Soru Windows 11, GNU/Linux, macOS Ventura, Triple Boot nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

BoraBerge

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, geçenlerde MSI marka Vector-GP66HX model Windows 11 işletim sistemine sahip laptopuma bir Linux dağıtımı olan Pardus 21.5 GNOME sürümünü Dual Boot şeklinde yüklemiştim. Bunların yanına bir de macOS Ventura yüklemek istiyorum acaba mümkün müdür, mümkünse nasıl yapabilirim?

Sistemim:
İşlemci: 12th Gen Intel(R) Core(TM) i7-12800HX 2.00 GHz
RAM: 32.0 GB
Ekran Kartım: NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU

Yardım edecek olan herkese şimdiden teşekkür ederim...

Çözüm
Intel sürücüsü olup olmadığını nasıl anlayabilirim. Birde MUX ve optimus tam olarak nedir?
Kusura bakmayın biraz yeniyimde böyle işlere...
Estağfirullah. MUX Switch, IGPU yerine NVIDIA'yı kullanmaya yarayan bir özellik. Optimus ise ikisi birlikte çalışan (NVIDIA sadece belirli programlarda çalışabilir) şekilde çalışması oluyor. GeForce 300 serisinde geldi Optimus. Apple, ARMv8 mimarisine geçtiği için ve Alder Lake normal bir x86 SoC mimarisi olmadığı için uyumsuz (çekirdek sistemi tamamen farklı sıradan bir x86 SoC'a göre çünkü. ARM'da karşılığı BIG.LITTLE oluyor). Sadece masaüstü Alder Lake'lere kısmî olarak kurulabilmekte kısaca.

BoraBerge

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yükleseniz bile NVIDIA çalışmayacak bu arada. Intel ile kullanabilirsiniz o da sürücüsü var ise. MUX olsa da çalışmayabilir. Sonuçta optimusu desteklemiyor. Muxu da desteklemiyor çok yüksek ihtimalle.
Intel sürücüsü olup olmadığını nasıl anlayabilirim. Birde MUX ve optimus tam olarak nedir?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Estağfirullah. MUX Switch, IGPU yerine NVIDIA'yı kullanmaya yarayan bir özellik. Optimus ise ikisi birlikte çalışan (NVIDIA sadece belirli programlarda çalışabilir) şekilde çalışması oluyor. GeForce 300 serisinde geldi Optimus. Apple, ARMv8 mimarisine geçtiği için ve Alder Lake normal bir x86 SoC mimarisi olmadığı için uyumsuz (çekirdek sistemi tamamen farklı sıradan bir x86 SoC'a göre çünkü. ARM'da karşılığı BIG.LITTLE oluyor). Sadece masaüstü Alder Lake'lere kısmî olarak kurulabilmekte kısaca.

Çözüm

BoraBerge

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Estağfirullah. MUX Switch, IGPU yerine NVIDIA'yı kullanmaya yarayan bir özellik. Optimus ise ikisi birlikte çalışan (NVIDIA sadece belirli programlarda çalışabilir) şekilde çalışması oluyor. GeForce 300 serisinde geldi Optimus. Apple, ARMv8 mimarisine geçtiği için ve Alder Lake normal bir x86 SoC mimarisi olmadığı için uyumsuz (çekirdek sistemi tamamen farklı sıradan bir x86 SoC'a göre çünkü. ARM'da karşılığı BIG.LITTLE oluyor).
Tamamdır. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.