Whatsapp'i birakmayi dusunenler iceri :d

Bu konuyu okuyanlar

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Whatsapp gizlilik politikasini degistirdigi icin Whatsapp'i silmeyi, kullanmamayi dusunen, hatta cok buyuk bir suc islemisler gibi agir elestiriler yapan bircok kisi goruyorum.

Bu kisiler bilgilerinin su ana kadar catir catir islendigini bilmiyordu da yeni mi ogrendiler?

Gizlilik politikasini en basta okumamis olabilirler, tamam ama milyarlarca kullaniciya hizmet eden bir firma sizce hayrina mi zibilyon tane sunucu calistiriyordur diye dusunmediler mi?

Ve buna bu kadar sert tepki gosterenlerin Windows, Chrome ve Google urunleri kullanarak zaten satmadigi bilgisinin kalmamasi durumu da var. Whatsapp ile ilgili bir ornek vermek gerekirse konusmalarinizi Google Drive'a yedekliyorsaniz zaten tum mesajlariniz Google tarafindan size kisisellestirilmis reklamlar cikartabilmek icin kullaniliyor.

Bir firmadan kacarak hicbir sey elde edemezsiniz. Her ne kadar alti ustu reklam kimligi olusturmak icin bunu yapsalar da beni kimsecikler izlemesin diyorsaniz tasin altinda yasayabilirsiniz.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Whatsapp gizlilik politikasini degistirdigi icin Whatsapp'i silmeyi, kullanmamayi dusunen, hatta cok buyuk bir suc islemisler gibi agir elestiriler yapan bircok kisi goruyorum.

Bu kisiler bilgilerinin su ana kadar catir catir islendigini bilmiyordu da yeni mi ogrendiler?

Gizlilik politikasini en basta okumamis olabilirler, tamam ama milyarlarca kullaniciya hizmet eden bir firma sizce hayrina mi zibilyon tane sunucu calistiriyordur diye dusunmediler mi?

Ve buna bu kadar sert tepki gosterenlerin Windows, Chrome ve Google urunleri kullanarak zaten satmadigi bilgisinin kalmamasi durumu da var. Whatsapp ile ilgili bir ornek vermek gerekirse konusmalarinizi Google Drive'a yedekliyorsaniz zaten tum mesajlariniz Google tarafindan size kisisellestirilmis reklamlar cikartabilmek icin kullaniliyor.

Bir firmadan kacarak hicbir sey elde edemezsiniz. Her ne kadar alti ustu reklam kimligi olusturmak icin bunu yapsalar da beni kimsecikler izlemesin diyorsaniz tasin altinda yasayabilirsiniz.
Ben zaten bu platformlardan çıkmak için bir bahane arıyordum ama alternatif platformlarda yeterli kullanıcı bulunmadığından dolayı geçiş sağlayamıyordum,bu olay bu yüzden benim işime geldi.Saklanacak kadar pek fazla özel bilgim yok açıkçası.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Annem: "Yoğurt al" diye mesaj attı. Çok ömenli. XD.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
WP yi bırakırızda öncelikle wp de iletişime geçtiğim insanların bırakması lazım. Geçen signal kurdum 1 kişi yok rehberimde. Telegram desen millet hesabı açıp gitmiş. Eee biz wp yi bırakırsak kiminle ne konuşacağız. :)

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Bilgi dedigimiz sey alti ustu yapay zekanin konusmalarinizdan aldigi kelimeleri islemesi. Sonrasinda karsiniza buna gore reklam cikartiyorlar. Tum olay bundan ibaret. Basit gelebilir ama trilyonluk Google sirketi, kazancinin +%90'ini reklamdan kazandigi icin bu bilgiler onlar icin degerli. Cogu zaman grup mesajlarina ben yetisemiyorum, bir calisan oturacak da mesajlari mi okuyacak :d

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bilgi dedigimiz sey alti ustu yapay zekanin konusmalarinizdan aldigi kelimeleri islemesi. Sonrasinda karsiniza buna gore reklam cikartiyorlar. Tum olay bundan ibaret. Basit gelebilir ama trilyonluk Google sirketi, kazancinin +%90'ini reklamdan kazandigi icin bu bilgiler onlar icin degerli. Cogu zaman grup mesajlarina ben yetisemiyorum, bir calisan oturacak da mesajlari mi okuyacak :d
Kanka gülüp, eğleniyoruz ama, bu Zuck neler yapmış neler?

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Facebook kullanmıyorum, instagramı silelim aylar oldu. Telefonu fake hesaplardan kendi hesabıma geçireli 7 ay oldu. Aga beni sistem bilmesin istiyorum. Hani o normal köylü halkı der geçerler ya öyle olayım ben sıradan köylü vatandaşı. Düşünmesinler beni istemiyorum. Onlara ne almak istediğimden verilerimden. Banane a kişisi kırmızı donu varmış lacivert alacakmış vs vs. Para isteyince kimse duymaz, sonra zorla veri isterler. Yapsınlar paralı yıllık 100 lira verelim. Toplamasın benim verimi. Dediğim gibi bilmesinler beni istemiyorum.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ben bu sosyal medya platformlarını vb. bazı kişisel etmenler yüzünden tercih etmiyorum.Veri konusuna gelirsek zaten verilerimizin satıldığını bilmeyen yoktur herhalde.Bu arada insanların mesajlaşma platformlarından geçiş yapmasında sadece bu sözleşmenin etken olduğunu düşünmüyorum insanların bu platformu değiştirmesinin sorumlusu olarak sadece bu sözleşmeyi göstermek biraz yanlış bence,birinin kullandığı platformu değiştirmek için başka sebeplerde olabilir sonuçta.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Verileri Google'a veya Apple'a vermekle Facebook'a vermek arasında fark var. Google aldığı verileri kendi ürünlerini geliştirmek için kullanırken, Facebook bunu başka şirketlere para karşılığı satıyor. Konu veri vermek değil, günümüzde normal bir kullanıcı veri vermeden ne internete girilebilir ne de bilgisayar kullanılabilir zaten. Ek olarak, bu zamana kadar veri toplaması ise bu süreçten sonra toplayacağı verileri bir değil. Veriler bir olacak da, kullanım alanları bir olmayacak. Facebook bu verileri resmi bir şekilde istediği gibi kullanabilecek yani. Benim takıldığım nokta esasen bu verilerin toplanması veya satılması değil, bunu birçok firma yapıyor zaten. Esas sinirime dokunan kısım Facebook, Avrupa devletlerini bu yeni sözleşmeden muaf tutuyor...

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
İki gün öncesine kadar telegramda da reklam muhabbetleri dönüyordu sunucu masraflarını karşılamak için yani reklamsız ücretsiz uygulama biraz zor.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Facebook kullanmıyorum, instagramı silelim aylar oldu. Telefonu fake hesaplardan kendi hesabıma geçireli 7 ay oldu. Aga beni sistem bilmesin istiyorum. Hani o normal köylü halkı der geçerler ya öyle olayım ben sıradan köylü vatandaşı. Düşünmesinler beni istemiyorum. Onlara ne almak istediğimden verilerimden. Banane a kişisi kırmızı donu varmış lacivert alacakmış vs vs. Para isteyince kimse duymaz, sonra zorla veri isterler. Yapsınlar paralı yıllık 100 lira verelim. Toplamasın benim verimi. Dediğim gibi bilmesinler beni istemiyorum.
Para versen de verilerini topluyorlar. Netflix'te bir dizi bitirirsin ve karsina benzer diziler cikmaya baslar. Bunu da verilerini isleyerek yapiyorlar. Bundan kacmanin yolu yok.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Para versen de verilerini topluyorlar. Netflix'te bir dizi bitirirsin ve karsina benzer diziler cikmaya baslar. Bunu da verilerini isleyerek yapiyorlar. Bundan kacmanin yolu yok.
Netflix i de silerim o zaman???
Kaçabildiğimiz kadar kaçmalıyız bence. Fakat dijital ayak izimiz hep olacak

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Ben şanslıyım. Bu uygulamaları hiç kullanmadım. Onun için sıkıntı yok.