Windows 7 Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

nader11neu

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Windows 7 Kurulum Aşaması
İlk olarak BIOS ayarlarınızdan başlangıç ayarları(boot) kısmından cd sürücüsünü ilk sıraya getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için ve BIOS ayarlarına girmek için Delete, F2, F12 tuşları (sizin anakartınız hangisi ile biosa giriyorsa) ile biosa girin. Buradan genelde Boot sekmesi gözükür yoksa Advanced içinden görebilirsiniz. CD / DVD sürücümüzü 1. sıraya getiriyoruz.

bios-a-giris.jpg

Her bilgisayarda BIOS ekranı farklı olabilir. Bu resim temsili bir resimdir

bios-boot-ayarlari.jpg

Boot kısmını bulup oradan CD rom sürücünüzü first boot yapmanız gerekiyor.

bios-boot-ayarlari-2.jpg

CD Rom’unuzu 1st boot olarak ayarlayıp F10’a basarak ayarlarınız kaydederek bilgisayarınızı yeniden başlatıp CD ile Windows 7 kurulumuna başlayabilirsiniz.

Adım Adım Windows 7 Kurulumu Resimli Anlatım
Bilgisayarımızı Cd – Dvd den başlattıktan sonra karşımıza siyah bir ekranda ” CD’den veya DVD’den ön yükleme için bir tuşa basın..” ibaresi çıkacaktır. Bu yazıyı görür görmez herhangi bir tuşa basalım. Bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi gerekir.

Win7-1.png

“Windows is loading files..” ibaresinden sonra aşağıdaki gibi “Starting Windows” ibaresi gelir.

Win7-2.png

Artık Windows 7’imizi kurmamız için yapacağımız ayarların olduğu adımlara gelmiş bulunuyoruz. İlk olarak Bölge ve dil seçeneklerini gösteren ekrandan bize uygun seçimleri yaparak ileriye tıklıyoruz.

Win7-3.png

Dil ayarlarımızdan sonra “Şimdi Yükle” ekranı karşımıza geliyor.

Win7-4.png

Karşımıza lisans ve kullanım koşulları geliyor. “I accept the license terms” kutusunu işaretleyip ileri düğmesine tıklayalım.

win7-5.jpg

Lisans koşullarını kabul edip gelen ekranda özel yüklemeyi (custom advanced)seçiyoruz ve artık yükleme işlemine geçiyoruz.

Özel yükleme bölümü en dikkat etmemiz gereken bölümlerden biri çünkü burada Windows’umuzu nereye kuracağımızı, Hdd’mizi bölecekmiyiz silecekmiyiz onları seçiyoruz.

Win7-6.png

DİKKAT !! Sisteminizde önceden XP veya win 7 kurulu ise (genelde C: de kuruludur) o halde C: sistemin kurulu olduğu alanı seçip biçimlendirmemiz gerekiyor veya seçip direk ileride diyebiliriz sonuçta yine formatlanacaktır.

Aman dikkat yedeklerinizin bulunduğu diski silmeyin tüm bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Disk boyutlarından da bunu anlayabilirsiniz.

win7-7.jpg

Sonraki adımda Windows kopyalanacak dosyaları ayıklıyor. Bu adım biraz zaman alacaktır, beklemelisiniz.

win7-8.jpg

Dosyaları ayıklama ve kopyalama bittikten sonra bilgisayarınız kapanıp tekrar açılacaktır. Yeniden başlarken yine cd den önyükleme yapmak için tuşa basın diyecektir basmayın!!. harddisk üzerinden kuruluma devam edecektir.

win7-9.jpg

Kısa bir kurulum ekranından sonra Video performasınız denetlenecek sonrasında da Windows 7 için kullanıcı hesabı oluşturduğunuz ekrana geleceksiniz.

win7-10.jpg

Sonraki ekranda Ürün anahtarınız girmeniz istenecek ancak burada ürün anahtarı girerseniz onaylanma sürecinde problem yaşanabilir ve uğraşırsınız. Bu yüzden kurulum bittikten sonra (30 gün içinde) Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyin ve açılan sayfada etkinleştirme işlemini gerçekleştirin. (alttaki 2. resim)

Win7-11.png

Win7-12.png

kurulum bittikten sonra (30 gün içinde) Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyin ve açılan sayfada etkinleştirme işlemini gerçekleştirin

Saat, tarih, ağ ayarlarını da yaptıktan sonra kurulumumuz bitip bilgisayarımızın masaüstü temiz bir şekilde açılmış olacaktır.

Win7-13.png
Win7-14.png

Bundan sonra sürücü(driver) yüklemelerini yapmayı unutmayın, windows her donanımı algılayamaz.

Emege Saygı Begenilerinizi Bekliyorum :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Resimler enpedi.com'dan alıntılanmış gibi? :)