Windows 10 usb 3.0 driver sorunu

Bu konuyu okuyanlar

DnzMrt98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Merhabalar öncelikle herkese iyi forumlar dilerim

Size danışmak istediğim bir sorunum var ben şu anda gigabyte ga-z77-d3h ana kartını kullanıyorum. Bilgisayaırmda windows 10 yükü.
Anakartımı açıp baktığımda arka tarafta 4 adet usb 3.0 bağlantı olduğunu gördüm ancak bugün aldığım 3.0 destekli harici harddiskimi
kasaya arka portlardan taktığımda aktarım hızının 20 mb dolaylarında olduğunu gördüm. Bildiğim kadarıyla usb 3.0 100 mb dolaylarında
hızda kopyalama yapar. Ben de anakartımın internet sitesinden usb 3.0 driverlarına baktım ama windows 10 için yok. Sizce sorun var mı,
bunun için windows 7 yüklemeyi düşünüyorum başka bir çözümü var mıdır yoksa bir sorun yok mu ,usb 3.0 bu kadar mı hız verir?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

misty rosetta

Profesör
Reaksiyon puanı
1,369
Windows 8 ve üzeri sistemler usb 3.0'ı desteklediği için driver'e ihtiyaç duymaz. Windows 7 kullanıyorsanız driver indirin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

yavaşlık sorunu bende de var, usb 3.0 flash'ta veri aktarımı yaparken 5-6 mb civarı

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
ancak bugün aldığım 3.0 destekli harici harddiskimi
kasaya arka portlardan taktığımda aktarım hızının 20 mb dolaylarında olduğunu gördüm. Bildiğim kadarıyla usb 3.0 100 mb dolaylarında
hızda kopyalama yapar.
Hangi marka/model USB bellek ile bu sonucu elde ettiğini de öğrenebilir miyiz?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Sadece kopyalama yapacaksanız hdd yavaş kalıyor veya işlemciniz de eski... Yok eğer işlemciniz yeni ve ssd varsa sistemde o zaman da karmaşık bir işlem gerektiren dosya çekiyorsunuz demektir. Aksi halde sorun var usb'nin kalitesiz olma durumu da mümkün.

DnzMrt98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Hangi marka/model USB bellek ile bu sonucu elde ettiğini de öğrenebilir miyiz?
Hocam usb bellek değil harici hdd kullanıyorum, seagate expansion portable drive
Sadece kopyalama yapacaksanız hdd yavaş kalıyor veya işlemciniz de eski... Yok eğer işlemciniz yeni ve ssd varsa sistemde o zaman da karmaşık bir işlem gerektiren dosya çekiyorsunuz demektir. Aksi halde sorun var usb'nin kalitesiz olma durumu da mümkün.
Hocam bilgisayar ssd kullanmıyorum bilgisayarda da hdd var, işlemci intel core i5 3570k 3.40 ghz, Bellek de seagate'nin 1 tb'lık exğansion portable drive

Windows 8 ve üzeri sistemler usb 3.0'ı desteklediği için driver'e ihtiyaç duymaz. Windows 7 kullanıyorsanız driver indirin.

yavaşlık sorunu bende de var, usb 3.0 flash'ta veri aktarımı yaparken 5-6 mb civarı
E nasıl olacak bu iş hocam ne anlamı kaldı o zaman 3.0'ın değil mi

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Hocam usb bellek değil harici hdd kullanıyorum, seagate expansion portable drive

Hocam bilgisayar ssd kullanmıyorum bilgisayarda da hdd var, işlemci intel core i5 3570k 3.40 ghz, Bellek de seagate'nin 1 tb'lık exğansion portable drive
Sorunun kaynağını yazmıştım tekrar edeyim, işlemciniz iyi tamam ama bilgisayarınızdaki dahili hdd ile usb 3,00 kablosuyla bilgisayara bağlamaya çalıştığınız harici hdd (ona bellek denilmez, o harici disktir.) arasında veri iletişimi usb 2.00 hızında çalışıyor. Sebep dahili hdd yavaş kalıyor büyük olasılıkla veya karmaşık bir dosya kopyalıyorsunuzdur...

DnzMrt98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Sorunun kaynağını yazmıştım tekrar edeyim, işlemciniz iyi tamam ama bilgisayarınızdaki dahili hdd ile usb 3,00 kablosuyla bilgisayara bağlamaya çalıştığınız harici hdd (ona bellek denilmez, o harici disktir.) arasında veri iletişimi usb 2.00 hızında çalışıyor. Sebep dahili hdd yavaş kalıyor büyük olasılıkla veya karmaşık bir dosya kopyalıyorsunuzdur...
Kusura bakmayın hocam, bilmişlik taslamak istemedim. Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim sorun anlaşılmıştır (Bir ssd alana değin çözülemeyecek olsa da :))

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Kusura bakmayın hocam, bilmişlik taslamak istemedim. Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim sorun anlaşılmıştır (Bir ssd alana değin çözülemeyecek olsa da :))
estağfurullah, rica ederim. Dahili hdd marka modeli nedir biliyor musun?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Dahili hdd iyi bir hdd, usb 3.00 hızını verebilir aslında... sata 3 yani... sana test programı gerek... CrystalDiskMark programı ile hdd test et bi, foto atarsan dahi iyi yorum yapabiliriz.

DnzMrt98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Hocam sonuç bu, kesin olması için az önce yine denedim ortalama 60 mb'da falan atıyordu normal midir

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    37.9 KB · Görüntüleme: 411

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
iyi, normal... şimdi de harici hdd testi yapabilir misin? usb 3.00 dan bağla ama.

DnzMrt98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
iyi, normal... şimdi de harici hdd testi yapabilir misin? usb 3.00 dan bağla ama.
Hocam bu da harici

Kasanın arkasında 4 adet usb 3.0 port var onlardan birine taktım

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    36.8 KB · Görüntüleme: 347

misty rosetta

Profesör
Reaksiyon puanı
1,369

E nasıl olacak bu iş hocam ne anlamı kaldı o zaman 3.0'ın değil mi
aynen :D

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Hocam bu da harici

Kasanın arkasında 4 adet usb 3.0 port var onlardan birine taktım
Çok anormal :D

sıralı okuma aşırı düşük ama rastgele okuma yazma gayet iyi :D

ScreenHunter 52.png
bu da benim samsung usb 3.00 değerleri...

Son düzenleme:

DnzMrt98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Çok anormal :D

sıralı okuma aşırı düşük ama rastgele okuma yazma gayet iyi :D

Ekli dosyayı görüntüle 72369 bu da benim samsung usb 3.00 değerleri...

Hocam git gide soğudum cihazdan ya :/ Bir de bilgisayara taktığımda hep böyle görünüyor, ve az önceki programda cihazı seçtiğimde görünmüyordu. Az yukarıdaki mesajımda dikkat ederseniz seçmiş olmama rağmen dizin seçiniz yazısı yazıyordu acaba bilgisayar tanımıyor mu yoksa ne biliyim bi sıkıntılar var ama

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    3.2 KB · Görüntüleme: 405

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Değiştirmek istersen değiştir, en az 45 - 60mb/sn hıza ulaşmalı...