Haber Windows 11 Mi Geliyor?

Bu konuyu okuyanlar

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Yazılım devi Microsoft, 24 Haziran, saat 23.00 (ET)'da yeni Microsoft etkinliğini yapacağını duyurdu.

Bir çok kişi, yeni bir Windows sürümünün geleceğini söylemekte. Peki, Microsoft neyi planlıyor? Gelin bu konu hakkında konuşalım.

internet-explorer-kapaniyor-4_16_9_1621580501.jpg

Windows 10'dan biraz bahsedelim

Windows 10'dan biraz bahsedelim. Windows 10, 29 Temmuz 2015'te piyasaya sürüldü ve diğer Windows sürümlerinden en fazla özellik güncellemesi alan sürümdür. Bir kaç seneden sonra Microsoft, Chrome OS'e rakip olması beklenen Windows 10X'i duyurmuştu. Geçtiğimiz ay ise, Windows 10X projesinin iptal edildiği açıklamıştı. Gel gelelim, Microsoft'un etkinliğini açıkladığı tarihe. Bir çok kullanıcı ikiye bölünmüş durumda. Windows 10'dan başka sürüm gelmeyecek diyenler ve Windows 11 gelecek diyenler. Bir çok yabancı kaynakta, bu konu hakkında görüşlerini bildirmiş durumda. Bazı yabancı kaynaklar ise, Windows 11'in, geleceğini söylemekte.

Bazı kaynaklara göre:
Microsoft Windows 11'in hazırlanmakta olduğunu gösteriyor. Etkinlik davetinin ardından Microsoft yöneticisi Yusuf Mehdi, "Windows 95'ten beri yeni bir Windows sürümü için bu kadar heyecanlanmadığını" söyledi. Yeni işletim sisteminin kod adı "Sun Valley" olduğu söyleniyor. Bir rapor, yeni Windows güncellemesinin, sabitlenmiş uygulamalara sahip olabilecek, yeniden tasarlanmış görev çubuğu getireceğini belirtiyor.

10xactioncenter.gif

Windows 10X için planlandığı bazı değişiklikler Windows'a gelebilir..

Microsoft Türkiye, Windows 11 hakkında resmi bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre; "Windows 11" adına gelecek sürüm olmadığını, Windows 10'un son sürümü olduğunu ve bu sürümün asla değişmeyeceği, açıklamasını yaptı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum :)

CraYen

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,005
Niye değişmiyormuş? Bana bunun cevabını verin.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Adı Windows 10 kalsa da büyük bir güncelleme olacak muhtemelen. 1809'dan 1903'e geçiştekinden çok daha farklı olacağını konuşuyorlar. Arayüz kısmında olacakmış özellikle. Bakalım gelsin yükleriz.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Adı Windows 10 kalsa da büyük bir güncelleme olacak muhtemelen. 1809'dan 1903'e geçiştekinden çok daha farklı olacağını konuşuyorlar. Arayüz kısmında olacakmış özellikle. Bakalım gelsin yükleriz.
Windows 10'un desteği 2025'te bitiyor. Yeni Windows, yolda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
isim olarak 11 çok saçma olur 90 lardan beri 95 98 2000 şeklinde giden windows bence windows 21 olarak çıkarmalı

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Windows 10'un desteği 2025'te bitiyor. Yeni Windows, yolda.

2025'de bittiğini bende biliyorum. Kararlarında kesin gibi duruyorlar ama kazançlarının büyük çoğunluğu Windows üzerinden. Tuhaf yani yeni bir işletim sistemi yapmamaları. Yalnız şöyle de bir durum bulunuyor ki Windows 10 günümüzün XP'si gibi, stabil kararlı ve çok yaygınlaşan bir işletim sistemi. Muhtemelen yeni bir Windows çıkarsa bu başarıyı yakalayamayabilirler. Yeni bir işletim sistemi çıkarmak, maliyet ve masraf istiyor. Fakat benim görüşüm kesinlikle bir işletim sistemine 10 yıl boyunca patch yapılamaz. XP'ye yapıldığında son güncellemeler ile suyu çıkmaya başlamıştı. Windows 10 çok daha ağır ve fazla servis içerdiği için, 2022 sonu, 2023'e kadar suyu çıkar bu işin. Kesinlikle şart yeni bir Windows sürümü.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
isim olarak 11 çok saçma olur 90 lardan beri 95 98 2000 şeklinde giden windows bence windows 21 olarak çıkarmalı
Herkes 11 bekliyor ya, Microsoft müşterilerini kırmaz :D.

Yalnız şöyle de bir durum bulunuyor ki Windows 10 günümüzün XP'si gibi, stabil kararlı ve çok yaygınlaşan bir işletim sistemi.
Stabil olarak;
- Mağaza uygulamaları düzgün çalışmıyor (Mail gibi),
- Mağazadan düzgün uygulama indirilmiyor,
- Update güncelleme yaparken bilgisayarı inanılmaz yoruyor ve bazen de düzgün güncellemiyor.
- Update ve Update'e bağlı hizmetler/uygulamalar, internet de dahil olmak üzere inanılmaz kaynaklar tüketiyor.
- Mavi ekran hataları kısmen olsa da gözükebiliyor. Ben sadece RAM O.C.'si yaparken aldım. Bu da Windows 10'un suçu değil.

Herhangi bir GNU/Linux dağıtımın mağazası ve güncellemeleri gayet düzgün çalışıyor.
macOS'ta çalışmaması için durum yok yani. azla servis içerdiği için, 2022 sonu, 2023'e kadar suyu çıkar bu işin. Kesinlikle şart yeni bir Windows sürümü.

Performans olarak;
- Windows 7 ve 8.1 kadar hızlı değil,
- Windows 7 ve 8.1 kadar kaynak sömürmüyor.

Ama oyunlar da performanslı ve yenilikçi teknolojileri vardır Windows 10'un.

Windows 10 çok daha ağır ve fazla servis içerdiği için, 2022 sonu, 2023'e kadar suyu çıkar bu işin. Kesinlikle şart yeni bir Windows sürümü.
Aynen bu dediğiniz çok doğru katılıyorum buna.

Yeni bir işletim sistemi çıkarmak, maliyet ve masraf istiyor.
Dünyada onlarca markanın, sayı olarak milyonlarca laptopu falan var.
Parayı kaldırdılar ya, bu sorun olmaması lazım onlar için ama insan kaynaklarında ben çalışmıyorum :D.

Son düzenleme:

Mehmet Berke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Yazılım devi Microsoft, 24 Haziran, saat 23.00 (ET)'da yeni Microsoft etkinliğini yapacağını duyurdu.

Bir çok kişi, yeni bir Windows sürümünün geleceğini söylemekte. Peki, Microsoft neyi planlıyor? Gelin bu konu hakkında konuşalım.

internet-explorer-kapaniyor-4_16_9_1621580501.jpg

Windows 10'dan biraz bahsedelim

Windows 10'dan biraz bahsedelim. Windows 10, 29 Temmuz 2015'te piyasaya sürüldü ve diğer Windows sürümlerinden en fazla özellik güncellemesi alan sürümdür. Bir kaç seneden sonra Microsoft, Chrome OS'e rakip olması beklenen Windows 10X'i duyurmuştu. Geçtiğimiz ay ise, Windows 10X projesinin iptal edildiği açıklamıştı. Gel gelelim, Microsoft'un etkinliğini açıkladığı tarihe. Bir çok kullanıcı ikiye bölünmüş durumda. Windows 10'dan başka sürüm gelmeyecek diyenler ve Windows 11 gelecek diyenler. Bir çok yabancı kaynakta, bu konu hakkında görüşlerini bildirmiş durumda. Bazı yabancı kaynaklar ise, Windows 11'in, geleceğini söylemekte.

Bazı kaynaklara göre:
Microsoft Windows 11'in hazırlanmakta olduğunu gösteriyor. Etkinlik davetinin ardından Microsoft yöneticisi Yusuf Mehdi, "Windows 95'ten beri yeni bir Windows sürümü için bu kadar heyecanlanmadığını" söyledi. Yeni işletim sisteminin kod adı "Sun Valley" olduğu söyleniyor. Bir rapor, yeni Windows güncellemesinin, sabitlenmiş uygulamalara sahip olabilecek, yeniden tasarlanmış görev çubuğu getireceğini belirtiyor.

10xactioncenter.gif

Windows 10X için planlandığı bazı değişiklikler Windows'a gelebilir..

Microsoft Türkiye, Windows 11 hakkında resmi bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre; "Windows 11" adına gelecek sürüm olmadığını, Windows 10'un son sürümü olduğunu ve bu sürümün asla değişmeyeceği, açıklamasını yaptı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum :)
En büyük Windows güncellemesi olacağını söylemişlerdi. Adı yüksek ihtimal Windows 10 olarak kalır. Beklentim çok yüksek umarım iyi bir güncelleme olur

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
Ne zaman çıkarmayı planlıyorlar

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Hem Frontend hem de Backend geliştirme yapabilen bir insan olarak, tecrübelerime dayanarak, yeni Windows'ta olması gerekenleri şu şekilde sıralamak istiyorum:

1- Denetim Masası tamamen ortadan kaldırılmalı ve buradaki ayarlar, Ayarlar Menüsü'ne taşınmalı.

Çünkü Windows 10'da ayarların bir kısmı Denetim Masası'nda, bir kısmı da Ayarlar Menüsü'nde yer alıyor. Bu durum, kafa karışıklığına yol açıyor.

Bazı kullanıcıların Denetim Masası'nı Ayarlar Menüsü'ne tercih ettiğini görmekteyim. Lakin bu işler öyle olmuyor. Çünkü bir yazılımın yeni sürümünü yapıyorsanız, bir önceki sürümdeki eski bileşeni olduğu gibi kullanmak yerine, o bileşenin daha modern halini, daha gelişmiş halini kullanırsınız ki daha fazla müşteri çekesiniz.

Çünkü son kullanıcı yeniliği sever.

2- Windows 7'deki Başlat Menüsü'nün işlevlerine sahip bir Başlat Menüsü olmalı; lakin menünün tasarımında Fluent Design kullanılmalı. Bununla birlikte JumpList özelliği mutlaka olmalı.

3- Kurulum programının tasarımı baştan sona yenilenmeli.

Reddit'de paylaşılan tasarımı görmek için bu yazıya tıklayın.

4- Windows Update üzerinden yüklenecek güncelleştirmeleri seçebilme özelliği geri gelmeli.

5- Windows Defender'ı kapatabilme ayarı olmalı.

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Mizahşör arkadaşları bu konudan uçuşanlara mı çekelim yoksa troll mesaj atmaktan vazgeçerler mi?
? açıkçası mizahşörlük göreceli bir kavram olurdu. Çünkü benim yaptığım eğlenceli bir yolla eski bilgisayarların yeni çıkacak Windows 11'e uyum sağlayamayacakları idi kendimce konu dışı olduğunu düşünmüyorum. Ama kurallar gereğidir haber metnine mizah ile alakali cevap vermek elbette görevlilerin bileceği iştir. Ne kadar doğru tartışılır. Uyardığın için teşekkür ederim. Birdaha olmamasına özen gösteririm.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Yeni windows sürümü gelir mi gelirse bence windows 13 olmalı tabi bu benim fikrim ya da 12
Güncelleme büyük bir güncelleme olacak galiba bakalım iyi mi kötü mü olacak

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
? açıkçası mizahşörlük göreceli bir kavram olurdu. Çünkü benim yaptığım eğlenceli bir yolla eski bilgisayarların yeni çıkacak Windows 11'e uyum sağlayamayacakları idi kendimce konu dışı olduğunu düşünmüyorum. Ama kurallar gereğidir haber metnine mizah ile alakali cevap vermek elbette görevlilerin bileceği iştir. Ne kadar doğru tartışılır. Uyardığın için teşekkür ederim. Birdaha olmamasına özen gösteririm.
Aynen vallahi. Biz elestiri tadinda mizah yapiyoruz ve konuyla alakali zaten.

WarpedSplash

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Arkadaşlar sizce bu yeni güncelleme ile hdd optimizasyonu düzelir mi? Kısmen iyileşse yeter açılışta ilk 2 dakika birşeye basılmıyor.

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Bence etkinlikte ilk önce sun valley güncellemesi anlatılacak sonra kimsenin beklemediği bir anda windows 11‘in tanıtım videosu oynatılacak ve tanıtılacak sun valley konusu windows 11’in gölgesinde kalacak ben böyle bir sahne bekliyorum

NostaljikWin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bence windows 11 windows 10 a benzer olacak benzer olacağı için ilk zamanlarında bedava dağıtılacak sonradan paralı yapacaklar umarım windows 11 vista gibi olmaz çünkü çoğu bilgisayar windows 10 u kaldırmıyor. :( Umarım windows 11 güzel bir işletim olur ve xp gibi görünsün aero gelebilir win 7 gibi veya windows xp gibi luna blue teması gelir vb vb.... Umarım microsoft bunları düşünmüştür. Benim merak ettiğim windows 11 e güncellediğim zaman driverlar ne olacak asıl merakım o. ?