Soru Web Sitesini Her Ülke Diline Uygun Ayarlamak

Baysiyah

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Böyle bir eklenti var mı yada bir kod mesela sitemin dili türkiyede aynı geçsin ama yabancı ülkelerde benim içeriklerime benzer içerikler arayan insanlar için arama sonuçlarında benim sitemin dilide onların ülkesinin diline otomatik olarak çevrilerek görünsün? Saçma bir şey mi soylüyorum bilmiyorum ama böyle bir şey varsa beni aydınlatabilir misiniz dostlar?

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,517
Site güvenli değildir diye kıpkırmızı bir uyarı ekranı beliriyor. Bir onu düzelt derim.

Bir çok sitenin kullandığı güzel bir yöntem var. En basitinden (senin kolayca yapabileceğini umuyorum), dillere göre sayfalar eklemelisin. Yani TR kaynaklı yazılarını kendi diğer dillere çevirip, sayfalara aktarmalısın.

beninsitem.com/tr

1626494186844.png

"Arılar" mesela bir link ve benimsitem.com/tr/arilar adlı sayfaya yönlendirecek.
EN yazan kısım bir link olacaktır ve benimsitem.com/en adlı sayfaya yönlendirecektir.

beninsitem.com/en

1626494297186.png

"Bees" mesela bir link ve benimsitem.com/en/bees adlı sayfaya yönlendirecek.
TR yazan kısım bir link olacaktır ve benimsitem.com/tr sayfasına yönlendirecektir.

hakancalis

Profesör
Reaksiyon puanı
957
Öncelikle siteye çoklu dil desteği eklemelisiniz bunun için Google'nin önerisi her dil için özel URL veya alt alan adı oluşturmak mesela ingilizce dili için siteadi.com?dil=en yada en.siteadi.com şeklinde olmalıdır daha sonrasında ise Google zaten kullanıcılara otomatik olarak sitenizi kullanıcının tarayıcı dilinle göre indexleyecektir daha fazla bilgi için Multi-Regional and Multilingual Sites | Google Search Central adresinden bilgi edinebilirsiniz.