• iOS 15’in en önemli özellikleri!

    Dün akşam saatlerinde tüm dünyada yayınlanan iPhone'ların yeni işletim sistemi iOS 15 sürümünün en önemli özelliklerini aktardık.

Windows 7 Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

nader11neu

Asistan
Katılım
11 Eyl 2017
Mesajlar
196
Reaksiyon puanı
37
Puanları
28
Windows 7 Kurulum Aşaması
İlk olarak BIOS ayarlarınızdan başlangıç ayarları(boot) kısmından cd sürücüsünü ilk sıraya getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için ve BIOS ayarlarına girmek için Delete, F2, F12 tuşları (sizin anakartınız hangisi ile biosa giriyorsa) ile biosa girin. Buradan genelde Boot sekmesi gözükür yoksa Advanced içinden görebilirsiniz. CD / DVD sürücümüzü 1. sıraya getiriyoruz.

bios-a-giris.jpg

Her bilgisayarda BIOS ekranı farklı olabilir. Bu resim temsili bir resimdir

bios-boot-ayarlari.jpg

Boot kısmını bulup oradan CD rom sürücünüzü first boot yapmanız gerekiyor.

bios-boot-ayarlari-2.jpg

CD Rom’unuzu 1st boot olarak ayarlayıp F10’a basarak ayarlarınız kaydederek bilgisayarınızı yeniden başlatıp CD ile Windows 7 kurulumuna başlayabilirsiniz.

Adım Adım Windows 7 Kurulumu Resimli Anlatım
Bilgisayarımızı Cd – Dvd den başlattıktan sonra karşımıza siyah bir ekranda ” CD’den veya DVD’den ön yükleme için bir tuşa basın..” ibaresi çıkacaktır. Bu yazıyı görür görmez herhangi bir tuşa basalım. Bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi gerekir.

Win7-1.png
“Windows is loading files..” ibaresinden sonra aşağıdaki gibi “Starting Windows” ibaresi gelir.

Win7-2.png
Artık Windows 7’imizi kurmamız için yapacağımız ayarların olduğu adımlara gelmiş bulunuyoruz. İlk olarak Bölge ve dil seçeneklerini gösteren ekrandan bize uygun seçimleri yaparak ileriye tıklıyoruz.

Win7-3.png


Dil ayarlarımızdan sonra “Şimdi Yükle” ekranı karşımıza geliyor.

Win7-4.png
Karşımıza lisans ve kullanım koşulları geliyor. “I accept the license terms” kutusunu işaretleyip ileri düğmesine tıklayalım.

win7-5.jpg

Lisans koşullarını kabul edip gelen ekranda özel yüklemeyi (custom advanced)seçiyoruz ve artık yükleme işlemine geçiyoruz.

Özel yükleme bölümü en dikkat etmemiz gereken bölümlerden biri çünkü burada Windows’umuzu nereye kuracağımızı, Hdd’mizi bölecekmiyiz silecekmiyiz onları seçiyoruz.

Win7-6.png
DİKKAT !! Sisteminizde önceden XP veya win 7 kurulu ise (genelde C: de kuruludur) o halde C: sistemin kurulu olduğu alanı seçip biçimlendirmemiz gerekiyor veya seçip direk ileride diyebiliriz sonuçta yine formatlanacaktır.

Aman dikkat yedeklerinizin bulunduğu diski silmeyin tüm bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Disk boyutlarından da bunu anlayabilirsiniz.

win7-7.jpg
Sonraki adımda Windows kopyalanacak dosyaları ayıklıyor. Bu adım biraz zaman alacaktır, beklemelisiniz.

win7-8.jpg
Dosyaları ayıklama ve kopyalama bittikten sonra bilgisayarınız kapanıp tekrar açılacaktır. Yeniden başlarken yine cd den önyükleme yapmak için tuşa basın diyecektir basmayın!!. harddisk üzerinden kuruluma devam edecektir.

win7-9.jpg
Kısa bir kurulum ekranından sonra Video performasınız denetlenecek sonrasında da Windows 7 için kullanıcı hesabı oluşturduğunuz ekrana geleceksiniz.

win7-10.jpg
Sonraki ekranda Ürün anahtarınız girmeniz istenecek ancak burada ürün anahtarı girerseniz onaylanma sürecinde problem yaşanabilir ve uğraşırsınız. Bu yüzden kurulum bittikten sonra (30 gün içinde) Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyin ve açılan sayfada etkinleştirme işlemini gerçekleştirin. (alttaki 2. resim)

Win7-11.png


Win7-12.png

kurulum bittikten sonra (30 gün içinde) Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyin ve açılan sayfada etkinleştirme işlemini gerçekleştirinSaat, tarih, ağ ayarlarını da yaptıktan sonra kurulumumuz bitip bilgisayarımızın masaüstü temiz bir şekilde açılmış olacaktır.

Win7-13.png
Win7-14.png


Bundan sonra sürücü(driver) yüklemelerini yapmayı unutmayın, windows her donanımı algılayamaz.


_____________________________________________________________________

Emege Saygı Begenilerinizi Bekliyorum :)
 

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
9,468
Reaksiyon puanı
9,250
Puanları
113
Resimler enpedi.com'dan alıntılanmış gibi? :)
 

Son mesajlar

Üst