Visual Basic Listbox Yardım!

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar sömestr tatilini boş geçirmemek için ufak bi programa başladım. Ancak daha en baştayken takıldım. Yaptığım program yemek tariflerini saklamayla ilgili. Tarifi Listbox'a ekliyorum fakat listboxta seçilen bir veri hakkında gerekli olan bilgileri textbox'a yazdıramıyorum. Yani amacım şu: Listboxtaki herhangi bir yemek ismine tıklandığında Textbox'a nası yapılacağı ile ilgili yazıyı yazdırmak.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Reaksiyon puanı
188
herhangi bir veri tabanı ile çalışmıyorsan herşeyi tek tek koddan yapman lazım. yani güncellenebilir bir program olmayacak istediğin.

listbox'un SelectedIndexChanged event'ına şu kodlar ile:

Kod:
If ListBox1.SelectedItem = "deneme" Then
Textbox1.Text = "deneme"
End If

textbox içine istediğini yazdırırsın.

yukarıdaki kod şunu yaptırır. seçilen objenin değeri deneme ise textbox içine şunu bunu yazdır falan...

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
teşekkürler. bu arada senin dediğin gibi bir sql veritabanına bağlantı sağlayıp programı daha da geliştirmeye çalışıyorum.

Reaksiyon puanı
188
bu arada eğer programında taşınabilirliğin ön planda olmasını istiyorsan SQLite veritabanı sistemini tercih edebilirsin...

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
bence c#'ta geliştir ve kesinlikle bir veritabanı kullan. veritabanı olarak da mssql tavsiye ederim. ayrıca linq to sql kesinlikle bakman gereken bişi

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bence c#'ta geliştir ve kesinlikle bir veritabanı kullan. veritabanı olarak da mssql tavsiye ederim. ayrıca linq to sql kesinlikle bakman gereken bişi

yalnız burada ufak bir sorun var. ben visual basic'ten başka programlama dili bilmiyorum...

Reaksiyon puanı
188

katılıyorum. c# çok eğlenceli bir dil. visual basic'den geçiş yaparken de pek fazla zorlanacağını sanmıyorum açıkçası.

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
walla c#'a geçebilirmiyim bilmiyorum ama yinede tavsiye için teşekkürler...

Dehcik*

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Peki veritabanı ile yapmaya çalışsaydı, örneğin tarifin adını yazdırmak isteseydi nasıl yapardı ?

Vb farketmez ama C# olursa sevinirim.:rolleyes:

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
yaw arkadaşlar ikinci adımda yine takıldım. sql databaseden veriyi alıyorum, listbox'ta gösteriyorum ama en başta söylediğim gibi bir sorundan dolayı yerimde sayıyorum. listbox'ta seçilen bir veriye eklenen açıklamayı textbox'a yazdıramıyorum. please help me!

mc92001

Doçent
Reaksiyon puanı
16
http://forum.shiftdelete.net/programlama/124640-c-listboxtan-veri-silme-2.html
buradaki kodları vb'ye çevir.
işini görür

edit:

dim cnn as new SqlConnection ("bağlantı cümlesi")
dim cmd as new SqlCommand ("select UrunFiyat from Urunler where UrunAd = @Ad", cnn)
cmd.Parameters.AddWithValue("@Ad", lbUrunSil.SelectedItem.ToString())
cnn.Open()
dim rd as SqlDataReader = command.ExecuteReader()
while rd.Read()
label1.Text=rd("UrunFiyat").ToString()
end while
rd.close
cnn.Close()

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
listbox'ın select event'ine sql sorgusu yazmalısın. mesela select aciklama from yemek_tarif where yemek_id=Lisbox1.selectedValue ;
tabi burda listboxa verileri alırken value olarak id'yi vermelisin.
ayrıca listbox'ın autopostback özelliğini true yapmalısın.