Yardım Windows 11 Aşırı Ram Kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

MyNameİsJOHNNY

Doçent
Reaksiyon puanı
362
Elimde HP Pavilion 16-A0029NT oyuncu laptopu var ama nedense boşta iken fazla RAM yiyor.
1640017768431-png.68207

Mert Çetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sevgili JOHNNY;

Öncelikle 8GB RAM'e sahip bir sistemde WIN 11 kullanmanı önermem, çünkü WIN 11 hala %100 optimize edilmiş bir şekilde çalışmıyor. Ayrıca WIN 11 işletim sisteminde WIN 10'a göre daha fazla görsel detay olduğu için doğal olarak RAM kullanımı daha fazla.

Bu durumu yaşamana sebep olabilecek diğer etkenler;

- Arka planda birden fazla uygulamanın aynı anda çalışıyor olması
- Google Chrome ve Windows olmak üzere ön belleğinin dolmuş olması
- Ön belleği temizlemek için Windows + R tuşuna bastıktan sonra ekranın sol alt bölümünde çıkan kutucuğa temp yaz ve enter tuşuna bas
- Karşına çıkan klasörün içindeki tüm dosyaları seç ve sil, bu işlem sırasında sana bir uyarı gelecektir devam seçeneğini seçerek silme işlemine devam edebilirsin
- Bu sayede hem ön belleğinde hem diskinde yer açılacaktır ve sistemin bir nebze olsun rahatlayacaktır.

Sevgiler,

Donanım Adam

MyNameİsJOHNNY

Doçent
Reaksiyon puanı
362
Sevgili JOHNNY;

Öncelikle 8GB RAM'e sahip bir sistemde WIN 11 kullanmanı önermem, çünkü WIN 11 hala %100 optimize edilmiş bir şekilde çalışmıyor. Ayrıca WIN 11 işletim sisteminde WIN 10'a göre daha fazla görsel detay olduğu için doğal olarak RAM kullanımı daha fazla.

Bu durumu yaşamana sebep olabilecek diğer etkenler;

- Arka planda birden fazla uygulamanın aynı anda çalışıyor olması
- Google Chrome ve Windows olmak üzere ön belleğinin dolmuş olması
- Ön belleği temizlemek için Windows + R tuşuna bastıktan sonra ekranın sol alt bölümünde çıkan kutucuğa temp yaz ve enter tuşuna bas
- Karşına çıkan klasörün içindeki tüm dosyaları seç ve sil, bu işlem sırasında sana bir uyarı gelecektir devam seçeneğini seçerek silme işlemine devam edebilirsin
- Bu sayede hem ön belleğinde hem diskinde yer açılacaktır ve sistemin bir nebze olsun rahatlayacaktır.

Sevgiler,

Donanım Adam
Windows 10'da ise 5 Gb kullanıyor boşta çok sinirimi bozdu kullanılabilir 2.0 gb diyor yani oyunlarım 2 gb ram ile mi kullanılacak ?

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Kardes Windows 11 asiri bellek tuketiyor su an ve buna bagli olarak CPU kaynagi tuketiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows 10'da ise 5 Gb kullanıyor boşta çok sinirimi bozdu kullanılabilir 2.0 gb diyor yani oyunlarım 2 gb ram ile mi kullanılacak ?
Spectre Windows 10 Litr var. Onu dene bir.

MyNameİsJOHNNY

Doçent
Reaksiyon puanı
362
Kardes Windows 11 asiri bellek tuketiyor su an ve buna bagli olarak CPU kaynagi tuketiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Spectre Windows 10 Litr var. Onu dene bir.
Bana kalsa zaten geçtim ama babamlar pcnin yanında 1 yıllık Windows 10 Lisans almış şimdi spectre kullandım diyelim eğer tekrar orjinal kurarsam lisans aktif olacak mıdır ?

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Bana kalsa zaten geçtim ama babamlar pcnin yanında 1 yıllık Windows 10 Lisans almış şimdi spectre kullandım diyelim eğer tekrar orjinal kurarsam lisans aktif olacak mıdır ?
Bilmiyorum denemedim onu.
Benim Windows 10'um omur boyu lisans. Otomatik etkinlesir ve kod girmem asla.

O yuzden bir sorun yasamadim ben.

MyNameİsJOHNNY

Doçent
Reaksiyon puanı
362
Bilmiyorum denemedim onu.
Benim Windows 10'um omur boyu lisans. Otomatik etkinlesir ve kod girmem asla.

O yuzden bir sorun yasamadim ben.
Şimdi kutusuna baktım laptopun Microsoft Office 365 vs diyor sanırım windows değil office lisansı alınmış o zaman ghost spectre kuracağım teşekkür ederim