WhatsApp yeni gizlilik politikası hakkında görüşleriniz nedir ?

Bu konuyu okuyanlar

enesenesbera

Doçent
Reaksiyon puanı
232

merduino

Asistan
Reaksiyon puanı
253
Aslında verilerimin paylaşılması konusunda çok rahatsız olmuyordum. Uygulamayı ücretsiz kullandığım için bir bedeli olmalıydı. Sonuçta kimse hayrına çalışmıyor. Fakat AB ülkelerini kapsamaması çok daha kötü hissettirdi beni. Neden onlar bundan muaf oluyorlar? Yani kısacası kullanmaya devam edecektim fakat sanırım bip ve telegrama geçeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında verilerimin paylaşılması konusunda çok rahatsız olmuyordum. Uygulamayı ücretsiz kullandığım için bir bedeli olmalıydı. Sonuçta kimse hayrına çalışmıyor. Fakat AB ülkelerini kapsamaması çok daha kötü hissettirdi beni. Neden onlar bundan muaf oluyorlar? Yani kısacası kullanmaya devam edecektim fakat sanırım bip ve telegrama geçeceğim.
Ama şöyle bir şey de var. Bu tarz koşulları kabul ettiren veya ettirmeden kullanan bir sürü uygulama vardır. Mesela instagramın bunlardan biri olduğunu düşünüyorum. Birini bırakıp diğerini bırakmamak biraz kendimizle çelişmek oluyor.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774

Ama şöyle bir şey de var. Bu tarz koşulları kabul ettiren veya ettirmeden kullanan bir sürü uygulama vardır. Mesela instagramın bunlardan biri olduğunu düşünüyorum. Birini bırakıp diğerini bırakmamak biraz kendimizle çelişmek oluyor.
Mark'ın uygulamalarını bırakmak en iyi çözüm. :) En güvenli mesajlaşma uygulaması Signal.?

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Cidden WhatsApp in şifreleme kullandığını kendisinin bile bilgilerinizi alamadığını bu koşul gelmeden önce bilmiyorsanız cidden ya çok temiz kalplisiniz yada....
Facebook messenger şikayet olursa şifrelemenin çözülüp okunabileceğini belirtmiş.Whatsapp'ta şifreleme olsa ne olur...

ByEmil

Asistan
Reaksiyon puanı
191
whatsapp kendi ölüm fermanını kendi imzaladı bence, ben büyük ihtimalle telegram kullancam

merduino

Asistan
Reaksiyon puanı
253
Mark'ın uygulamalarını bırakmak en iyi çözüm. :) En güvenli mesajlaşma uygulaması Signal.?
Evet, Mark sıkıntılı biraz. :) Bu Signal'i insanlar neye dayanarak güvenli varsayıyor? Hiç duymadığım bir uygulama.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Evet, Mark sıkıntılı biraz. :) Bu Signal'i insanlar neye dayanarak güvenli varsayıyor? Hiç duymadığım bir uygulama.
Tamamen açık kaynak kodlu serverına kadar! Signal
Apple'da hiç bir veriyi toplamadığı gözüküyor.
Signal vakfı bağışlarla ayakta duruyor.
Edward Snowden reis öneriyor.
Ayrıca her şey şifreli.Telefon numaranı şifreli şekilde saklıyorlar geriye kalan her şey kullanıcılarla şifreli şekilde geçiyor.

merduino

Asistan
Reaksiyon puanı
253
Ayrıca her şey şifreli.Telefon numaranı şifreli şekilde saklıyorlar geriye kalan her şey kullanıcılarla şifreli şekilde geçiyor.
Doğruysa güzel gibi.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Açık kaynak kodlu yazılımlara güvenirim,bakarım bir ara bu programa diye düşünüyorum.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Instagram, Twitter, Google gibi uygulamalar, Windows, Android, IOS gibi sistemler kullanıyoruz hepimiz. Bunlar bizim verilerimizi zaten topluyorlar bu yeni bir şey değil. Kişisel reklam göstermek için Google çatır çatır verilerimizi topluyor ve bu sayede ben burada bilgisayar toplama hakkında konulara baktığımda karşıma bilgisayar reklamları çıkıyor. Bu konunun bu kadar abartılmasının tek nedeni WhatsApp'ın açık açık ben sizin verilerinizi Facebook reklam birimine göndereceğim demesi. Onun yerine "biz sözleşmeyi yeniledik ve kullanmaya devam etmek için kabul etmeniz gerekiyor. Sözleşmedeki değişiklikleri okumak için tıklayın." Deseydi ben adım kadar eminim ki ben de dahil birçok kişi okumadan onaylayıp geçecekti klasik olarak. Allah aşkına hangi uygulamanın, hangi sitenin privacy policy veya terms of service yazılarını okuyoruz? Herkes şimdi bağıracak çağıracak ama WhatsApp kullanmaya devam edecek.
Gizlilik bu denli önemliyse bütün hesaplarınızı kapatın, banka kullanmayın, 3310'a geçin :D
Herhangi bir internet sitesi bile sizin ip adresinizi, konumunuzu toplayabiliyorken böyle saçma ve tutarsız tepkilerde bulunmayalım whatsapp için bence. Ya bütün hareketlerimiz bu tepkiye tutarlı olmalı ya da tepkimiz olmamalı. Ben de bunu anlamıyorum.

_MusTy_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,310
İnsanları kendine bağladı ve sıradaki amacı insanların bilgilerini çalmak

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Evet beyler napıyoruz ? Siliyor muyuz kullanıyor muyuz ? Ben çok kararsız kaldım

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bu yazdıklarımdan sonra daha çok kafanız karışacak ama bilmenizi de istiyorum.
Dün ben ayarlara girip hesabımı komple silmiştim buraya da yazdım hatta sonrasında da uygulamayı kaldırdım.
Bugün ekli olan arkadaşlardan birine dedim ki benim hesabı sildim bakar mısın fotoğraf hala duruyor mu profilde normalde bizim beklediğimiz nedir herşeyin silinmesi.
Ancak hiç de öyle olmadı fotoğraf hâlâ duruyormuş.
Bende uygulamayı tekrar kurdum çünkü dün bir video izledim eğer siler ve kaldırırsanız artık sözleşme gelmez demişti hani zaten başlangıç ekranında güncel sözleşmeyi kabul ediyorsunuz.
Neyse ben kabul ettim tekrar numaramı falan girdim.Profil fotosunu kaldırdım ismi değiştim sadece kişileri okumasına izin verip arkadaşa yazdım.
Şimdi fotoğrafın yok diyor.Sonra başka birini ekledim ona resim yolladım falan tam o sırada yine sözleşme geldi gizlilik ilkeleri değişti diye ben de şimdi değil dedim.
Bu durumda benim kafam çok karıştı ama şuna eminim ki bişeyi sil dediğimiz zaman demek ki sadece bizden siliniyor.Bilgileriniz onlarda kalmaya devam ediyor.Yani benim hesabım şuan tertemiz gözüküyor kimse ile yazışmam yok gruplar yok.Ama ekli olanlar eski konuşmalarımı görebiliyor.
Yani eğer internet ortamı böyleyse bişi sil diyince silinmiyorsa sıkıntı büyük demektir.
O zaman bundan sonra ne kullanırsak kullanalım yazdıklarımıza attığımız içeriklere dikkat etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

TheLastWarrior

Profesör
Reaksiyon puanı
3,045
Bu yazdıklarımdan sonra daha çok kafanız karışacak ama bilmenizi de istiyorum.
Dün ben ayarlara girip hesabımı komple silmiştim buraya da yazdım hatta sonrasında da uygulamayı kaldırdım.
Bugün ekli olan arkadaşlardan birine dedim ki benim hesabı sildim bakar mısın fotoğraf hala duruyor mu profilde normalde bizim beklediğimiz nedir herşeyin silinmesi.
Ancak hiç de öyle olmadı fotoğraf hâlâ duruyormuş.
Bende uygulamayı tekrar kurdum çünkü dün bir video izledim eğer siler ve kaldırırsanız artık sözleşme gelmez demişti hani zaten başlangıç ekranında güncel sözleşmeyi kabul ediyorsunuz.
Neyse ben kabul ettim tekrar numaramı falan girdim.Profil fotosunu kaldırdım ismi değiştim sadece kişileri okumasına izin verip arkadaşa yazdım.
Şimdi fotoğrafın yok diyor.Sonra başka birini ekledim ona resim yolladım falan tam o sırada yine sözleşme geldi gizlilik ilkeleri değişti diye ben de şimdi değil dedim.
Bu durumda benim kafam çok karıştı ama şuna eminim ki bişeyi sil dediğimiz zaman demek ki sadece bizden siliniyor.Bilgileriniz onlarda kalmaya devam ediyor.Yani benim hesabım şuan tertemiz gözüküyor kimse ile yazışmam yok gruplar yok.Ama ekli olanlar eski konuşmalarımı görebiliyor.
Yani eğer internet ortamı böyleyse bişi sil diyince silinmiyorsa sıkıntı büyük demektir.
O zaman bundan sonra ne kullanırsak kullanalım yazdıklarımıza attığımız içeriklere dikkat etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.
Bunun süresi oluyor hemen silinmiyor zaten hesap hocam diğer uygulama hesaplarıda aynı sana bir süre veriolar o süreden sonra komple silinir hesabın wp kaç ay içinde sildiği önemli 90 günmüş
IMG_20210109_170338.jpg

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
artık attığınız mesajlara dikkat edin herkesin mesajlaşmalarını okuyacak watsap

Öyle şeyler yazıyorsunuz ki :) whatsapp sıradan bireysel kullanıcıların mesajlarını özelini ne yapsın. Kimsenin yazışmalarını okuyacağı takip edeceği de yok.

Gelecek artık dijital çağa ait. Sosyal platformların hepsinin asıl amacı dünya genelinde dijital veri depolaması oluşturmak, ihtiyaç olduğunda o bilgiye ulaşabilmek. Bu güç zaten onların elinde merak etmeyin çoktan nelerden hoşlandığınız, ne iş yaptığınız, hobileriniz, varlığınız, görüşünüz, düşünce yapınız, arkadaş ortamlarınız, gidip gezdiğiniz sevdiğiniz ortamlar mekanlar vs. gibi hemen hemen her şey dijital olarak depolarında çoktan yer aldı.

Yani whatsapp sözleşmesini kabul etmediniz ama diğer sosyal platformlardaki üyelikleriniz ile bu bilgileri yada bir kısmını zaten onlara çoktan verdiniz. En basitinden kullandığınız akıllı telefonlar bile sizi adım adım izliyor nerede olduğunuzu 5 metre hata payı ile koordinatsal olarak biliyor not alıyor.

En temel açı dan ele alıyorum birinci amaç tek dünya düzeni ile insanları din dil ırk farketmeksizin evuç içerisine alabilmek, herkesten, herşeyden haberdar olabilmek. Gelecekte çıkacak yeni teknolojiler ile daha bunlara neler eklenecek muamma. O yüzden sözleşme olayına çok takılmayın bizi çoktan avuçlarının içerisine aldılar.

Kimlerden haberleri yok? Rize kavrun yaylasında yaşayan bir nine var. Kadının evinde elektrik dahi yok insan görebilmesi için 25 km aşağıya inmesi gerekiyor. Hayvanları var orada yaşıyor doğma büyüme. Bu kadını bilemez izleyemezler cebinde akıllı telefonu olan bir kimsenin onlardan kaçısı yok çarkı kurmuşlar tıkır tıkır dönüyor.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bunun süresi oluyor hemen silinmiyor zaten hesap hocam diğer uygulama hesaplarıda aynı sana bir süre veriolar o süreden sonra komple silinir hesabın wp kaç ay içinde sildiği önemli 90 günmüşEkli dosyayı görüntüle 133050
Anladım hocam emeğiniz için teşekkürler ?
Bir de öyle deneyeyim ben tekrar hesabı silme işlemi yapayım kaldırayım en iyisi.
Ancak ben artık ne kursam yazdıklarıma dikkat etme kararı aldım bence hepimiz artık dikkatli olmalıyız.Özellikle de ben bakıyorum siyasi konularda çok rahat davrananlar var paylaşım konusunda.Ben hatırlıyorum askerde jandarma iken WhatsApp ihbarı ile ev baskınına gittik.
Bir de şöyle düşünüyorum sözleşmeden sonra bile uçtan uca şifreleme konusunda hâlâ politikaları aynı eğer zaten özel konuşmalar sızdırılırsa devlet haricinde 3. Kişilere yine suç işlemiş oluyorlar heralde telefon numarası gibi şeyler sızdırılır en fazla diye tahmin ediyorum.
Uçtan uca şifrelemeye de güvenmiyorsak zaten o zaman hiçbir uygulamayı kullanamayız.
Bence bu karar ülkemizde kadın kısmını biraz daha rahatsız edecek cinsten gibi duruyo.

Levren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
En iyisi ülkece WhatsApp defterini kapatıp Telegram'a geçmek, ancak bu hem aile üyelerimiz hem de Türkiye adına çok büyük bir değişim olur.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
En iyisi ülkece WhatsApp defterini kapatıp Telegram'a geçmek, ancak bu hem aile üyelerimiz hem de Türkiye adına çok büyük bir değişim olur.
İşte telegram da rusların onlar da aynısını yapabilir bir gün bu durumda tek umut veren signal çünkü kar amacı gütmeyen kuruluş olduğundan dolayı.
Aslında ne kullanırsak kullanalım yazdıklarımıza attığımız şeylere dikkat ettiğimiz sürece sıkıntı yaşamayız bence.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Ben de telegram ı çok severim ama bilen kişiler çok az. En büyük artıları botlar ve guvenlik.

Mustafa İren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
olm whatsapp'taki herkes telegrama taşındım notunu döşemiş whatsapp ı silmiş :(

@Levren, PP'deki köpeğin çenesini ısırırım ben.