Webtasarım ve fonta ilgili bi sorum war

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Merhaba SDN ailesi bi sorunla karşılaştım ve çözümü için sizden yardım istiyorum.
şu aralar html ve css kullanarak görsel açıdan zengin bir site kodluyorum ama takıldığım bir nokta war ki windows ve diğer ortamların fontlarından bıktım ve bi başka font kullanmak istiyorum (ttf true type uzantılı)

bunu css ve html kullanarak nasıl yapabilirim ??
yani kısacası; kullanmak istediğim fontu upload edicem, bi kodla sayfaya yükleyeceğim ve browser bunu algılayıp o fontu kullanacak.. yardımlarınızı bekliyorum... iyi akşamlar

(çok fazla olmasa da php bilgim de war)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bunu bir çok kişi ister, ben de zamanında sormuştum ama daha sonra mümkün olmadığını anladım. İşin doğrusu, W3C bunun mümkün olduğunu söylüyor, ben daha önce denedim olmadı. Nitekim Internet Explorer'da font yükleme ile ilgili ayarlar var ve varsayılan olarak font indirme ayarı kapalı gelir. O yüzden bir çok kullanıcı bunun nasıl yapıldığını bilmez. Hatta ben kendi denemelerimde dahi fontun bilgisayara sayfa yardımıyla indirildiği halde görüntülenmediğini gördüm.

İşte örnek bir kullanım:
Kod:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN">
<HTML>
 <HEAD>
  <TITLE>Font test</TITLE>
  <STYLE TYPE="text/css" MEDIA="screen, print">
   @font-face {
    font-family: "Fontun Orijinal Adi";
    src: url("[url]http://site/fontlar/fontun_yeri"[/url])
   }
   H1 { font-family: "Fontun Orijinal Adi", serif }
  </STYLE>
 </HEAD>
 <BODY>
  <H1>Bu yazı Robson Celtic ile görüntülenmeli.</H1>
 </BODY>
</HTML>

Aslında bu CSS3 spesifikasyonundan, yanlış bilmiyorsam, şu andaki tarayıcıların hiç biri bu spesifikasyonu desteklemiyor. CSS2 spesifikasoynuna göre de bu fontların download edilebilmesi lazım ama benim denediğim hiç bir seferde başarı sağlayamadım. CSS1 ise fontların kullanıcı bilgisayarına download edilebilmesini desteklemez.

Bunların dışında Internet Explorer için font embedding denilen bir olay var. O yöntemde fontların formatı değiştiriliyor. Internette araştırma yaparak bulabilirsin; ancak genelde tavsiye edilmiyor. Sanırım en az bir yıl daha bekleriz bu özelliğin kusursuz çalışması için.