Yardım Windows 10 kendiliğinden kapanıyor.

Bu konuyu okuyanlar

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Merhaba 2 gün önce her zaman kurduğum Windows 10 LTSC sürümünün formatını yaptım ve aynı usb ile tekrar bu sistemi kurdum. Ancak laptop hiçbir şey yok iken (ısınma sorunu vs.) durup dururken kapanmaya başladı. Ama direk kapanma değil Windows hiçbir hata vermeden klasik Windows ekranında 'Kapatılıyor' diyor ve kapanıyor. Bunu nasıl çözebilirim ? Başka Windows sürümü de kurmak istemiyorum ve sistem çok stabil çalışıyor.

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Aygıt yöneticisi kısmından görüntü bağdaştırıcısına tıklayın. Orada bulunan grafik sürücüsüne sağ tıklayıp güncelleştir deyin ve sürücüleri otomatik ara deyin.
Sistemi yeniden kurduğun için birden fazla güncelleme almamış olabilir pcniz intel ise bunu indirin ve güncellemeleri bulun.
Intel® Driver & Support Assistant

Amd ise buradan indirin
https://www.amd.com/en/support

Eğer amd programı sorun çıkartırsa elinizle yüklemeyi deneyin.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Aygıt yöneticisi kısmından görüntü bağdaştırıcısına tıklayın. Orada bulunan grafik sürücüsüne sağ tıklayıp güncelleştir deyin ve sürücüleri otomatik ara deyin.
Sistemi yeniden kurduğun için birden fazla güncelleme almamış olabilir pcniz intel ise bunu indirin ve güncellemeleri bulun.

Amd ise buradan indirin

Sistemim intel ve zaten Driver Supporttan yükledim. Hepsi güncel.

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Sistemim intel ve zaten Driver Supporttan yükledim. Hepsi güncel.

Kaynak:Computer randomly shuts down in Windows 10/11 [FIXED]

Üstteki linkten daha fazla yola bakabilirsin. Bunlardan hiç biri yararlı olmaz ise temiz bir kurulum yap yeniden.

Cmd yi yönetici olarak çalıştırıp bunu yazın "wmic diskdrive get status"

Failrule 0 yerine başka bir sayı varsa hdd veya ssd'de sorun vardır

Hızlı Başlatma'ı kapatın​

1. Başlat 'ı sağ tıklatın ve Güç Seçenekleri 'ni çalıştırın.
  2. Güç Seçenekleri'nde Güç düğmelerini seçin 'itıklatın
  3. 1643180334012.png
  4. Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir'i tıklatın.
  5. Kapatma ayarlarında Hızlı başlatmayı aç (önerilen) seçeneğinin işaretini kaldırın.
  6. Onaylamak için Tamam'ı tıklatın

Uyku modunu kapatın​

1. Başlangıç 'ıaçın.
  2. Ayarlar'a tıklayın.
  3. SistemiAçın.
  4. 1643180245191.png
  5. Güç
    1643180273168.png
  6. Hem Ekran hem de Uyku 'yi Hiçbir Zaman olarak ayarlayın.

Reaksiyon puanı
7,985

Amd ise buradan indirin

Hocam kusura bakmayın da çok saçmalamışsınız. Ekran kartı driveri eski olması mı sistemi kapatıyor? Tamamen alakasız şeyleri sırf laf olsun diye yazmışsınız. Ayrıca altta attığınız uyku ile de cihaz kapanmaz uyku moduna geçer. Yardımcı olmak istiyorsanız önce arkadaşın hatasını anlayıp öyle yönlendirin.

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Hocam kusura bakmayın da çok saçmalamışsınız. Ekran kartı driveri eski olması mı sistemi kapatıyor? Tamamen alakasız şeyleri sırf laf olsun diye yazmışsınız. Ayrıca altta attığınız uyku ile de cihaz kapanmaz uyku moduna geçer. Yardımcı olmak istiyorsanız önce arkadaşın hatasını anlayıp öyle yönlendirin.
Yazmak için yazmadım araştırdım ve çoğu yerde sorunun böyle düzeltildiğini gördüm.
https://answers.microsoft.com/en-us...randomly/fd081745-f9f9-47ec-9fc1-88f2e407994f
Windows danışmanı bile bu şekilde çözüm sunmuş denemesinde ne zarar var?

Reaksiyon puanı
7,985
Yazmak için yazmadım araştırdım ve çoğu yerde sorunun böyle düzeltildiğini gördüm.
https://answers.microsoft.com/en-us...randomly/fd081745-f9f9-47ec-9fc1-88f2e407994f
Windows danışmanı bile bu şekilde çözüm sunmuş denemesinde ne zarar var?
Driver kaynaklı bir hata olduğunda sistem Kapanıyor yazıp kapanmaz , ya sistem kilitleniyor ya da mavi ekran alıyorsunuz. Kaç yıldır bu sektördeyim ilk kez bu tarz bir soruna driver güncelle diyeni gördüm.

Arkadaş hususi değil kurumsal işletim sistemi versiyonu kullandığı için yüksek ihtimalle sorun yaşıyor. Eğer LTSC ev kullanımı için olmuş olsa direkt olarak Home Pro gibi versiyonla satışa sunulurdu :)

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416

Kaynak:Computer randomly shuts down in Windows 10/11 [FIXED]

Üstteki linkten daha fazla yola bakabilirsin. Bunlardan hiç biri yararlı olmaz ise temiz bir kurulum yap yeniden.

Cmd yi yönetici olarak çalıştırıp bunu yazın "wmic diskdrive get status"

Failrule 0 yerine başka bir sayı varsa hdd veya ssd'de sorun vardır

Hızlı Başlatma'ı kapatın​

1. Başlat 'ı sağ tıklatın ve Güç Seçenekleri 'ni çalıştırın.
  2. Güç Seçenekleri'nde Güç düğmelerini seçin 'itıklatın
  3. Ekli dosyayı görüntüle 167393
  4. Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir'i tıklatın.
  5. Kapatma ayarlarında Hızlı başlatmayı aç (önerilen) seçeneğinin işaretini kaldırın.
  6. Onaylamak için Tamam'ı tıklatın

Uyku modunu kapatın​

1. Başlangıç 'ıaçın.
  2. Ayarlar'a tıklayın.
  3. SistemiAçın.
  4. Ekli dosyayı görüntüle 167391
  5. Güç Ekli dosyayı görüntüle 167392
  6. Hem Ekran hem de Uyku 'yi Hiçbir Zaman olarak ayarlayın.
Teşekkürler deneyeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Driver kaynaklı bir hata olduğunda sistem Kapanıyor yazıp kapanmaz , ya sistem kilitleniyor ya da mavi ekran alıyorsunuz. Kaç yıldır bu sektördeyim ilk kez bu tarz bir soruna driver güncelle diyeni gördüm.

Arkadaş hususi değil kurumsal işletim sistemi versiyonu kullandığı için yüksek ihtimalle sorun yaşıyor. Eğer LTSC ev kullanımı için olmuş olsa direkt olarak Home Pro gibi versiyonla satışa sunulurdu :)
Stabil çalıştığı için LTSC kullanıyorum ve nerdeyse 2 yıl oldu. İlk kez böyle bir sorunlar karşılaştım. Normalde bana 90 günlük etkinleştirme süresi veriyordu ancak iki yeni kurulumumda da Windows Lisans Süresi bitti yazısıyla karşılaştım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki olmaz ise LTSC gibi önerebileceğiniz bir sürüm var mı ? Yoksa eski veya yeni sürümlerden Home Single Language mi yükleyeyim ?