Vodafone 3G'nin Limitlerini Zorladı

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Vodafone, 3G imtiyaz sözleşmelerinin imzalandığı gün düzenlediği etkinlikte, Türkiye'de ilk kez 21,1 megabit/saniye veri indirme hızına ulaşarak 3G üzerinden Full HD film aktardı.

3G imtiyaz sözleşmelerinin imzalandığı bugün GSM sektörü oldukça hareketliydi. Vodafone İstinyePark'ta düzenlenen 3G demo etkinliğinde 21,1 mbps hızını sunan ve 3G teknolojisinin en yoğun kullanılacağı USB stick modelleri, basın mensuplarıyla birlikte test edildi. Basın mensupları testin ardından, Vodafone'un 3G destekli cihazlarıyla canlı 3G denemesi ve görüntülü görüşme yaptılar.

Vodafone Türkiye, Çin'den gelen Ar-Ge uzmanlarının eşliğinde Vodafone'un merkezinden Full HD film aktarımı (stream) gerçekleştirdiler. Buradaki önemli bir fark, filmin indirilmeyip, dizüstü bilgisayara bağlı 3G USB stick yardımıyla aktarılarak izlenmesinde gizli. Bu ve daha fazla bilgiyi sizin için Vodafone Türkiye Teknoloji 3G Program Yöneticisi Ferhan Günen'den aldık.
İzleyin.

[SDNTV]2009_30_04_vodafone.mp4[/SDNTV]

:: 3G hakkındaki düşüncelerinizi burada paylaşabilirsiniz.

Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Son kullanıcı olarak bizler bu hizmeti ucuza edinmek için beklememiz gerekecek gibi druyor :)

Antediluvian

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Turkcellin Lansmanını Bekliyorum..
Vodafonenunda Türkiyede Tutunamayacağını düşünüyorum.. Bu kadar yatırım İnşallah Boşa olmaz..
3G teknolojisine gelince Muazzam bir hız.. Yaz sonunu 4 gözle bekliyorum :)

caqlayan

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bunu da kotalı yapmazlar inş :) yapsalar bile 100gb fln olsun :D

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
öff ya yaz sonuna çok zaman var :D bekle bekle bitmez sıkıldım ben türk telekomdan :D

turkrock35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya şöle 5mb kotasız 50-70 tl arası olsa süper olur.Hayallerimizle yaşıyoruz galiba.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Ya şöle 5mb kotasız 50-70 tl arası olsa süper olur.Hayallerimizle yaşıyoruz galiba.

hocam max. hız 21,1mbit diye geçiyor yani 20mbit hızın o fiyatlarda olması gerektiğini düşünüyorum, 5mbit değil...:D bu kadar da iyimser olmayalım şimdiye kadar oldukta noldu hep biz kullanıcılara olan oldu :D

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
abiler çok güzelmiş ama benim gözüme film takıldı o hangi film acaba bilen varmı

EzberimSin

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Vodafonenunda Türkiyede Tutunamayacağını düşünüyorum.. Bu kadar yatırım İnşallah Boşa olmaz..

turkiyede zorlanmadan tutunabilecek tek marka bence vodafone adamlar piyasaya girdi kullanıcılar rahatladı. ve ayrıca çok büyük bi firma. heryerde adamların operatörü var yani

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
çok güzel bekliyorum :)

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
valla bu gün ottobüste turkcell in edge servisi vardı..
çatır çatır nete giriyo ama hızı biraz kötüydü.. 3g yi sabırsızlıkla bekliyorum(ucuz olmak kaydıyla :D )

Hangman35

Asistan
Reaksiyon puanı
3
olan telekoma olacak birazda paketler ucuz olursa vay haline bizi sömürenlerin :p

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Telekomdan bıktım artık..

çıktığı gibi alacağım inşallah

adem54

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu hızı gerçekten kullanabilecek miyiz?

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
benim merak ettiğim bir nokta daha var...

Bunu kaplolu yada kaplosuz olarak paylaşabilir miyiz.?

mesala bizim ewde 2 laptop 1 masaüstü war...işte laptopların biriisne bağlasak diğerleride internete girebilir mi?....

coke

Asistan
Reaksiyon puanı
0

tutunamayacağını düşündüğün için yorumlayim dedim ;
firma kaliteden sapmadan hızla devam etmektedir büyük yatirimlar illaki büyük ama biraz geriden hizina yetisecektir firma dünya markasi oldugundan standartlarini koruyarak birseyler yapiyordu ancak Türkiye standartlari doğrultusunda isleyis kampanya ve reklam konusunda ufak ufak objelesmeye ve insnalarin beyninde yer etmeye başliyor devaminda 3g bu konuda dünyanin önde gelen firmasi diyebiliriz sunduğu kampanyalar cok güzel ama bizde nedense takim tutar gibi hat kullaniliyor saticisindan abonesine kadar :) rekabet artsinki kaliteli bir hizmeti bizlere en ucuza sunsunlar tekelleşmenin karsisindayiz her zaman.
saygilar..

dangerdanger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben yaklasık 3 yıldır bu sıstemı yazları arabistanda kullanıyorum.Gayet basarılı bir sistem hatta şu an 3.5 g kullanılıyor. Ancak büyük ihtimalle 21 mb hayal gibi hic degilse bizim acımızdan. Yani ticari acıdan şirketler icin olabilir de bizim icin sınır 7.2 mb olsa gerek. ki bu da stabil degil ancak 5mb hızın altına inmiyor. Benim testim bu şekildeydi ve kotasız 1 aylık 120 tl civarına geliyordu. Ve gayet de ideal bir fiyattı kullanıcı sayısı ben oradayken sürekli artıyordu. Gelelim bize geçtiğimiz yıl cebit de deneme şansı bulduğum turkcell 3g gayet başarılıydı. Stand görevlisi ile yaptığım küçük bi sohbet şu şekilde gelişti: Umarım kotalı bir şekilde yapmazlar bu sistemi. stand görevlisi sanmıyorum okadar hızda kota mantıksız olur. Dedi ancak kendisi de garanti veremiyordu biz Türkiye yiz ve herşey olabilir dedi ki yaklaşık 2 ay kadar önce aldığım bir bilgi [(Umarım doğru değildir) Doğru olmassa Türk Telekomun işi zor] Kotasız düşünmedikleri ve 5-10-20 ve üzerisi şeklinde kotalarıın olabileceğini duydum. Umarım doğru değildir. 3G şimdiden hepimize hayırlı uğurlu olsun. Mobil Operatorlerin kullanıcıyı düşünerek hareket etmesi dileğiyle.

SAYGILAR.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
Telekom fiyatları indirmek zorunda kalacaktır.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Trafikte hız felaket
Bilişimde hız berekettir...
Binali Yıldırım Ulaştırma bakanı :D
Walla hoşuma gitti bu slogan... :D

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
yaz sonu hemen gelse.su ttnetten de kurtulsam..hemen basvuru yapcam buna.telefonda 3G yi destekliyo laptopta var sadece 3 G kaldı.. hadi gözüm vodafone yap su isi

afterdinner

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yaz aylarını beklerken heyecandan ölüp gideceğiz.

Herhangi bir dergiden, gazeteden veya TV'den bir teknoloji editörü çıksa da gizli duyumlar falan aldım dese. Son kullanıcıya ulaşacağı hızları, kotaları, fiyatları açıklayıverse en azından üç aşağı beş yukarı.

Cepten görüntülü iletişim, katma değerli diğer servisler vs hepsi iyi hoş da en çok merak edilen ulaşacağımız mobil internet hızları ve fiyatları.

alfonzoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Valla sabırsızlıka beliyorum ama fiyatların pek uygun olucagını zannetmiyorum......

candzh

Asistan
Reaksiyon puanı
0
vay bee ah ne olur fiyatı biraz makul olsa ölürmüsünüz be kardeşim biraz ucuz yapın şunu :)

marauder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ne yani şimdi memleketimin çobanı koyunları otlatırken bir yandan laptopıylan 3g kullanarak hd film indirip seyredebilecek mi? (yani telin çektiği heryerde 3g de olacak mı?)

KaRaSaHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle şunu şöyleyeyim ,Vodafone yeni CEO değişimiyle birlikte çok büyük bir değişim ve atağa geçti ,Birçok konuda Turkcell'den önde ve 3G konusunda da hem hız olarak olsun hem fiyat olarak olsun Turkcell'den daha iyi ve kaliteli olacaktır.

Laptop yada masaüstü bilgisayarlardan 3G ile internete girebilmeyi sağlayan 3G USB stick'de belli bir kullanım taahhütü (Genelde 12 ay oluyor) karşılığında abonelere ücretsiz olarak verilecek.Normal perakende fiyatı ortalama 100-120 tl civarı birşey olacak.

Tabi kesin bilgiler ilerleyen günlerde netleşecektir.Ama çok yakında hepimiz 3G sayesinde gerçek geniş bant internetle tanışmış olacağız ve umut ediyorum ki 3G ile birlikte diğer internet servis sağlayıcılarıda hızlarını ve fiyatlarını tekrar gözden geçireceklerdir.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
TTNet fiyatı düşürmeli...Şu an TTnet in 24 ay şartlı abonesi olduğum için geçiş yapmam mümkün değil... ancak TTnet her zaman yaptığı gibi fiyatları yeni abonelere düşürüp eski aboneleri görmezden gelirse hemen 3g USB stick alır cezası ne ise öder vodafone 3g abonesi olurum... evde de girerim nete dağda da...