Wifi Bağlanma Sorunu

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,761
Selam herkese,

Normal bağlantıda internet hızım 16 MBit sabit download ile ilerliyor fakat Note 5 cep telefonumdan wifi bağlandığım an bütün hız 128/ 256 kbit'e kadar düşüyor ve sürünüyor nedir sorun?

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba;
Arkaplanda internetinizi kullanan bir uygulama olabilir. Kontrol ettiniz mi?

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,761
Sanırım öyle bir şey yok çünkü mobil veriyi açtığım zaman etkilenirdi. Nereden kontrol etmem gerekir?

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Sanırım öyle bir şey yok çünkü mobil veriyi açtığım zaman etkilenirdi. Nereden kontrol etmem gerekir?
Ayarlar Bağlantılar Veri Kullanımı bölümünden Mobili ve Wifi'ı kullanan uygulamara bak. İnterneti kullanan uygulamalar belli olur. Onları durdup deneyebilirsin.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Normal bağlantıdan kasıt ethernet kablosu ile bağlantı ise bilmeniz gerekir ki kablolu bağlantı veriyi daha hızlı sunuculara iletiyor.Paket aktarımları gidiş-gelişler daha seri oluyor.Yalnız şöyle bir durum var kablolu 16mb/sn indiriyorsanız şimdi şuan kablosuz bağlantıda en az bi 4,5mb/sn olması lazım 250kb çok az.Bunun çok farklı nedenleri olmakla beraber genel 3 nedeni söyleyeyim;
1.Neden: AKK bitmiştir.Hızını 16'dan 4'e inmiştir.O yüzden yavaş indiriyorsunuzdur.
2.Neden: İnternet bağlantısını farklı cihazlar da kullanıyor o yüzden tüm hızdan yararlanamıyorsunuz.
3.Neden: Cihazınızda interneti kullanan farklı uygulamalar olabilir.Veya indirdiğiniz sitedeki sunucu, dosyanın indirme hızına sınır koymuş olabilir.

Bunlar genel problemler.Bunlardan ayrı olarak konum, modem, bölgesel yoğunluk gibi faktörler de bu özelliği etkiler ;)

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,761
Sevgili S@meT AKK yok onların takibi yapabiliyorum. Farklı cihaz bağlantısı oluyor ama sadece ben telefonumu bağladığım zaman bu sorun ortaya çıkıyor. Bir kaç gün öncesine kadar telefonumla bağlanıp mobil YT video download ettiğimde 10mb/sn olurken şimdi 128kb/sn gibi hızlar alıyorum ve aynı oranda "kablolu" bağlandığım bilgisayarım da aynı denklikte hız düşmesi yaşıyor. Veri kullanımı oldukça temiz bir sorunu yok. Çıkarılmış uygulamalar diye bir şey 15 gb indirmiş gözüküyor sadece o nedir bilmiyorum ama dünden beri aynı rakamda kalmış ilerleyip büyümüyor. Dosya indirdiğim site indirmeye sınır koymuşsa eğer "TubeMate kullanıyorum" bütün ağdaki internetlerin hızını mı etkiler bu ? Bölgesel veya modemsel bir sorun yok.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Sevgili S@meT AKK yok onların takibi yapabiliyorum. Farklı cihaz bağlantısı oluyor ama sadece ben telefonumu bağladığım zaman bu sorun ortaya çıkıyor. Bir kaç gün öncesine kadar telefonumla bağlanıp mobil YT video download ettiğimde 10mb/sn olurken şimdi 128kb/sn gibi hızlar alıyorum ve aynı oranda "kablolu" bağlandığım bilgisayarım da aynı denklikte hız düşmesi yaşıyor. Veri kullanımı oldukça temiz bir sorunu yok. Çıkarılmış uygulamalar diye bir şey 15 gb indirmiş gözüküyor sadece o nedir bilmiyorum ama dünden beri aynı rakamda kalmış ilerleyip büyümüyor. Dosya indirdiğim site indirmeye sınır koymuşsa eğer "TubeMate kullanıyorum" bütün ağdaki internetlerin hızını mı etkiler bu ? Bölgesel veya modemsel bir sorun yok.
Konunun en başında "Bütün hız düşüyor" kısmını telefonun bütün hızı olarak anladım.Yani komple tüm internetin hızı düşüyorsa bu çok daha anormal bir durum.Yalnız konu açarken detaylı bilgiyle beraber açık, anlaşılır yazarsan daha verimli yardım alabilirsin.Benim burada aklıma gelen tek çözüm yolu modemi düğmesinden resetlemen ve telefonun ip ayarını değiştirebiliyorsan değiştirmen.Virüs deyip kestirip atmak da istemem fakat anlattığın sorun virüs bulaştığının göstergesi olabilir.Telefon, internet hızını etkiliyorsa sorun ya telefonun kendisindedir ki bu virüs olur ya da modemden telefonun MAC adresine yapılmış bir ayardır ki bu da yazılımsal modem sorunu olur.Resetledikten sonra deneyiniz..

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,761
Modemi firmadan tamamen değiştirdim onda sorun yok. Hem telefon hemde pc etkileniyor. Virüs sanmam nod32 yüklü telefonda ip nasıl değişir bilmiyorum ama ağ ayarlarını sıfırladım bana mısın demiyor. 10 12 mbit down alırkan 128e falan düşüyor. Saçma durumuni çindeyim