Soru Windows 11'e geçmeli miyim?

Bu konuyu okuyanlar

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Windows 11'e geçmeyi düşünüyorum. Bilgisayarım rahat yetiyor. Zaten Windows Update'de yazıyor;
a1.PNG
İşlemci AMD Ryzen 5 3600 Anakart MSI B450M-A PRO MAX Ram GSKILL 16GB (2x8GB) Flare X DDR4 3200MHz CL16 Ekran Kartı Nvidia ASUS GeForce GTX1660 Super Dual Evo Depolama Alanı Kingston 500GB A2000 Serisi NVMe M.2 ve Seagate Barracuda 3.5" 1TB
Ama bir kaç sorum var. Windows 11'e geçmek için erken mi? Şimdi sorunları çok mu? Hani belli ve çok baş ağrıtan sorunu varsa biraz beklerim, sonra geçerim. Güncellemelerle düzeltirler diye. Windows 10'a göre performansı daha iyi mi? Format atmadan geçsem sıkıntı yaşar mıyım? Eğer sorun olmazsa format atmadan geçmek istiyorum. Yüklemesi de kolay mı ve nasıl oluyor? Microsoft hesabı zorunluymuş, doğrudur değil mi? Son olarak Windows 11'e geçince yine sorunsuz bir şekilde Windows Update'den güncelleme gelecek ve yapabileceğim değil mi? Zaten Windows 10 orijinal yani satın almıştım.

magnify

localhost
Reaksiyon puanı
113
Gönül rahatlığı ile geçebilirsiniz. Ufak tefek (fark edilmeyecek derecede) sıkıntılar mevcut fakat Microsoft sürekli güncelleme yapıyor.

Lisanslı Windows 10 kullanıyorsanız güncelleme otomatik olarak gelecektir.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Önemli verilerini yedek alıp yükseltme ile Windows 11'e geçişi deneyebilirsin. Memnun kalmazsan geri yükleme ile Windows 10'a dönüş sağlarsın. (*Bazı uygulamalar bazı durumlarda yükseltme sonrasında veya önceki Windows sürümüne dönüşlerde sıkıntı yaratabiliyor, ilgili uygulamaları yeniden yüklemek gerekebilir.)
Microsoft hesabı zorunluymuş, doğrudur değil mi?
Home ve SL sürümleri için zorunlu.
Windows 11 Home sürümü için internet bağlantısı ve Microsoft hesabı gerekir.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Önemli verilerini yedek alıp yükseltme ile Windows 11'e geçişi deneyebilirsin. Memnun kalmazsan geri yükleme ile Windows 10'a dönüş sağlarsın. (*Bazı uygulamalar bazı durumlarda yükseltme sonrasında veya önceki Windows sürümüne dönüşlerde sıkıntı yaratabiliyor, ilgili uygulamaları yeniden yüklemek gerekebilir.)

Home ve SL sürümleri için zorunlu.

Bir de Windows Hello diye bir şey var, o zorunlu mu ki? Sonra sorun çıkarmasın diye soruyorum. Microsoft hesabına giriş yaptım. Çünkü "Hesabınızın düzgün çalışması için Windows Hello'yu ayarlayın" yazıyor. Eğer o zorunlu ise zaten Windows 10 kullanmaya devam ederim. Değilse Windows 11'e geçebilirim.
Onun dışında bende Windows 10 Home var ve ondan Windows 11 Home'a geçmeliyim sanırım. Doğru mu?

Teşekkürler herkese cevapları için. Çok soru sordum ama tam emin olmak istiyorum da. Tam emin olmadan karar vermek istemiyorum. Ama şimdi eminim geçeceğim yakında. Biraz daha güncelleme falan gelsin ve tam doğru düzgün olsun Windows 11, işte o zaman geçerim.

Son düzenleme:

ilkaybaki

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Merhaba,

Windows 11 deneyimlerime dayanarak sorularınızı cevaplayım.

• Windows 11'e geçmek için erken mi?
- Windows 11'e geçmek için erken/geç de değil, ben 2-3 haftadır Windows 11 kullanıyorum memnunum iyi ki de geçmişim diyorum.

• Şimdi sorunları çok mu?
- Şu an sorun hiç yok, her pc'ye göre değişir bu, mesela bende geçtikten sonra sorun yoktu fakat sen geçtikten sonra sende sorun meydana gelir.

• Windows 10'a göre performansı daha iyi mi?
Windows'a göre performansı kat kat daha iyi diyebilirim,Windows 10'da başlat menüsüne tıklıyorum bir kaç saniyede açılıyordu (SSD olmasına rahmet ama Windows 11'e geçtikten sonra başlat menüsü, dosya gezgini, programlar, oyunlar daha rahat ve hızlı açılmaya başladı.

• Format atmadan geçsem sıkıntı yaşar mıyım?
- Format atmadan yükseltirsen bir sıkıntı çıkmaz, ben yükselterek geçtim bende sıkıntı çıkmadı.

• Yüklemesi de kolay mı ve nasıl oluyor?
- Eğer yükseltirsen yüklemesi kolay, buradan "Windows 11 Yükleme Yardımcısı"nı indirip zaten program sana adımları gösteriyor.

1636730100414.png

• Microsoft Hesabı Zorunlu mu?
- Microsoft hesabı zorunlu değildir, sadece Microsoft hizmetlerini kullanmak için Microsoft hesabınız zorunludur.

• Windows 11'de Windows Update'den güncelleme gelecek mi?
- Windows 10'da nasıl güncelleme alıyorsanız Windows 11'de de aynı şekilde güncelleme alacaksınız.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Bir de Windows Hello diye bir şey var, o zorunlu mu ki? Sonra sorun çıkarmasın diye soruyorum. Microsoft hesabına giriş yaptım. Çünkü "Hesabınızın düzgün çalışması için Windows Hello'yu ayarlayın" yazıyor.
Windows Hello, Microsoft hesabında parola ile oturum açmaya bir alternatif seçenek; zorunlu olmaması lâzım.
bende Windows 10 Home var ve ondan Windows 11 Home'a geçmeliyim sanırım. Doğru mu?
Home sürüme geçiş ücretsiz oluyor. Diğer sürümler için ödeme yapmak gerekiyor.

AcmszKurt

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Geç Öneririm Ben i3 3220 Sistemde Geçtim Problem Olmadı Bu Sistemde Rahatlıkla Kullanırsın

ahmetm8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben geçtiğime pişman oldum. Ciddi derecede performans düşüklüğü oldu.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Ben geçtiğime pişman oldum. Ciddi derecede performans düşüklüğü oldu.

Evet malesef 10 kadar iyi değil bende uzun süre kullandım ama bunaldım. Özellikle amd işlemcilerde verim çok düşük.
Mesaj otomatik birleştirildi:

MelihST324

Doçent
Reaksiyon puanı
131
Bende geçtim 120 fps aldığım oyunda 60 30 arası aldım saçmalık

06Ustura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben windows 11 e geçmek istiyorum sitemim destekliyor ama ben windows update kısmından yükleyip kurmak istiyorum uygulamalar gider mi şifrelerim gidermi tekrardan uygulamalarımı yüklemekzorunda kalırmıyım

AcmszKurt

Asistan
Reaksiyon puanı
24
windowsu güncelliyerek windows 11 e geçince veri kaybı olmuyor ama sen yinede yedeğini al ne olur ne olmaz

Reaksiyon puanı
948
Bende windows 10da amdnin ekran kartı yazılımı çalışmıyor Windows 11de ise kulaklıklar direk devre dışı kalıyor ses gelmiyor.
O yüzden ben mecburen Windows 10 kullanıyorum.
Sistemim amd ryzen 3 5300u

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
İlk başta deneyin, sorun yaşamazsan ve memnun kalırsanız kalabilirsiniz. Windows 11 kullanıyorum, Windows 10'a göre birkaç eksik hissetsem de bile genel anlamda sorunsuz deneyim yaşadığımı söyleyebilirim.

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Her bilgisayarda farklı sonuçlar veriyor. Arkadaşımın tüm gereksinimleri karşılayan bilgisayarında ekran kartı sürücüsü problemi ve buna bağlı performans düşüşü yaşarken, benim 11 yıllık laptop bilgisayarımda dual boot olarak kurdum ve Windows 11, benim bilgisayarımda Windows 10'dan daha hızlı ve stabil çalışıyor. HDD kullanmama rağmen arayüz çok akıcı. Ama Windows Update ve Önyükleme süresiyle ilgili sıkıntı yaşadım. Windows Update'i hallettım ancak sanırsam HDD olduğu için çok yavaş açılıyor. İstiyorsan diskten bir kısım alıp oraya kurup bir (dual boot olarak) sorun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Ama Windows Update ve Önyükleme süresiyle ilgili sıkıntı yaşadım. Windows Update'i hallettım ancak sanırsam HDD olduğu için çok yavaş açılıyor.
İşletim Sistem kurulumu UEFI modunda mı yapıldı? Hızlı başlatma (fast startup) etkin mi?

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
İşletim Sistem kurulumu UEFI modunda mı yapıldı? Hızlı başlatma (fast startup) etkin mi?
Hayır hiçbiri etkin değil çünkü Windows 7'yi hala ana işletim sistemim olarak kullanıyorum ve Windows 7'nin bunlara desteği yok. Windows 11'de hızlı başlatmayı açtığım zaman ilk önce Windows 11'in 10-15 sn açılmasını bekleyip daha sonra Windows 7'ye geçiyordum bu da zaman kaybı oluyordu.