Wi-Fi Adaptörü Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar merhaba. Ufak bir sorunum var. Sizlere bahsetmek istiyorum. Şimdi biz interneti aynı apartmanda 2 kişi ortak kullanıyoruz. Modem diğer komşumuzda. Doğal olarak bizim evde bazı noktalarda Wi-Fi güçlü çekmiyor. Masaüstü PC'de internete kablo ile giriyordum şuan ondan yana sıkıntı yok. Ama PC oturma odasına geldiği için Wi-Fi güçlü çekmiyor. Şimdi sorunum şu: USB'li Wi-Fi adaptörü alsam masaüstü PC'ye taksam oturma odasında ki Wi-Fi çekim alanını arttırabilir miyim? Bu http://www.teknosa.com/urunler/125430162/aztech-wl552-wireless-n-usb-adaptor veya bunun http://www.vatanbilgisayar.com/Netw...uz-usb-adaptor/productdetails.aspx?I_ID=64036 gibi bir USB Wi-Fi adaptör almayı düşünüyorum. Sizce böyle bir şey yapabilir miyim?

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
USB'li Wi-Fi adaptörü alırsan tabi ki daha iyi çeker :)

Sana tavsiyem bunu TP-LINK TL-WN822N 300MBPS al keyfine bak ;)
125430227-1-tp_link_tl_wn822n_300mbps_yuksek_kazancli_kablosuz.jpg

- - - Mesaj Güncellendi - - -

2 kat üstteki komşudan bağlanıyorum 5 diş çekiyor :)

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Anteni dışarıda olmayan adaptör tavsiye etmiyorum, iyi çekim gücünün ilk kuralı antenli bir adaptör edinmektir. @T800 TP-LINK ürünü önermiş, benim önerim de TP ürünlerinden yana. Kullanıyorum, gayet başarılılar, hız vs. stabil.

21olcaybaba21

Doçent
Reaksiyon puanı
2
çipseti atheros veya ralink olmasına dikkat et realtekler çok kötüdür söyleyim atheroslar 1 dişte bile 8 mbps interneti full çekebilir şahsen bende olduğu gibi

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
çipseti atheros veya ralink olmasına dikkat et realtekler çok kötüdür söyleyim atheroslar 1 dişte bile 8 mbps interneti full çekebilir şahsen bende olduğu gibi

Teorinizin hiçbir aslı astarı yoltur.

Bahsettiğiniz chipsetlerin hepsi 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. 3 chipset üreticisininde birbirine eş degerde ürünleri vardır...

Burda önemli faktör kullanıcak mekan ın durumudur.

Çok kalın duvarlı bir mekansa
En iyi wifi diye aldığımız hiç bir ürün çözüm olmayacaktır.
Farklı bir ortamda en basit wifi cihaz 300metre çekerken başka bir ortamda 100 mtre bile çekmyebilir. Bulunan Ortam sinyaş seviyesini çok etkiler.

İnce dıvarşı geniş odalı yerlere göre

Sık odalı kalın duvarlı hatta yapı tipine göre beton ve beton için demirleri sık yapı ile yapılan yeyerlerde aynı daire içerisinde bile çekmemesi çok normaldir. Bu durumda en iyi tabir edilen cihazlar ile kafanız karışmasın.

Burda yapılması gereken kablosuz modem olabildiğince mekanın / ev in : ofis in en orta ve önü açık bir yere konmasıdır.
Kalkıp masa altında yada bir kabin içersine koyarsanız zaten kafadan %25 sinyal kaybı yaşarsınız.
Modem i Mümkün olduğunca yüksek ve etrafı açık şekilde konumlandırım. Bu durum ciddi avantaj kazandırır.

Aksi taktirde normal wifi bir cihaz ile çok iyi diye satın aldığınız wifi cihaz arasında sinyal farkı en fazla %10 kadar alır yada almazsınız.

O koca koca antenlerle göz boyayan ürünlere aldanmayın hepsi fasa fiso...
En babası %10 farkettirmz.
(Mekan ve dıuuma göre istisna durumlar hariç)

Sinyalin yetmediği yerde en iyi çözüm accespoint dir..

Modemde sinyalin yetmediği yere bi kablo çekin
Kabloya takin access point i ve o bölgede yeni bir sinyal dağıtın olsun bitsin.

Kablosuz olarakda accespoint e sinyal aktartabilirdiniz ama. Sinyal ölürde ölür.

Yani dsl değilde bir fiber hat varsa hızdan eser kalmaz.
2-3 mbit (real değer) anca kullanırsınız...

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Hepinize değerli yorumlarınız için ayı ayrı teşekkür ederim. Aslında oturma odasında Wi-Fi ortalama 5-10 mbps arasında çekiyor ki oda pek yeterli gelmiyor. PC'ye takacağım bir adaptör ile oturma odasındaki çekim gücünü artırmak istedim. Böyle bir şey mümkünmüş. Sayenizde öğrendim. Bana öyle pahalı bir şey lazım değil. Max 25-30 lira falan olabilir. Tekrar teşekkürler.

21olcaybaba21

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Teorinizin hiçbir aslı astarı yoltur.

Bahsettiğiniz chipsetlerin hepsi 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. 3 chipset üreticisininde birbirine eş degerde ürünleri vardır...

Burda önemli faktör kullanıcak mekan ın durumudur.

Çok kalın duvarlı bir mekansa
En iyi wifi diye aldığımız hiç bir ürün çözüm olmayacaktır.
Farklı bir ortamda en basit wifi cihaz 300metre çekerken başka bir ortamda 100 mtre bile çekmyebilir. Bulunan Ortam sinyaş seviyesini çok etkiler.

İnce dıvarşı geniş odalı yerlere göre

Sık odalı kalın duvarlı hatta yapı tipine göre beton ve beton için demirleri sık yapı ile yapılan yeyerlerde aynı daire içerisinde bile çekmemesi çok normaldir. Bu durumda en iyi tabir edilen cihazlar ile kafanız karışmasın.

Burda yapılması gereken kablosuz modem olabildiğince mekanın / ev in : ofis in en orta ve önü açık bir yere konmasıdır.
Kalkıp masa altında yada bir kabin içersine koyarsanız zaten kafadan %25 sinyal kaybı yaşarsınız.
Modem i Mümkün olduğunca yüksek ve etrafı açık şekilde konumlandırım. Bu durum ciddi avantaj kazandırır.

Aksi taktirde normal wifi bir cihaz ile çok iyi diye satın aldığınız wifi cihaz arasında sinyal farkı en fazla %10 kadar alır yada almazsınız.

O koca koca antenlerle göz boyayan ürünlere aldanmayın hepsi fasa fiso...
En babası %10 farkettirmz.
(Mekan ve dıuuma göre istisna durumlar hariç)

Sinyalin yetmediği yerde en iyi çözüm accespoint dir..

Modemde sinyalin yetmediği yere bi kablo çekin
Kabloya takin access point i ve o bölgede yeni bir sinyal dağıtın olsun bitsin.

Kablosuz olarakda accespoint e sinyal aktartabilirdiniz ama. Sinyal ölürde ölür.

Yani dsl değilde bir fiber hat varsa hızdan eser kalmaz.
2-3 mbit (real değer) anca kullanırsınız...
evet dediğin bir açıdan doğru 1km çekiyomuş 1watt mış yalan! benim tplink 722n var bide cenix wirelles war 500 mw 16dbi antenli cenix daha güzel çekiyo ama o alet hayatta 1km çekmez anca 350 400 m

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bendee alıcam ama hangi marka iyi onu bilmiyorum yardımcı olur musunuz lütfen :(