Windows 10 sistem bellegi

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Selamlar arkadaslar ben laptopa windows 10 kurdum ve sisteme ayrilan bellegi 550 gb olarak ayarladim yanlislikla ve kullanilabilen alan suan 370-380 gb civari bisi ben o sisteme ayrilan kismi nasil azaltirim yaa cok fazla ayrildi oraya 300 gb yeterdi

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Hocam ne yaptınız 300 GB ne demek oraya 1 GB bile verseniz yeterli hatta o bile fazla.
--- Gönderi Güncellendi ---
GParted adlı programı indirin, ISO olarak CD/DVD'ye veya USB üzerine yazın. Sistemi bununla başlatın. Sistem ayrıldı kısmını seçin ve küçültün. Daha sonra ayrılan kısmı sürükleyip C: diskinin sağına koyun ve uygula deyin. Bu birkaç saat sürebilir. Ardından Windows'u açın, C: diskinin üzerine sağ tıklayıp genişlet deyin ve en yüksek boyutu seçip tamam deyin. Bu kadar.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam ne yaptınız 300 GB ne demek oraya 1 GB bile verseniz yeterli hatta o bile fazla.
UEFI bölümünden yada loader'dan bahsetmiyor arkadaş :D (512MB)

sshot-1.png

C bölümünü küçült yeter :)

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
UEFI bölümünden yada loader'dan bahsetmiyor arkadaş :D (512MB)

sshot-1.png

C bölümünü küçült yeter :)
UEFI zaten değiştirilmiyor diye biliyorum normal şartlarda. Sistem ayrılan deyince aklıma orası geliyor bir tek :rolleyes:

Ancak C: diskini küçültüp varsa D: üzerine aktarmak istiyorsa yine GParted kullanması gerekiyor çünkü genişletilecek alan sadece sağ taraftaki alandan alınabiliyor diye biliyorum. Eğer D: diski yok yeni oluşturacaksa sıkıntı yok. Yanlışım varsa düzeltin.