Windows 10'a Geçtikten Sonra Oyunlarda Kasma Ve Takılma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
2 gün önce sistemime Windows 10 1809 Home sürümünü kurdum. Daha önce sorun yaşamadan akıcı şekilde oynadığım oyunları şuan resmen oynayamıyorum. Windows 10 kurmadan önce Windows 8.1 Single Language kullanıyordum ve oyunları gayet akıcı ve sorunsuz bir şekilde oynuyordum. Ne olduysa Windows 10 kurduktan sonra oldu. Sürücülerim güncel. Windows güncellemelerinin hepsini indirip kurdum ama hala çözülmedi sorunum. Mesela Need For Speed Mostwanted 2 oyununu 60 FPS sabit akıcı bir şekilde Windows 8.1'de oynarken şuan Windows 10'da anlık olarak 40 FPS'lere kadar düşmekte ve sürekli kasmakta oyun. Sadece bu değil oynadığım diğer oyunlarda da şuan durum aynı. Ne yapabilirim acaba? Bu forumda paylaşılan sistem temizleme konusu vardı gereksiz çöp kalıntıları siliyorduk onları da uyguladım ama 1 FPS bile artmadı. Sorun Windows 10'mu yoksa başka birşey mi anlamadım. Tekrar diyorum Windows 8.1 kullanırken bu sorunların hiç biri yoktu. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bu arada Windows 10 1809 sürümünü bu forumda açtığım anket konusundan sonra kurdum çoğunluk olarak 1809 sürümü önerildiği için.

@kilicbaligi

Son düzenleme:

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Sürücülerin de sorun yoksa sıkıntı işletim sistemidir.
Gelen güncellemeler oyunlarda drop ve FPS kaybına yol açabiliyor.
W10'un oyun işleyişi biraz farklı crackli oyun oynuyorsan oldukça normal mesela.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Windows 10 1909 kullanıyorum. Her yeni güncellemeyi hemen yükleyenlerden birisiyim. Auslogics Windows Slimmer programı ile Winsxs klasörünü temizleyebilirsiniz. Soft Organizer programının ücretsiz dağıtımını bulabilirseniz, Xbox GameBar gibi gereksiz programları silebilirsiniz. O&O ShutUp10 programını kullanıyor musunuz? Telemetri gibi özellikleri devre dışı bırakıyor. Windows 10 Oyun Modu özelliği açıksa, kapatın. GeForce Experience, oyun ayarlarını değiştirdiği zaman fps kayıpları yaşanabiliyor.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Sürücülerin de sorun yoksa sıkıntı işletim sistemidir.
Gelen güncellemeler oyunlarda drop ve FPS kaybına yol açabiliyor.
W10'un oyun işleyişi biraz farklı crackli oyun oynuyorsan oldukça normal mesela.

Yok hocam alakası yok. Steam hesabımda ki orijinal oyunlarda da aynısını yapıyor. Konu crackli yada orijinal oyun değil. Sorun zaten kesinlikle bunlardan kaynaklanmıyor. Yemin ederim bıktım artık. Şimdi Windows 7 kursam bu sefer de onun desteği bitti hadi 2-3 sene daha kullanılır desek oda çok eski kalıyor Windows 8.1 kuruyorum kafasına göre metro uygulamalarını siliyor anlamadım ben bu işi. Bu işletim sistemlerinin bana garezi var sanırım. Öneriniz nedir sizin?

Windows 10 1909 kullanıyorum. Her yeni güncellemeyi hemen yükleyenlerden birisiyim. Auslogics Windows Slimmer programı ile Winsxs klasörünü temizleyebilirsiniz. Soft Organizer programının ücretsiz dağıtımını bulabilirseniz, Xbox GameBar gibi gereksiz programları silebilirsiniz. O&O ShutUp10 programını kullanıyor musunuz? Telemetri gibi özellikleri devre dışı bırakıyor. Windows 10 Oyun Modu özelliği açıksa, kapatın. GeForce Experience, oyun ayarlarını değiştirdiği zaman fps kayıpları yaşanabiliyor.

Hocam telemetry, xbox, oyun modu gibi gereksiz ( Aklıma Gelmeyenlerde ) dahil ne varsa hepsini sildim. Hatta size bir video atayım attığım videoda ki işlemlerin hepsini yaptım. Yapmadan önce yedek almıştım zaten Allahtan bir sorun olursa diye. Bu işlemleri yapmadan önce ve yaptıktan sonra da test ettim bir şey değişmedi. Yorumlara baktım herkes teşekkür etmiş mesela hatta bir yorum var FPS'i artan kişi de vardı. Bilemiyorum ne yapıcam artık. Eski bir Windows 10 sürümü kursam nasıl olur? Bir de hocam bir şey daha var LatencyMon programı ile test yapıyorlar test sırasında değerler ne kadar yüksek olursa sistem o kadar geç yanıt veriyormuş ve hantal çalışıyormuş ben o testi yaptım hep düşük çıkıyor hatta EmptyStandbyList adında bir uygulama var arka planda ki ram'i temizliyor ben onu görev yöneticisinden ayarlardım her 5 dakika da bir ram'i temizliyor o bile fayda etmedi.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Hocam telemetry, xbox, oyun modu gibi gereksiz ( Aklıma Gelmeyenlerde ) dahil ne varsa hepsini sildim. Hatta size bir video atayım attığım videoda ki işlemlerin hepsini yaptım. Yapmadan önce yedek almıştım zaten Allahtan bir sorun olursa diye. Bu işlemleri yapmadan önce ve yaptıktan sonra da test ettim bir şey değişmedi. Yorumlara baktım herkes teşekkür etmiş mesela hatta bir yorum var FPS'i artan kişi de vardı. Bilemiyorum ne yapıcam artık. Eski bir Windows 10 sürümü kursam nasıl olur? Bir de hocam bir şey daha var LatencyMon programı ile test yapıyorlar test sırasında değerler ne kadar yüksek olursa sistem o kadar geç yanıt veriyormuş ve hantal çalışıyormuş ben o testi yaptım hep düşük çıkıyor hatta EmptyStandbyList adında bir uygulama var arka planda ki ram'i temizliyor ben onu görev yöneticisinden ayarlardım her 5 dakika da bir ram'i temizliyor o bile fayda etmedi.

Oyun ayarlarında, pencere modunda tam ekran seçeneği var mı? GeForce Experience, CS GO'yu tam ekran moduna ayarlamıştı. Fps 58-60 arasında gelip gidiyordu. Görünümü değiştirdikten sonra 150 fps'ye kadar yükseldi. Ram için Razer Cortex kullanıyorum. Bu tür sorunlarda yabancı videoları seyrediyorum.