Windows format (secure boot) hatası

Bu konuyu okuyanlar

Aykutisk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Casper nb 15.6 dizüstü bilgisayarımda format atarken windows dosyaları kopyaladıktan sonra pc yeniden başlatırken önce secure boot hatası veriyor onu kapatınca da starting windows yazıyor ve windows logosu gelmeden mavi erkan gibi aniden kırmızı olup restart atıyor sorun ne olabilir ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
BIOS'da Secure Boot (Güvenli Önyükleme) diye bir ayar arayın. Bulduğunuzda bunu Disabled konumuna getirin (devre dışı bırakın) Eğer bu ayarı bulamazsanız, BIOS ayarlarını varsayılana geri yüklemeyi (Setup Defaults) deneyin. Save and Exit (kaydet ve çık) Sonrasında format işlemini tekrardan deneyiniz.

Aykutisk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Denedim hocam yine sorun devam etmekte.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Bilgisayarda önceki kurulu sistem ne idi şimdi hangi Windows sürümünü kurmaya çalışıyorsunuz?
Kurulum medyasını nereden indirdiniz ve ne ile (hangi program ile) medyayı yazdırdınız?
Bilgisayarınızda herhangi bir donanım değişikliği yaptınız mı?
pc yeniden başlatırken önce secure boot hatası veriyor
İlgili hatanın tam ifadesini yazar mısınız (ya da mümkünse bir ekran görüntüsü ekler misin)

Bilgi verir misiniz?

Aykutisk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şimdi hocam ben format başlatıyorum windows 7 yüklemek için ve %100 dolduktan sonra pc yi yeniden başlatıyor ya hani (son kurulumu tamamlarken tarih ayarı pc adı vs) oraya gelmeden pc yeniden başlatılması gerekiyor başlatırken boot secure hatası alıyordum disable edince de mavi ekran gibi aniden restart atıyor pc hep ve usb yi görmüyor şuan sistem çorba oldu ben bile anlayamadım karışık bir hal aldı.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
şimdi hocam ben format başlatıyorum windows 7 yüklemek için ve %100 dolduktan sonra pc yi yeniden başlatıyor ya hani (son kurulumu tamamlarken tarih ayarı pc adı vs) oraya gelmeden pc yeniden başlatılması gerekiyor başlatırken boot secure hatası alıyordum disable edince de mavi ekran gibi aniden restart atıyor pc hep ve usb yi görmüyor şuan sistem çorba oldu ben bile anlayamadım karışık bir hal aldı.
Peki, USB'yi farklı bir yuvaya takıp deneyelim.

Yalnız şuna da cevap verelim lütfen.
Kurulum medyasını nereden indirdiniz ve ne ile (hangi program ile) medyayı yazdırdınız?
Bilgisayarınızda herhangi bir donanım değişikliği yaptınız mı?

Ayrıca,
format atmadan önce her hangi bir hata aldınız mı?

Aykutisk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hem windowsun kendi 10 sürümünü hem de sitelerden uefi destekli desteksiz tüm sürümleri iso olarak indirip rufus ile yazdırdım sorun usb de değil hocam pc görüyordu şimdi görmüyor görse bile format başarlı olmuyor. ayrıca hata almıyordum. anlamadıysan bir video koymayı düşünüyorum

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
hem windowsun kendi 10 sürümünü hem de sitelerden uefi destekli desteksiz tüm sürümleri iso olarak indirip rufus ile yazdırdım sorun usb de değil hocam pc görüyordu şimdi görmüyor
şimdi hocam ben format başlatıyorum windows 7 yüklemek için ve %100 dolduktan sonra pc yi yeniden başlatıyor
Farklı kurulum meydanları ile çalışıyorsun?
Win 7'nin USB medyasını görüyor win 10'nun USB medyasını görmüyor. Doğru mudur?

görse bile format başarlı olmuyor. ayrıca hata almıyordum. anlamadıysan bir video koymayı düşünüyorum
pc yeniden başlatırken önce secure boot hatası
demişsin ondan sordum formattan önce hata alıyor muydun diye.

Aykutisk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam şuan windows 7 nin usb görüyor ama içinde 64 bit yüklü olduğundan mı bilmiyorum format ssırasında pc yeniden başlayınca secure boot hatası veriyor bios dan secure bootu kapatınca da aniden restart atıyor laptop 2gb

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
hocam şuan windows 7 nin usb görüyor ama içinde 64 bit yüklü olduğundan mı bilmiyorum format ssırasında pc yeniden başlayınca secure boot hatası veriyor bios dan secure bootu kapatınca da aniden restart atıyor laptop 2gb
BIOS ayarlarını doğru yapılandırdıysan ve de
Secure Boot disabled konuma getirip save / kaydet ettikten sonra format işlemine en baştan başladığında format işlemini gerçekleşmesi lazım normalde.
2 GB ram mi? 64 bit fark etmez.

Aykutisk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam sıkıntı orda zaten formatı atamsına atıyor ama pc yi sonrasında başlatmıyor

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
hocam sıkıntı orda zaten formatı atamsına atıyor ama pc yi sonrasında başlatmıyor
Format sonrasında
Boot Options/önyükleme seçeneklerinden "
Boot Order/1. Boot device : hard drive olarak değiştirmeyi denedin mi?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
öyle bir seçenek yok hocam
Adı
Boot Device Priority de olabilir
Şunun gibi seçenekleri olan bir ekran. Hard drive 1. sırada olsun.

3.jpg

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
bir tek windows boot manager (hard disk adı) var boot sekmesinde zaten
hem de sitelerden uefi destekli desteksiz tüm sürümleri iso olarak indirip rufus ile yazdırdım sorun usb de değil
Formatta kullanılan meydanların çalışır durumda olduğundan emin miyiz? Hiç başarılı bir kurulum gerçekleştirdin mi bu medyalarla?

Kurulumu tam olarak gerçekleştiremiyorsun muhtemelen, Windows 7 medyasını (ultimate 86 bit olanı 2 gb ram için uygun. ) şuradan indirip Rufus ile şu şekilde (disk bölüm düzeni ve dosya sistemine dikkat ederek) yazdırın.

Resim temsilidir.
8_3reE_qlNdobHcNfQCyomrWPCleNJ-klCj_smSzZ0-aGgO-6tTnqmul-N0gZOlcSijwH3slxLRcOwj9SFrO12pyGweyF16WB2Iz7qgIxGgCrqdeDQEnP_fvFa6Vh0DCTp5I=w327-h450-nc

Eğer,
Windows 7 Ultimate kullamıyorsan şu işlemi yap, diğer sürümlerin kurulumlarını açmak için:

Boş not defterine
Kod:
[Channel]
Retail

Yazıp
Dosya türü: Tüm dosyalar
Dosya adı:
Kod:
ei.cfg
Olarak
Farklı kaydet

USB de
Source klasörüne bu oluşturduğun dosyayı at.

Şu şekilde,

(Resim temsilidir)
oV1MYQ.png

BIOS ayarlarını varsayılana geri yüklemeyi (Setup Defaults) döndür

BIOS'da Secure Boot (Güvenli Önyükleme) Disabled konumuna getirin (devre dışı bırak)

USB Legacy Support enable konumuna getir

Bios ayarlarında Fast boot varsa disable konuma getirin.

Launch CMS ayarı varsa CMS olarak seçin

Save and Exit (kaydet ve çık)

USB belleği takın

Bilgisayarınızı baştan başlatın.

Esc veya F12 ye sürekli basın. Boot seçenek ekranından

USB HDD veya USB FDD gibi isimde USB belleğinizin adını seçin. Görmüyorsa USB yi farklı bir porta takıp bilgisayarı baştan başlatın tekrar deneyin.

Son mesajlar