Vural başarısının sırrını anlattı

Bu konuyu okuyanlar

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
1261423340-yv4aa.jpg

Kasımpaşa'nın başarılı teknik direktörü Yılmaz Vural, takımı ve Milli Takımın hoca arayışları ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu..

- Alman ekolünden geldiniz fakat oynattığınız futbolda bu ekole rastlayamıyoruz ?
Köln Spor Akedemisi Dünya'nın en iyi futbol okullarından birisi.50 farklı ülkeden insan buraya geliyor.İnternational bir okul Brezilya'dan,İtalya'dan Dünya'nın her yerinden farklı karakteristik özelliğe sahip insanlar bu akademiden mezun oluyorlar.Alman disiplinini,futbolun bilimsel yanlarını,futbol sosyolojisini,antreman programlarını burdan aldım fakat Alman ekolünü beğenmiyorum.Show yönü yok.Alman futbolu oyunu geriden takip eder,Ben önde takip ediyorum.Savunmayı , hücum mantığı ile düşünüyorum.Öndeyken baskı altındayken bir hücum oyuncusu çıkarıp yerine hücum oyuncusu alıyorum.Sonra arkadaşlarım bana diyorlar ne kadar aç gözlüsün,öndesin oyunu tutsana kızıyorlar,eleştiriliyorum.En iyi defans hücum yapmaktır.
Bunu Türkiye'de düşünen yok.Ben işe ticari bakmıyorum.Sonuç kötü olabilir,ben giderim ama futbol show oyunu,insanlar futbol izlemeye geliyorlar.Türkiye liginde top , 50 dk maximum 60 dk oyunda kalıyor.Topun oyunda olduğu sürede futbol oynamaya calısıyorum.Bu oyun kondisyon istiyor.Kısa koşular ama daha süratli futbol...
1261423153-yv1a.jpg

- Bu oyun sistemine göre ,oyuncu seçimlerinizi nasıl yapıyorsunuz ?
Kendime göre hiç oyuncu seçmedim.Antrenörlük hayatımda sezon başı takım çok az aldım.Çoğunluğu sonradan gitme takımlar olduğu için zorlandım hep.Tüm sorumluluğun bana ait olduğu tek takım Antalyaspor oldu . O da küme düştü , orda tüm sorumluluk benimdir.
Ligin bitmesine 7 hafta kala biz UEFA ‘ ya gideriz diye konuşuyorduk.39 puanla düştük.Kaç yıllık lig tarihinde 3 takım düşmüş bu kadar yüksek puanla.Son 7 haftalık dilimde bizim maçımızı yöneten hakemlerin simdi emsali okunmuyor.Şükür Türk futbolu o hakemlerden kurtuldu.
- Bunun altında bir korkumu var ?
İnsan kendi hayatında ne ise futbolda da öyle. Fenerbahçe maçından önce sordum . Hiçbir futbolcum önde basalım demedi.Carlos'dan Alex'den arkaya adam kacırmaktan korktular hep..Türkiye'de antrenörlerin oyuna katkısını göremediği için, oyuna yöneticiler müdahale ediyorlar.Bende böyle bir durum hic olmadı , olamaz da.
Önce , futbolcunun üstünden bu korkuyu alacaksın , en nihayetinde bir maç.
1261423184-yv2a.jpg

-Trabzonspor da oldukça başarılıydınız.Neden gönderildiniz ?
Fenerbahçe ile antlaşmıştım ama o dönemin başkanlarının kendi aralarında yaptıkları görüşme sonrası,Mehmet Ali başkan’ın ısrarı ile Fenerbahçe ile antlaşmış olmama rağmen Ali Şen başkanla yapılan görüşme sonrası Trabzon'a gittim.Trabzon 'a gelmek hayatımın en büyük hatasıydı.Fakat buna rağmen Trabzon'un en başarılı 2 hocasından biriyim.Veriler bunu gösteriyor.Ayrıca taraftarın en çok sevdiği hocaydım ben .
Ayrılışıma gelince, Hikmet Onur'un Trabzon'da beni çağırma şekli ve tavrı hosuma gitmedi.Karşısında çocuk varmış gibi bir üslubu vardı .Bana bunu yapamazsın .Ona ,”ya sen beni götüreceksin,yada ben seni götüreceğim” dedim.Tabii yönetici olduğu için , o beni götürdü.Trabzon kendi çocuğu olmadığım için beni dışladı.Ben pişirdim mamayı kendi çocuğu yesin diye,bir daha o eşofmanları giymem saha kenarına inmem diyen adam Özkan başkan,benim yerime göreve geldi..Benimle antlaşmasını bilemediler.Bugün hala Trabzon'dan neden ayrıldığımı bilmiyorum...
-Türk futbolu ve eğitim desem ?
Ben Malatyaspor'un basındayken gencecik 32 33 yasında bir çocuktum. Benim dönemimde,.benim baskım sonucu antrenör kursları açıldı ve birçok arkadaşım bundan yararlandı.Şimdiki nesil bu konuda şanslı...Ben Malatya ‘ yı çalıştırıken Mustafa Denizli Derwall'in yardımıcısıydı.Fatih Terim daha yoktu.
Kimsenin eğitimi yok denecek kadar az . Bir çok kişi arkasında ki güçle hareket ediyor .
Benim arkamda kimse yok .Siyasi, dini güçler yok.Benim takım çalıştırmam için takımların hedefleri olması yeterli.
1261423210-yv3a.jpg

-Niçin yurtdışında çalışmayı düşünmediniz?
Nedeni yok.Farketmediler.Kim dikkat eder ki , burada bir Yılmaz Vural olduğuna yurtdışında çalışsın.Şimdiye kadar öyle bir imkan olmadı.Türk insanı ,kendi içinden birinin yukarı çıkmasını istemez.Hemen onu aşağı çekmeye kalkarlar.Örnek Fatih Terim... Türkiye kimi çıkarmış şimdiye kadar hangi dalda...

-Gelelim Kasımpaşaapor ‘ a , sıfırdan aldınız ve şu an ligde iyi bir konumdasınız . Bu başarının sırrı nedir ?
Buraya geldiğim de,yöneticiler’ in benden beklentisi15 puandı.Şimdi 16 puandayız ,hedefin bir puan önündeyiz ama gidilecek çok yol var daha . Ligin ikinci yarısı daha zor olacaktır .
- Hedefiniz nedir Kasımpaşaspor da ?
Hedef konuşmak için çok erken. Bakın Fenerbahçe ‘ye ligin ilk 8 haftası neler yaptı . Bir de son 7 haftaya bakın , yalnızca 7 puan . Erken konuşan horozun ,ibiğini keserler .
----------
Hakemler konusunda ne düşünüyorsunuz , biraz önce geçmiş dönem hakemlerinden şikayet ettiniz. Bu günkü hakemlerle onlar arasında fark varmı ?
Var tabii .Faruk Özak'ın bir lafı vardır.100 yıl geçecek hakem hataları olacak diye yeter ki art niyet olmasın.Türkiye’deki hakemlerin yöneticilik vasıfları yok ,eğitim almalılar .Çevre baskıları var.Benim için, Hüseyin Göçek hata yapsın sorun değil.Futbolda ne konuşulacak hatalar olmasa. Hakem hataları da olacak başka hatalar da olacak ama 30 bin kişinin gördüğünü görmüyorsan ,o zaman art niyet var demektir .Örnek Fransa maçı...
Ben bu haftaki maç da bize yapılan hatayı kabul edemiyorum .Bahanesi ne olursa olsun kabul etmiyorum.İyi giden bir takıma çomak soktu.Bu takım , bin lira galibiyet priminden oldu , takımın ligdeki konumunu bozdu , bizi 3 4 hafta geri götürdü.Çünkü ligdeki rakiplerimiz puan kaybetmişti.
-Sizin bir transfer komiteniz ,scout grubunuz var mı ?
Evet var, bu konu hakkında bir ekibimiz çalışıyor...
1261423264-yv4a.jpg

-Transfer yapacak mısınız ? Kulübün maddi imkanları nasıl ?
2 tane takım kuracak kadar oyuncumuz var ama ,tabi ki takviye yapacağız seneye transfer yapmaya gerek kalmayacak bir takım yaratacağız.
Kulübün maddi durumu rahat ,vergi borcu yok ama maaşlar rahat ödeniyor.Ama transferde çok büyük paralar harcayacak maddi imkanlarımız yok.
- Neden Milli takım hocalığı için aday oldunuz ?
25 yıl.Çok iyi Almanca ve İyi bir ingilizce Dünyanın en iyi antrenörlük okulunu bitirdim.25 yıl çalışmışım . Mütevazı olmanın anlamı yok.Mustafa Denizli,Şenol Güneş,Fatih Terim ve ben başka kimse yok , bu benim hakkım.
-Hiddink ve Ersun Yanal ikilisi konuşuluyor Milli Takım için , size böyle bir teklif gelse başka hoca ile beraber bir takım çalıştırırmısınız ?
Bu çok saçma bir seçenek . Ersun eğer böyle bir teklifi kabul eder ise aferin ona .Herkes kendi ekibiyle çalışmak ister.Bunu kabul eden olmaz iki lider aynı ekipte olmaz.
-Üç büyükler de hep Fenerbahçe ile adınız geçti.Galatasaray ve Beşiktaş'tan da teklif geldi mi?
Bir defa Ergun Gürsoy aradı ve hayırlı olsun Galatasaray’ın antrenörüsün dedi.(Hagi 'nin Kayseride telefon calınma hikayesi sonrası).Fakat sonra Hagi özür diledi ve transfer gerçekleşmedi.
Fenerbahçe , bana en yakın takım oldu transfer konusunda . Bundan dolayı oraya daha yakınım .
Beşiktaş ‘ tan hiç teklif gelmedi .
1261423293-yv5a.jpg

-Futbolcularla aranızdaki diyaloğunuz nasıl Gece hayatı olan futbolcularınız var mı nasıl tepki verirsiniz?
Futbolcularla aram hep iyi olmuştur ama magazin dünyasından da çok arkadaşlarım vardır.Her zaman her şeyden haberim olur ... Benim izin verdiğim sürelerin dışında , pek kötü durumlarla karşı karşıya kalmadım . Onun dışında da ses çıkarmadım . Futbolcuyla konuşmak lazım ve onu adapte etmek lazım . Yabancı hoca aynı dili konuşamıyor ki , neyle adapte etsin .
Benim antremanlarım 2 saat sürerken , o her dilde tercüme yaptıracağım diye , 3 saat yapar .
-Son Fenerbahçe deki futbolcu olayları hakkındaki yorumunuz ne olacak ? Kazım hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Kazım benim öğrencim değil... Ama benim öğrencim olmuş olmamış fark etmez.Bir futbolcunun oynadığı kulübün ait olduğu ülkenin yapısını bilmesi lazım.Burası İngiltere değil ,futbolcu zeki insan olmalı bunu bilmesi lazım Türkiye’nin beklentilerini bilmesi lazım..
-Türkiye 'de yeni oluşan Sportif Direktör olayına nasıl bakıyorsunuz? Aykut ve Daum gibi ?
Çok doğru buluyorum ama Aykut ,Daum ilişkisini bilemem.Yarım yamalak olmaz görev tanımı tam olacak.Avrupa 'da çeşitli kulüplerde yönetimden 3 tane adam seçerler.Bir tanesi teknik olaylara bakar,tüm teknik ekip ve transferler ondan sorumludur.İkinci adam finansa bakar .Diğeri ise kulüple ilgilenir . Teknik menejerin her şeyden anlaması lazım transferden ,finanstan,yöneticilikten sadece futbol oynayarak olmaz bu işler .Bizim futbolcularımız bunu bilmeli akademi bitirmeliler okumalılar...
-Size böyle bir teklfi gelse kabul edermisiniz
Ben yarışmayı , sahanın içinde olmayı seviyorum . Böyle bir teklife sıcak bakmıyorum.
-Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Futbolun bir eğlence olduğunu unutmamamız lazım.Çok önemli bir misyonu var futbolun , sosyal bir olaydır futbol.Büyük bir görevdir , insanları sıkıntılarından uzaklaştırır. Futbolu böyle bilip, böyle yaşamak lazım .
Ayrıca , siz genç kardeşlerimin futbolun içinde daha fazla sorumluluk alması lazım . Sizlere ihtiyacımız var .
Röportaj Onur Beyaztaş
Fotoğraflar Erdem Soncul

http://www.internetspor.com/vural-basarisinin-sirrini-anlatti-news20817.html

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Bu adamın başarılı olmasını çok istiyorum. Kasımpaşa'yı 7. haftada 0 puanla aldı ve şu an 20 puandalar. 30 puanın 20'sini almaları büyük başarı.

desende_asi

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bu adamın başarılı olmasını çok istiyorum. Kasımpaşa'yı 7. haftada 0 puanla aldı ve şu an 20 puandalar. 30 puanın 20'sini almaları büyük başarı.

Gerçekten bende çok istiyorum... Ya en azından bi şans verilmeli diye düşünüyorum...