Windows bir hacker mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ramboberk

Profesör
12 Eylül 2009
4,418
74
0
Windows Bir Hackermi ? ABD TÜRKİYEYİ VURACAK !
images
Adamlar 2050 yılını bile planlamışlar. Ama ilk önce Türkiye?yi vuracaklar. İran falan bahane. ?İran?a saldıracağız? diyerek Türkiye?nin stratejik noktalarına yerleşip, Türkiye?yi hiç beklenmeyen bir zamanda basit bir nedenle vuracaklar.
ABD TÜRKİYE'Yİ VURACAK !

Geçtiğimiz günlerde hiç ummadığım bir yerde Türkiye?den tanıdığım eski bir arkadaşıma rastladım. Türkiye?nin seçkin üniversiteleriden birinin bilgisayar mühendisliği bölümünü başarıyla bitirdikten sonra master için ABD?ye gelmişti. Aynı zamanda zehir gibi zekiydi. O günden sonra ilk kez karşılaştığım bu eski dostumun anlattıkları karşısında tüylerim diken diken oldu.
İsmini vermeyeceğim dostumdan Osman olarak bahsedeceğim. Karşılaştığımızda Osman?ın hali perişandı. Tanıdığım eski Osman değildi, bir şeylerden kaçıyor veya gizleniyor gibiydi. ?Ne oldu bu halin de ne?? diye sorunca başta anlatmak istemedi. Kaçamak cevaplarla yetindi. Biraz üsteleyince, ?Bir yerlerde oturalım, bir kahve içelim. Sana anlatacağım önemli şeyler var? dedi.
Bana kısaca ABD?ye geldikten sonra yaşadıklarını anlattı. Master eğitimine başladıktan sonra her öğrenci gibi paraya ihtiyacı olduğunu ve bir yazılım firmasında iş bulduğunu söyledi. Burada gösterdiği başarılı çalışmalardan sonra bir kaç firma değiştirdiğini ve daha sonra Windows için dışarıdan fason yazılım hazırlayan bir şirkete geçtiğini anlattı. Sonra bir gün şirket sahibiyle beraber daha önce tanımadığı bir kaç kişinin kendisiyle görüştüğünü, bu kişilerin özel yazılımlar hazırladığından bahsetti. Osman ile aramızda geçen konuşmaları özetleyerek aktarıyorum:
- Baştan hiçbir şey anlamadım. Bana ?bizimle çalış, sana iki misli para? dediler. Ben de kabul ettim. Zaten öğrenci olduğum için paraya ihtiyacım vardı. Bir kaç gün sonra telefon açıp beni başka bir adresteki başka bir şirkete çağırdılar. ?Artık burada çalışacaksın? dediler. Ben de kabul ettim. Bana başta basit yazılım işleri verdiler. Yaklaşık altı ay bu şekilde çalıştım. Sonra bir gün ?Bunu yazabilir misin?? diye bir dosya verdiler. Dosya basit bir hacker programıydı. Anladığım kadarıyla bir nevi beni yemliyorlardı. Yani bilgi sızdırıp sızdırmadığımın peşindeydiler. Bu işlerde güven çok önemli. Benim amacım para olduğu için oralı bile olmadım ne verdilerse yaptım. Bir gün işlerimi bitirdikten sonra bilgisayar sisteminde bir kaç dosyayı göz atmak istedim. Bazıları şifreliydi. Bir kaç tanesini açmayı başardım. Bazı kodlar vardı, bir kaçını not ettim ama üzerinde durmadım. Bir akşam evde uyuyamadım, internette kodları araştırmaya başladım. Hepsi bilgisayarlarda kullanılan işlemcilerin kodlarıydı. Bir kaç dosyaya daha gözattım bunlar da windows kodlarıydı.
- Eee yani? Diye söze girdim.
- Yanisi bunlar hangi işlemciyle beraber hangi windows yazılımın kullanıldığını biliyorlar.
- Bilsinler sorun ne?
- O bilgisayarda ne var ne yok internetten bazen güncelleme adı altında bazen de virus update adı altında çekip alıyorlar. Düşünsene bu adamlar senin yatak odanda adeta.
- Bak ben bu işlerden anlamam ne demek istediğini açık söyle ne oluyor böylece?
- Abi sen durumu anlayamadın. Bu adamlar Türkiye?ye hangi işlemci, hangi windos yazılımı satıldığını biliyorlar. Ayrıca bu işlemci ve yazılımları hangi devlet kurumunun kullandığını da biliyorlar. Genelkurmay da aynı sistemleri kullanıyor. Bu adamlar Genelkurmay, Deniz Kuvvetleri, Kara kuvvetleri, Hava Kuvvetleri aklına gelen bütün stratejik kurumları bu yolla izliyorlar. En gizli dosyaları bile görebiliyorlar. Kaç tane asker var, kaç tane hangi türden silah var, kaç tane uçak uçabiliyor. Bunların hangi parçaları eksik, kaç tane denizaltı var, bunların hangileri çalışır durumda ve gücü ne, kaç tanesi göstermelik, hangi sınırda kaç tane asker var, askeri birliklerin harekat planları, savaş stratejileri. Bunları sen biliyor musun? Ama bu adamlar biliyor.
- Peki sen bu adamların Genelkurmay?ı izlediklerini nereden öğrendin?
- Amerikalılar da aynı bilgisayarları kullanıyorlar. Onların yazılımlarıyla onların dosyalarına girdim. Adamlar 2050 yılını bile planlamışlar. Ama ilk önce Türkiye?yi vuracaklar. İran falan bahane. ?İran?a saldıracağız? diyerek Türkiye?nin stratejik noktalarına yerleşip, Türkiye?yi hiç beklenmeyen bir zamanda basit bir nedenle vuracaklar. Ben o yüzden kaçıyorum. Bu adamlar heryerde beni arıyor. Bu dosyalara girdiğimi öğrenmişler. Beni bulmaya çalışıyorlar..
- Sen ne dediğinin farkında mısın? Bu nasıl bir durum böyle?
- Abi Bush tam bir deli. Pentagon?un planlarında ilk sırada Türkiye var. Bunu kimse anlamak istemiyor.
Gözlerim yuvalarından fırlamış gibiydi. Aklıma birden Matrix filminin sahneleri geldi. ?Acaba bizler sonu önceden bilinen bir oyunun figüranları mıyız?? sorusu beynimi kemirmeye başladı. Osman?ın durumu, daha önce de söylediğim gibi hiç de iyi değildi. O anlatıyordu, ben küçük dilimi yutmamak için kendimi zor tutuyordum. Bir ara Osman?ın kayışı sıyırmış olabileceğini düşündüm. Ama ya anlattıkları doğru ise?
- Peki şimdi ne yapmayı planlıyorsun?
- Bu ülkeden legal olarak çıkamam, beni buldukları anda tepeme çökerler. Meksika sınırına gitmeyi planlıyorum. Birilerini buldum, beni yürüyerek Meksika?ya kaçıracak. Oradan Türkiye?ye dönebilirsem döneceğim. Bu adamlar beni bulurlarsa yaşatmazlar.
Osman?la vedalaştıktan sonra ayrıldık. Yolda yürürken aklımda hep Osman?ın anlattıkları vardı. Bana biraz aklını kaçırmış gibi geldi. Ama benim tanıdığım Osman kolayca aklını oynatabilecek biri değildi. Bir yandan ?Hadi canım sende? diyerek kendimi avutmaya çalışırken, diğer yandan da aklımdaki o soruya cevap arıyordum...

Ewet arkadaslar konu ile ilgili kendi yorumum : Olaylar ve kisiler yalan olabilir belki ama konu gercekten dogrudur. gecenlerde amerika isyancılarından latin amerika tum kamu kurulusları olarak topluca linuxa gecis yapmıstır. Neden ? iste bu bir kanıttır.

Turkiyede Windowsu bastan yazacak nice beyinler var. Tamam belki amerika hicbir sekilde ona izin vermez ama en azından devletimize ordumuza ozel bi isletim sistemi yazılırsa boyle bir olası tehditten uzaklasmazmıyız ?

İste bu yuzden uzerimize duseni yapalım. ve tanıdıgımız tanımadıgımız herkeze konuyu acalım. Belki Bir yerlere ses duyurabiliriz.

Not: Alıntıdır. (Byte dergisi yazarlarından Hakkı Öcal ın bir yazısından alınmıştır)

Edit:şu link teki görüşlere bi bakın ( http://www.1923turk.com/showthread.php?t=2113 )

yumluanarsist

Rektör
11 Haziran 2009
12,009
280
0
Konuya yorum yapan arkadaşın Türkçesine hayran kaldım.

Bu konuda zamanında SDN'de 2 yazı yayınlamıştım. Yayınladığıma pişman etmişlerdi. Tehlikeli bir konu.

ramboberk

Profesör
12 Eylül 2009
4,418
74
0
önemli bir konu olduğunu düşünüyorum

insanlar bilgilenmeli

warhead

Doçent
6 Aralık 2008
613
9
18
yıllar önce okuduğumda da gülmüştüm yine hala gülüyorum.konunun özeti olarak bilgisayar sistemlerimize ve yaptıkları tüm sistemlere anında mudahele edebilirler bu kesinlikle doğru benim güldüğüm nokta çok saçma sapan bir hikaye ile anlatılmış olması.hikaye yada öykü kitapları okuyan birinin ağzından yazılmış gibi sanki.ha iş ciddiyete geldiğinde yazdıkları tüm sistemlere kolayca erişebilirler.hatta detaya inecek olursak ms in korsan kullanıma izin vermelerinin sebebinin bile altında bu olmasıdır."Gün" geldiğinde yapacaklarınından da adım gibi eminim.her ne kadar askeri sistemlerimiz kapalı devre ve milli yazılımlarla çalısıyor olasada adamların bunları hacklemeleri içten bile değil.

anfy

Doçent
5 Nisan 2009
545
4
18
Uzun olmasına rağmen tamamını okudum ve sanki Metal Fırtanın bir versiyonunu okur gibi hissettim kendimi.

Askerlik süresi boyunca karargahta görev almış herhangi bir asker (rütbeli olmasına gerek yok) bilir ki stratejik bilgiler, silah bilgileri vs. hiçbir zaman pc lerde tutulmaz. Yazıda bahsedilen kritik plan ve belgelerde özel kriptolu kasalarda saklanır.

Askeriyede ve kritik kurumlarda sizin evde kullandığınız Win Xp nin üzerine eset kurarak sistem korunmuyor. Tübitakın oluşturduğu kripto alogoritmalar o kadar güvenli ki NATO bile kullanıyor. Siz update yaparak bilgilerimizi alıyorlar diyorsunuz :)

SKYNET

Doçent
1 Temmuz 2009
944
13
18
Paranoya artık bakkaldan gazoz alırken acaba beni KGB siyanürle öldürürmü ? Antalyada Rus kızlardan birine kötü davranmıştım ! denebilecek noktaya getirmiş insanımızı.

Filimlerde görülenlerin hepsi gerçek hayatta yok. Bazılarına üzücü haber Mesela miki yok gerçekte.

Vendetta_

Profesör
28 Kasım 2009
3,704
75
0
şok şok şok askeriye windows 7 değil ubuntu kullanıyormuş
arkadaşlar
microsoft zaten bütün bilgileri nsa cia fbi ve benzeri oluşumlara veriyo zaten
askeriyeyi siz microsoft ya da linux kullancak kadar salak mı zannediyosunuz?
kullanır kullanmasına ama ne yapar
internete bağlatmaz
windows internet olmadan verileri taşıyabilir mi?
tabii ki de hayır
ancak ne yaparlar
askeriyenin içine sızarlar
bi usb aracılığıyla bütün bilgileri transfer ederler
ki o kademeye gelene kadar senelerce askeriyenin içinde kalması lazım

bi de denmiş 2050 yılına kadar plan yapıyolar
bak gör 2050 yılında bütün bilgiler hala özel şifre güvenlikli kasalarda saklanıyo olcak

bu arada kasalar hemen bulunur neden orda saklıyolar diyenlerede şunu söylim
bi odanın etrafını kurşun plakalarla kapatın ve sonra bakın bakalım içeriye sinyal ya da içerden dışarıya sinyal çıkıyo mu o bölümü delmesi bile saatlerini alır adamın

Edit: Çok mu halkı bilinçlendirmek istiyosunuz
o zaman şu konular hakkında bilgi toplayın
Metal parçalarını bizim üretmemize rağmen Jetin beynini hangi ülke üretiyo?
Elimizdeki nükleer bombaların kaçtanesinin kullanım hakkı bizde
Neden konuşlandırma izni verilmedikten sonra istanbulda bombalar patladı
neden sürekli borç alıp ödüyoruz
neden bor minarallerini kullanmıyoruz
jet ve uydu yapabilcek konumdayken neden başkalarına yaptırıyoruz

ilk önce bunları araştırın yayınlayın sonra diyinki
windowsun planı varmış

Bu arada o yazarı da tebrik ediyorum Türkçeden bi haber galiba HERKEZ diye bişi yoktur HERKES vardır.

ramboberk

Profesör
12 Eylül 2009
4,418
74
0
bunlar benim görüşüm değil bir derginin köşe yazarının görüşleri

ve burada yazan çoğu şey gerçek olabilir çünkü amerika türkiye üzeriinde yıllardır oyunlar oynuyor ve windows da bunlara alet olan unsurlardan sadece biri

yumluanarsist

Rektör
11 Haziran 2009
12,009
280
0
Askeriyenin özel planlarının özel kasalarda saklanması değil aslında mesele. Bu yazı, muhtemelen bir uydurmadır ama abartıda saklanan ayrıntılara dikkat edin. Basit bir askerlik şubesine gidin, bilgisayarlarda hangi işletim sistemi kullanılıyor? İnternete de bağlı oluyor o bilgisayarlar. Peki askerlik şubesinin görevi ne? Asker kayıtlarını yapmak mesela. Oradaki bilgisayarlarda ne zaman kaç askerin görev yapacağı kayıtlı değil mi? Bu bizim askeri gücümüz değil mi? En azından nerede ne kadar askerimizin bulunacağı biliniyor oralarda. Bu açıdan bakabilirsiniz olaya.

anfy

Doçent
5 Nisan 2009
545
4
18
Askerlik şubelerindeki pcler internete bağlı değildir. Kendi özel İntiranetlerine bağlıdırlar. Örnek Kara Kuvvetleri KaraNET kullanır. İnternet çıkışları yoktur. İnternete çıkış yetkisi sadece belirli pclerde vardır, onlarda yine kişiye özel şifreler girildikten sonra internete girebilirler.

Kaldı ki internete giriyor bile olsalar. Bahsettiğiniz bilgiler o pc lerde yer almaz. Askerlik şubesindeki pclerde sadece matbu evraklar vardır. İşler hızlı yürümesi sağlamak için kullanılır bu pcler.(gerçeği pek hızlandığı yok :) ) Herhangi bir kişinin bilgisi istendiğinde arşivdeki dosyalar kullanılır. Bir arkadaşın dediği gibi sene 2050 de olsa TSK bu tür bilgiler için kağıt kullanmaya devam edecektir.

Windows veya Linux üzerinden tabiki pc deki kayıtlı bilgiler birilerine aktırılabilir. Sonuçta bunlar birer işletim sistemi ve yazan kişinin iyi niyetine kalmışsınız. Fakat konu ordu olunca alınan güvenlik önemleri öyle basite alınacak şeyler değil.

Bu arada ben bunları şuradan biliyorum. Askerliğimi S1 (personel) yazıcısı olarak yaptım. Bazı gereksiz evraklar için bile presedürleri görseydiniz. Bu anlatılanların Askeriye açısından ne kadar hikaye olduğunu bilirdiniz.

ramboberk

Profesör
12 Eylül 2009
4,418
74
0
Askerlik şubelerindeki pcler internete bağlı değildir. Kendi özel İntiranetlerine bağlıdırlar. Örnek Kara Kuvvetleri KaraNET kullanır. İnternet çıkışları yoktur. İnternete çıkış yetkisi sadece belirli pclerde vardır, onlarda yine kişiye özel şifreler girildikten sonra internete girebilirler.

Kaldı ki internete giriyor bile olsalar. Bahsettiğiniz bilgiler o pc lerde yer almaz. Askerlik şubesindeki pclerde sadece matbu evraklar vardır. İşler hızlı yürümesi sağlamak için kullanılır bu pcler.(gerçeği pek hızlandığı yok :) ) Herhangi bir kişinin bilgisi istendiğinde arşivdeki dosyalar kullanılır. Bir arkadaşın dediğini sene 2050 de olsa TSK bu tür bilgiler için kağıt kullanmaya devam edecektir.

Windows veya Linux üzerinden tabiki pc deki kayıtlı bilgiler birilerine aktırılabilir. Sonuçta bunlar birer işletim sistemi ve yazan kişinin iyi niyetine kalmışsınız. Fakat konu ordu olunca alınan güvenlik önemleri öyle basite alınacak şeyler değil.

Bu arada ben bunları şuradan biliyorum. Askerliğimi S1 (personel) yazıcısı olarak yaptım. Bazı gereksiz evraklar için bile presedürleri görseydiniz. Bu anlatılanların Askeriye açısından ne kadar hikaye olduğunu bilirdiniz.

siz ciddye almıyorsunuz ama benim bu yazıyı indirdiğim sitede gerçek askeri subaylar bulunuyor ve bu konuyu gayet ciddiye alıyorlar

not:gerçekten zeki bir düşman sizi en güvenli zannettiğiniz yerden vurur

(japonların perl harbor baskını)

Vendetta_

Profesör
28 Kasım 2009
3,704
75
0

Kaldı ki internete giriyor bile olsalar. Bahsettiğiniz bilgiler o pc lerde yer almaz. Askerlik şubesindeki pclerde sadece matbu evraklar vardır. İşler hızlı yürümesi sağlamak için kullanılır bu pcler.(gerçeği pek hızlandığı yok :) ) Herhangi bir kişinin bilgisi istendiğinde arşivdeki dosyalar kullanılır. Bir arkadaşın dediği gibi sene 2050 de olsa TSK bu tür bilgiler için kağıt kullanmaya devam edecektir.

arkadaş zaten yazıcı personelmış daha ne ciddiye almasından bahsediyosun?
windows bütün bilgileri alabilseydi şu anda abdnin bilmediği sığınakların yerini anında söylerdi
(Yurttaşlık yasasını bi araştır)

anfy

Doçent
5 Nisan 2009
545
4
18
Ben ciddiye almıyor değilim. Fakat sizi düşman olarak belirlemiş bir kişi siz istediğiniz kadar önlem alın size bir zarar verir zaten. Benim demek istediğim yazıda belirtilen kadar basit bir şey olmayacağı bunun.

Perl Harbor da buna güzel bir örnek ABD bir şekilde ders vermek isteyen Japonya'nın dahiyene başlattığı bir saldırıdır. (Başlattığı diyorum çünkü bitişi yapamamıştır.)

Subaylara gelince TSK da bir çok güzide subay mevcuttur. Fakat hesap makinesi kullanmaktan acizleride mevcut. Güvenlikten bu kadar rahatsız olan bir subay tüm dünyaya açık bir siteden TSK nın güvenliğini tartışır buda bir soru işareti.

Sonuç olarak; Atalarımız eşşeği sağlam kazığa bağla gerisini Allah havale etmişler. TSK tahmininizden sağlam kazıklar kullanıyor merak etmeyin :)

Vendetta_

Profesör
28 Kasım 2009
3,704
75
0
Askeriyenin özel planlarının özel kasalarda saklanması değil aslında mesele. Bu yazı, muhtemelen bir uydurmadır ama abartıda saklanan ayrıntılara dikkat edin. Basit bir askerlik şubesine gidin, bilgisayarlarda hangi işletim sistemi kullanılıyor? İnternete de bağlı oluyor o bilgisayarlar. Peki askerlik şubesinin görevi ne? Asker kayıtlarını yapmak mesela. Oradaki bilgisayarlarda ne zaman kaç askerin görev yapacağı kayıtlı değil mi? Bu bizim askeri gücümüz değil mi? En azından nerede ne kadar askerimizin bulunacağı biliniyor oralarda. Bu açıdan bakabilirsiniz olaya.
merve bizim sığınaklarımızı (sınır bölgelerinde görüntülenenler hariç) daha doğrusu asker ocaklarımızı abd dahii bilmiyo
abd nin sizin sığınaklarınızı biliyoruz dediği sığınaklar 5 sene öncesinin sığınakları
askeriye o kadar salak olsaydı biz bugün dahii savaşta olurduk
neden ırağa saldırmadan önce bize saldırmadılar
ya da neden iran tehdidi oluştuğunda bize saldırıp daha rahat söz geçirtmediler?
bize de DEMOKRASİ(!) getirebilirlerdi
jetlerimizin beyin kontrollerinin bi kısmı zaten onlarda isteseler bizi havada düşürürler
hava savunma sanayimizin beyni yine onlarda
siz bunları düşünün dert edin biz bunları nasıl üretebiliriz diye yırtının
askeriye zaten dış güçlerin sanal ortamda neler yapabilceğinin farkında
farkında olmasaydı cumhurbaşkanı ve başbakanla evraklarla değil usb disklerle toplantı yapıyo olurdu ya da mail atarlardı birbirlerine

_taha

Profesör
12 Temmuz 2008
2,217
17
218
36
Komplo teorisinden öte değil inandırıcı da değil!
Tabi benzer olaylar olabiliyor ama o kadarda değil!!!! Fazla bilim kurgulara kaptırmayalım kendimizi!!! Ama önlem almak lazım fakat o kadarda abartılmamalı bence bu konuyu yoksa herkes birşeylerden uyuz olur!!!!

zuntikam

Öğrenci
5 Mart 2008
41
0
0
o kadar komik ki yazilanlar, Arkadaslar adamlarin PC yi ele gecirmelerine vs. ihtiyaclari yok. 12 eylul darbesini bil-fiil yapan bir ulkeden bahsediyoruz. Genelkurmayimiza emir verebilen ve bizim cocuklar diye bahseden bir ulke sizce hack e filan ihtiyac mi duyar ? Tamam supheci olun ama hayalperest olmayin :)

Pesimistyle!

Profesör
13 Temmuz 2009
2,115
50
0
Ah şu linuxcular yokmu..
Akıl var mantık var dünya'da sadece amerika ve Türkiyemi var?

Eğer bu doğru olsa bile diğer ülkeler o sırada armutmu toplucak .

ozZ

Asistan
27 Ocak 2010
228
6
0
Genelkurmay ana karargahında 1 seneden fazla bulunmuş biri olarak rahat rahat söyleyebilirim ki, şuradaki izleme hikayeleri gerçek bile olsa (hadi onu da yedik diyelim yani) izleseler izleseler anca bir gariban astsubayın 3-5 evrakını izlerler, eğer genelkurmayın stratejik noktalarında vindos kullanıldığını düşünüyorsanız yahut bunların izlenecek kadar aciz sistemler olduklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

ramboberk

Profesör
12 Eylül 2009
4,418
74
0
Ah şu linuxcular yokmu..
Akıl var mantık var dünya'da sadece amerika ve Türkiyemi var?

Eğer bu doğru olsa bile diğer ülkeler o sırada armutmu toplucak .

amerika nedir biliyormusunuz amerika şu an eski haçlı ordusunun yeni versiyonu

en iyi destekçisi ise israil ve vatikan

microsoft ise sadece bunların maşalarından biri

bu gerçekleri görmezden gelemezsiniz

Vendetta_

Profesör
28 Kasım 2009
3,704
75
0
amerika nedir biliyormusunuz amerika şu an eski haçlı ordusunun yeni versiyonu

en iyi destekçisi ise israil ve vatikan

microsoft ise sadece bunların maşalarından biri

bu gerçekleri görmezden gelemezsiniz
görmezden germek ayrı komplo teorilerine inanmamak ayrı şeyler berk
amerika vurmak isteseydi zaten vururdu
daha doğrusu vurabilseydi

yumluanarsist

Rektör
11 Haziran 2009
12,009
280
0
@anfy, açıklamaların için teşekkürler. Eğer dediğin gibiyse -ki sonradan yazmışsın zamanında bu işin içinde olduğunu, sözlerim sadece havada asılı kalacaktır. Tabi tehlike devlet daireleri için hala sürmekte.

FuRkAnN

Öğrenci
6 Şubat 2010
48
0
0
Yazılanlar doğru veya yanlış hayal veya gerçek ama şu gerçek ki amerika 2050 yılında olsun olmasın bir gün isteyerek veya istemeyerek bizimle savaşacak israil bir gün bunu yaptıracak.Bizim buna her zaman hazırlıklı olmamız lazım Atatürk ne demiş Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur anlayana.

6.burhan

Profesör
16 Mart 2010
1,287
27
0
Boş iş bunlar.

Geçenlerde Çağrı Koç'un bir röportajını okumuştum.
"Kriptomuzu ancak uzaylılar çözebilir" diyordu. Türkiye yavaş yavaş teknoloji ve savunma alanında gelişiyor.

Röportajdan bir bölüm;

Koç: Bir örnek vermekte yarar var. ABD`de NSA(Ulusal Güvenlik Ajansı) var, orada ülkelerin her birisi için birer masa var. Oradan ayrılıp, tekrar dönmüş birisi ofisi gezerken Türkiye masasını görüyor, hiç kimse yok. `Ne oldu burada? Türkiye masası neden bu kadar boşaldı` diye soruyor, `Yeni Türk kriptosunu kıramıyoruz` diye yanıt alıyor. Bu da bir gazetede yayınlanmış. Sene 1980`ler. UEKAE`nin ilk ürünü MİLON-1`in ilk devreye girdiği yıl.

Harzemsah

Öğrenci
28 Haziran 2009
65
2
0
amerika bizle savasip napacak bide oyle dusun. teknoloji desen yok ekonomi desen yok. issizlik yolsuzluk yoksulluk hayali ihracat dolandiricilik sahtekarlik hat safhada. bizi niye rakip olarak gorsunler ki?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...