Windows 10 da Birkaç Sorun

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,560
Merhaba Arkadaşlar.
Acer Aspire E15 (E5-573G) model bilgisayarımı 3 yıl önce Windows 10 home yüklenmiş bir şekilde aldım. Ürün katoloğunda dahi Windows 10 olarak verildiği söyleniyor.
Ancak uzun süredir format atmadığım ve bir kaç hata aldığım ve hataları düzeltemediğim için sıfırlama kararı aldım.
Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Kurtarma seçeneklerinden "Bu bilgisayarı sıfırla" kısmından sıfırlamaya kalktım.
ilk karşılaştığım 3. seçenek olan Fabrika Ayarlarına Geri Dön yoktu. Vardır bir hikmet diyip Herşeyi Kaldır seçeneğine tıkladığımda bu windows yakın zamanda yükseltildi uyarısı geldi. Ve sıfırlama işlemine başlamadan bitirmek zorunda kaldım. Acer destek bölümüne mail attım cevap bekliyorum ama bilirsiniz garantiniz olmamakta , suç bizim değil windows ile görüşün gibi cevaplar verecekleri aşikar.
Bu olay sonrasında kafama bir kaç soru takıldı.

1-) Yukarıda bahsettiğim sorunu nasıl çözerim ve sıfırlama sonrasında tekrar Windows 10 olurum. [Ben hiç yükseltme yapmadığım için 1 hakkım var sanıyorum ancak ürünü yükseltip verme ihtimallerine karşı şuan acer dan gelecek cevabı beklemek zorundayım.)

2-) Windows 10 bilgisayarımın Lisans Anahtarını nereden öğrenebilirim ? Kutusunda lisans anahtarı yazmamakta.

3-) Velev ki Laptopumu yükseltip sattılar önceki sürümün hangisi olduğunu öğrenebilir miyim ? Bu soru lisans anahtarım için hangi sürümün lisans anahtarı olduğunu anlamam gerek.

Şimdiden çok teşekkürler.
İyi Forumlar..

***** Sanırım ücretsiz yükseltme kampanyası bitmiş artık öyle bir hakkımda yokmuş :))

acer1.png

acer2.png

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Yedekleme medyası oluştur. Sistemin ve dosyalarının yedeğini aynı bölümden (bir önceki sayfadan olmalı) dvd'lere veya bir flash belleğe alabilirsin. Ben silinemez DVD -R öneririm. Sonra bir hata yaşadığında o dvd'den sistemi ve dosyalarını yedeklediğin dvd'lerden de dosyalarını geri yükleyebilirsin.

En az 10 dvd gerekecektir. 3 senelik bir bilgisayarda daha fazla dosya bulunacağından daha fazlası gerekecek.

Sonra işleme yeniden başla ve o yukarıda görüntüsünü eklediğin devam tuşuna bas.

Reaksiyon puanı
10,560
Yedekleme medyası oluştur. Sistemin ve dosyalarının yedeğini aynı bölümden (bir önceki sayfadan olmalı) dvd'lere veya bir flash belleğe alabilirsin. Ben silinemez DVD -R öneririm. Sonra bir hata yaşadığında o dvd'den sistemi ve dosyalarını yedeklediğin dvd'lerden de dosyalarını geri yükleyebilirsin.

En az 10 dvd gerekecektir. 3 senelik bir bilgisayarda daha fazla dosya bulunacağından daha fazlası gerekecek.

Sonra işleme yeniden başla ve o yukarıda görüntüsünü eklediğin devam tuşuna bas.
Bu yedeklemeyi bilgisayar üzerinde oluşturup bi hata esnasında kullanamaz mıyız ? Neye göre hesaplanıyor bilmiyorum ama 32 gb flash takın diyor yedeklemeye kalktığımda. Şuan yaşadığım şehir ve günler yüzünden elde edebilmem zor olacaktır :S
Bi kaç gündür birşeyler araştırmıştım ancak şunlarıda öğrendim. Lisansım OEM diyor Acer ürün özelliklerinde windows10 home olarak gözüküyor ama gel gelelim bilgisayarın yükseltilmiş diyor kurtarma sırasında bunu çözebilmem için bi yol varmıdır reis :S Yedeklemeyle felan uğraşmadan iyi bi kurulum yapamıcak mıyım :S

Reaksiyon puanı
10,560
Düzenleme seçeneğini bulamadığım için buraya yazmam gerek bir sorum daha olacak arkadaşlar.

Windows 10 home iso dosyalarını indirdim microsofttan. Daemon Tools ile cd takılı gibi gösterip format atabilir miyim ? Zararı felan olur mu ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Düzenleme seçeneğini bulamadığım için buraya yazmam gerek bir sorum daha olacak arkadaşlar.

Windows 10 home iso dosyalarını indirdim microsofttan. Daemon Tools ile cd takılı gibi gösterip format atabilir miyim ? Zararı felan olur mu ?
O şekilde format atılmaz ve bilgisayarında donanımına uygun ayarlanmış olan windows başka bir medyadan kurulum yaparsan tamamen gider. Bilgisayarında zaten bir yedeğin var ve oradan kurtarma yapacaksın. O yedek orada kalmaya devam edecek. Bunun için tekrar yedek almana gerek yok. Ancak kişisel dosyaların ve sonradan kurulum yaptığın programlar bu yedek içinde değil. Başka bir medyadan kurulum yaparsan o yedeği yitirirsin.

Reaksiyon puanı
10,560
O şekilde format atılmaz ve bilgisayarında donanımına uygun ayarlanmış olan windows başka bir medyadan kurulum yaparsan tamamen gider. Bilgisayarında zaten bir yedeğin var ve oradan kurtarma yapacaksın. O yedek orada kalmaya devam edecek. Bunun için tekrar yedek almana gerek yok. Ancak kişisel dosyaların ve sonradan kurulum yaptığın programlar bu yedek içinde değil. Başka bir medyadan kurulum yaparsan o yedeği yitirirsin.
İso dosyasından format attım alt+f10 da dahi sorun çıkıyordu. Sistem daha hızlı ve herşey ilk ayarında driverlar dahi herşey silinmiş şekilde tekrar Windows 10 kurmuş oldum. Önceki sürüme geri dönersiniz diye uyarı geliyordu çok şükür beni Windows 10 harici bi sisteme atmadı.(Normalde sıfır aldığımdan beri win10 ama öyle bi uyarı veriyordu.)
Alt+F10 yaparak recovery management açmaya çalıştığımda 0x00000 gibi hata dahi vermişti. Mecbur iso denedim ve iso yu daemon tools ile açtım.
Tek sorum şu Windows dosyasında Recovery adlı klasör yok ama Windows.old dosyasında Recovery dosyası var.
Burdaki Recovery dosyasını saklamam gereklimi ? OEM belgesi felan var içinde.
Veya Windows.old dosyasında sistemle ilgili saklamam gereken dosya var mı ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Windows old dosyası bir aksilik durumunda önceki sürüme geri döneblmek için var. Önceki sürüm Win 10'un güncelleme öncesi sürümü. O dosyalar her sürüm güncellemesinden sonra tekrar oluşur. Kurulu Windows bir olasılık İso'dan onarıldı. Bu haliyle düzgün çalışıyorsa fazla kurcalama. Sistem kurtarma bölümü ayrı bir disk bölümünde olur. Yanlışlıkla silmiş yada formatlamış olabilirsin.

Reaksiyon puanı
10,560
Windows old dosyası bir aksilik durumunda önceki sürüme geri döneblmek için var. Önceki sürüm Win 10'un güncelleme öncesi sürümü. O dosyalar her sürüm güncellemesinden sonra tekrar oluşur. Kurulu Windows bir olasılık İso'dan onarıldı. Bu haliyle düzgün çalışıyorsa fazla kurcalama. Sistem kurtarma bölümü ayrı bir disk bölümünde olur. Yanlışlıkla silmiş yada formatlamış olabilirsin.
tamam kurcalamam reis sağolasın :)

***Konu kilitlenebilir. Sorunlarımı çözmüş bulunmaktayım. :)

Sizinde işinize yararsa diye buraya yazıyım.
1-) Windows 10 lisans anahtarını bulma.
Başlat>Çalıştır>Cmd (komut istemi) yi açın
powershell "(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey"
kodunu yapıştırıp enter basın 5 10 sn içinde Lisans anahtarınız alt satırda yazacak.

2-) Windowsunuzun lisanslı olup olmadığını ve oem/retail olarak hangisini kullandığınızı gösterir. CMD (Komut İstemine yazın.)
slmgr -dli

3-) [Yararı ve zararlarını bilmemekteyim sadece sorunlarıma çözüm oldu]
Windows 10 iso dosyası ile daha önce aktifleştirilmiş sistemime Sanal Sürücü ile dvdsiz/usbsiz format attım.
Disk biçimlendirme yapmadan. Bu işlem format sayılmayabilir Windows.old dosyası kaydedildiği için. Şayet Windows dosyaları onarılmış ve kurulmuş dosyalar silinmiş şekilde sistem yeniden kurulduğundan yaşadığım sorunlar ortadan kalktı.
Böyle bi yöntemi deneme amacımda Erecovery, sıfırlama gibi yöntemlerle bilgisayarımı temizleyememem oldu. Hatalar alıyordum bu işlemleri denediğimde.

Son mesajlar