvenlik yazılımının bir simgesi (değiştirilmedikçe) görev çubuğunun sağ altında sistem tepsisinde olur ve ayrıca görev yöneticisinde işlemler sekmesinde güvenlik yazılımının koruma modülleri çalışır vaziyettedir.

AdwCleaner bunu kendi bilgisayarıma indirip usb yolu ile sorunlu olan bilgisayara attım fakat Installing yaparken bir süre sonra şu hatayı veriyor.
"An error occurred."
Dosya tam inmemiş olabilir. AdwCleaner'ı tekrar indirip deneyebilirsin. Uygulamaya sağ tıkla ve yönetici olarak çalıştırmayı deneyenilirsin. Olmazsa uyumluluk sorunu gidermeyi denebilirsin.

Ayrıca şunu da uygulayalım: dan sonra ki kısımların hiç birini yapamadım program çalışmadığından dolayı.
AdwCleaner dışında kalan:
(Bir önceki mesajımda yazdığım)
Yolundan
yazan kısmı mutlaka deneyin.

Şunu da kontrol edelim:
Windows Logo tuşu + R
Çalıştır kutucuğuna
Kod:
devmgmt.msc
yazıp ENTER'layın.
Aygıt yöneticisinde
Ağ bağdaştırıcıları'nda sarı ünlem var mı? kontrol edelim.

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Program Ekle/Kaldır'da yüklü olan tüm programları görebilirsin.
Aktif olan internet güvenlik yazılımının bir simgesi (değiştirilmedikçe) görev çubuğunun sağ altında sistem tepsisinde olur ve ayrıca görev yöneticisinde işlemler sekmesinde güvenlik yazılımının koruma modülleri çalışır vaziyettedir.

Dosya tam inmemiş olabilir. AdwCleaner'ı tekrar indirip deneyebilirsin. Uygulamaya sağ tıkla ve yönetici olarak çalıştırmayı deneyenilirsin. Olmazsa uyumluluk sorunu gidermeyi denebilirsin.

AdwCleaner dışında kalan:
(Bir önceki mesajımda yazdığım)
Yolundan
yazan kısmı mutlaka deneyin.

Şunu da kontrol edelim:
Windows Logo tuşu + R
Çalıştır kutucuğuna
Kod:
devmgmt.msc
yazıp ENTER'layın.
Aygıt yöneticisinde
Ağ bağdaştırıcıları'nda sarı ünlem var mı? kontrol edelim.
kilicbaligi Allah senden razı olsun. İnternet sorunum çözüldü. Nasıl çözüldü; Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Sorun Giderme\Ağ ve Internet bu yol ile çok kolay çözüldü ne kadar teşekkür etsem azdır. Şuan çok iyi internete bağlanabiliyorum virüs programlarına da girebiliyorum. Şuan bu bilgisayarda ki tek sıkıntım ODİS programının açılmaması.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
kilicbaligi Allah senden razı olsun. İnternet sorunum çözüldü.
Rica ederim, sorunun çözüme kavuşmuş olmasına sevindim. :)
Şuan bu bilgisayarda ki tek sıkıntım ODİS programının açılmaması.
Peki;
Bu programın yüklenmesi başarılı bir şekilde tamamlanıyor mu?
Ya da program önceden çalışıyordu da şimdi mi çalışmıyor?
Açılmaması derken? Herhangi bir hata alıyor musun? Yoksa uygulamayı çalıştırdığında hiç tepki mi vermiyor? Sorunu tam olarak tanımlayabilirsek, çözüm de bakabiliriz.

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Rica ederim, sorunun çözüme kavuşmuş olmasına sevindim. :)

Peki;
Bu programın yüklenmesi başarılı bir şekilde tamamlanıyor mu?
Ya da program önceden çalışıyordu da şimdi mi çalışmıyor?
Açılmaması derken? Herhangi bir hata alıyor musun? Yoksa uygulamayı çalıştırdığında hiç tepki mi vermiyor? Sorunu tam olarak tanımlayabilirsek, çözüm de bakabiliriz.
Evet program yıllardan beri sorunsuz bi şekilde çalışıyordu.
Bi kaç hafta önce hata alıyordum fakat şuan hata alamıyorum.
Program başlangıç ekranında kalıyor Uygulama yapısı başlatılıyor diye bir yazı var kalıyor öyle.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Windows güncel mi?

Windows logo tuşu + R
services.msc
Tamam
Programlamın başlatılması için gerekli olan bir servis başlatılmamış olabilir, kontrol etmek lazım. Bir de, programın çalışması için sistem gereksinimleri neler, kontrol etmek lazım, zararlı yazılım bazı ayarları bozmuş/değiştirmiş olabilir.

Program orijinal ve ürün kurulum ve etkinleştirme adımlarını biliyorsan, programı Revo Uninstaller ile kaldırıp en baştan yüklemeyi deneyebilirsin.

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Windows güncel mi?

Windows logo tuşu + R
services.msc
Tamam
Programlamın başlatılması için gerekli olan bir servis başlatılmamış olabilir, kontrol etmek lazım. Bir de, programın çalışması için sistem gereksinimleri neler, kontrol etmek lazım, zararlı yazılım bazı ayarları bozmuş/değiştirmiş olabilir.

Program orijinal ve ürün kurulum ve etkinleştirme adımlarını biliyorsan, programı Revo Uninstaller ile kaldırıp en baştan yüklemeyi deneyebilirsin.
Windows güncel denetle diyorum biraz uzun bi süre bekledikten sonra güncel diyor.

Hizmetlerden bakıyorum Google update kapalı durdurulmuş başlat dediğimde hata alıyorum hata da şu yazıyor;
“Yerel Bilgisayar üzerindeki Google güncelleme Hizmeti başladı ve durdu. Bazı hizmetler başka hizmetler veya programlar tarafından kullanılmıyorsa, otomatik olarak durabilir.

Programı daha önce hiç kurmadım fakat kuran firma Crack ile kurmuştu internetten bulup indiriyorum şuan.

misty rosetta

Profesör
Reaksiyon puanı
1,369

Kod:
konumuna atalım.

Ekli dosyayı görüntüle 82522

AdwCleaner'ı çalıştırın.
Ayarlar
Uygulama
Pano ekranında
Şimdi Tara
tıklayalım.
Devam Et
Şimdi yeniden başlat
tıklayalım.

Yolundan

Ekli dosyayı görüntüle 82523

Ayarlar
Uygulama
Hatta "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" tikini de kaldırın.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hizmetlerden bakıyorum Google update kapalı durdurulmuş başlat dediğimde hata alıyorum hata da şu yazıyor;
“Yerel Bilgisayar üzerindeki Google güncelleme Hizmeti başladı ve durdu. Bazı hizmetler başka hizmetler veya programlar tarafından kullanılmıyorsa, otomatik olarak durabilir.
Google Chrome üzerinden update işlemini gerçekleştirebiliyor olman lazım. Ben aslında yukarıdaki mesajımda sorun yaşanan programın kendisi ve çalışması için gerekli olan servisleri kontrol amaçlı olarak yazmıştım.
Programı daha önce hiç kurmadım fakat kuran firma Crack ile kurmuştu internetten bulup indiriyorum şuan.

İlgi firmadan program kurulum ve aktivasyon aracını talep etmeni öneririm. Nette bu programın pek çok farklı sürümü var, üstelik program boyutu da öyle çok küçük de değil oldukça büyük, sorun yaşaman da muhtemel ve bu, güvenlik açısından oldukça riskli.
Ayrıca forum olarak illegal paylaşımlara destek sunamayız.

Boş bir uğraş içine girip zaman harcama derim, iyi forumlar.

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Google Chrome üzerinden update işlemini gerçekleştirebiliyor olman lazım. Ben aslında yukarıdaki mesajımda sorun yaşanan programın kendisi ve çalışması için gerekli olan servisleri kontrol amaçlı olarak yazmıştım.

İlgi firmadan program kurulum ve aktivasyon aracını talep etmeni öneririm. Nette bu programın pek çok farklı sürümü var, üstelik program boyutu da öyle çok küçük de değil oldukça büyük, sorun yaşaman da muhtemel ve bu, güvenlik açısından oldukça riskli.
Ayrıca forum olarak illegal paylaşımlara destek sunamayız.

Boş bir uğraş içine girip zaman harcama derim, iyi forumlar.
Yardımınız için teşekkür ederim. İyi forumlar.