Web Tarayıcı Kullanım Oranları

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ankaraliazyech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Günümüzden birkaç yıl geriye gidersek �bilgisayarın girmediği ev az kaldı� yargısını taşıyorduk. Günümüzde ise, bu yargı artık �internetin girmediği ev kalmamaya başladı� yargısına doğru dönüşüyor.
Peki, internet kullanıcılarının web tarayıcı tercihi nasıl; hangi tarayıcıyı kullanıyorlar? Bilgisayarı aldıklarında, genellikle yüklü bulunan İnternet Explorer�ı değiştiriyorlar mı; yoksa onunla mı devam etmeyi tercih ediyorlar? Kullandığınız tarayıcılara talep oranı nedir? Gibi pek çok soru akla gelmektedir. O halde sorularımızın cevaplarına sırası ile bakalım.

İlk olarak oranlarla başlayalım ve sonrasında tarayıcıları tek tek ele alalım:

İnternet Explorer �> 49.87%
Mozilla Firefox �> 29.95%
Google Chrome �> 11.40%
Safari �> 5.50%
Opera �> 1.60%

Başka bir kaynakta ise (pek farklı sayılmaz ama..);
İnternet Explorer �> 49.87%
Mozilla Firefox �> 31.05%
Google Chrome �> 11.54%
Safari �> 4.42%
Opera �> 2.03%

arayıcı kullanım oranları bu şekilde sıralanıyor. Görüldüğü gibi, hala Explorer (değim yerindeyse tasarımcıların baş belası) ilk sırada yer alıyor. Bu sonucun en büyük belirleyicisi, kullanıcıların hala bilgisayarında kurulu gelen, İnternet Explorer ile devam etmeyi tercih etmeleridir. Fakat bence az çok tarayıcılar hakkında bilgi sahibi olanlar, Explorer�ı pek tercih etmiyorlar
(ie9 kullanılmaya başlanmadığı için onun hakkında bir şey söylemeyeyim).

Ancak Explorer kullanımının, her sene biraz daha düşüşe geçmesi gözlerden kaçmayan bir durumdur. Örneğin; yaklaşık 1 yıl önce bildirgec e yazdığım yazıda oranlar şöyleydi:

internet explorer %64 (yaklaşık olarak),
firefox %26 (yaklaşık olarak),
safari %4 (yaklaşık olarak),
google chrome %3 (yaklaşık olarak),
opera %2 (yaklaşık olarak).
Bu oranlarıda verdikten sonra şimdi tarayıcıları tek tek inceleyelim.

Internet Explorer;
Görüldüğü gibi, Explorer kullanımı tabiri caizse her sene giderek kan kaybetmektedir. Günümüzün gelişen teknolojisine ayak uyduramayan, bir çok uygulamayı sergileyemeyen, tasarımcıların birçoğunun deyimi yerindeyse artık akrabalığı bulunduğu bir tarayıcıdır bence Bir senede yaklaşık %15 gibi bir düşüşe geçmesi de bu durumu kanıtlar niteliktedir. Daha detaylı bilgi için, Internet Explorer tıklamanız yeterli..

Mozilla Firefox ;
Firefox, Internet Explorer�dan sonra en çok kullanılan tarayıcıdır. Bu durumda kullanıcıların işlerini kolaylaştıran ve basitleştiren eklentilerin etkisi önemlidir. Her dönem giderek artan kullanımı, daha da artacağa benziyor.
Daha detaylı bilgi için, Mozilla Firefox , indirmek için Mozilla Firefox tıklamanız yeterli..

Google Chrome;
Hızlı bir yükseliş içinde olan Google Chrome�un yeni çıktığı zamanlara göre, tercih oranı giderek artış gösterdi. Bu durumda önemli bir etken oldukça hızlı çalışmasıdır. Bana göre hız konusunda diğer tarayıcılardan üstün durumda. Buna ek olarakta yine kullanıcıların işlerini kolaylaştıran eklentiler, Google Chrome�un tercih edilmesinde önemli etkenlerden biridir. Daha detaylı bilgi için, Google Chrome ,indirmek için Google Chrome tıklamanız yeterli..

Safari;
Safari, belli bir kesime hitap eden bir tarayıcıdır. Hız konusunda fena değil denilebilir. Sayfa yükleme oranı, hızı gayet iyi bir performans gösterir. Tercih oranı, çok az da olsa düzenli olarak giderek artan bir grafiğe sahiptir. Daha detaylı bilgi için, Safari , indirmek için Safari tıklamanız yeterli..

Opera;
Tamamen belli bir kulanıcı kitlesine sahiptir. Oranlarında pek bir değişiklik olmaz. Gayet güvenli ve kullanışlı bir tarayıcıdır. Hatırladiğim kadarıyla sekmeli tarayıcıların mimarıdır ve daha birçok yeni özelliği de mevcuttur.
Daha detaylı bilgi için, Opera, indirmek icin Opera tıklamanız yeterli..

daha detayli bilgi icin siteme bakabilirsiniz : *******

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Tespitler, yerinde ve son derece doğru. Google Chrome yükselişi devam edecektir.

FBI

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Google Chrome kullanıyorum.Arada sırada çökmesi dışında hiç bir sorunu yok, gayet hızlı bir tarayıcı.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
operanın bu kadar az kullanılıyor olmasını anlayamıyorum. pratikte en iyi tarayıcı bence

jsrcb

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Genelde iki seçeneği oluyor herkesin. Chrome java sorunlarını tam aşabilmiş değil. Ben şahsen net bankacılığı ve önemli ödemelerimin olduğu zamanlar firefox kullanıyorum. Geri kalan işlerimde chromenin nispeten daha sade olması cezbediyor. Opera ve safaride kullandım; alışılmışın birazdaha dışında olması sebebiyle ısınamadım iki tarayıcıyada.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...