Virüs Hakkında

cafe-s

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar ben bursada cafe işletmeciyim.Bundan bir ay önce sistemime sızmış bir casus yazılım yüzünden bütün itibarımı kaybettim.Neden diye sorucak olursanız.Müşteri geliyor haberi olmadan Silkroad Online oyunundan silk alıyor kredi kartı ile.Sonra müşterinin ekstraları geldiği zaman
3 milyar gibi büyük miktar para açığı gözüküyor.Soluğu aldığı gibi cafeye geliyor bunun üzerine tartışma olay ve mahkemelik olduk.Bunun sebebi başlıktada belirttiğim gibi ufak casus yazılım.Mahkeme kararı sonuşlandıktan sonra adama 3 milyar ödemek zorunda kaldım.Artık müşterilerim bana eskisi gibi güvenirliği kalmadı.Lütfen sevgili site yöneticileri bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.Bilgisayarcı çağırdığımda bana bu isimde bir casus yazılım ismi söyledi veriyorum;

wsctf.exe :helpsmilie:

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...

coder_10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba abi ee senin makinalarda deepfreeze yokmuydu?

cafe-s

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim flash ne o zaman depfreze yerine ne kurcaz onu bi söylermisin?

coder_10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi bence antivirüsten şaşma derim

flashdershanesi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bana göre en iyisin bilen birine yada sende biliyosan modemin firewall ını güncelle

atlantisprensi

Asistan
Reaksiyon puanı
8
sevgili kardeşim öncelikle çok geçmiş olsun. ne yazık ki bu virüs olayının tam manasıyla çaresi yok. depremle yaşamayı öğrenmek gibi virüsle yaşamayı öğrenmek lazım. zira senede yüzbinlerce virüs çıkıyor ve hiçbir antivirüs bunların hepsi anında tanıyamıyor. zaman geçiyor kurbanlar oluyor sonra antivirüs tanıyabiliyor. işte mesele o ilk kurbanlardan olmamak. şimdi yapabileceklerimizi söyleyelim: öncelikle çok sağlam bir antivirüs kurmak lazım makinaya. sakın bedava olan antivirüs kurmayın. en iyi antivirüs programları kaspersky ve bitdefender'dır.bu ikisi, özellikle bitdefender gerçekten çok iyi antivirüsler. ne kadar da deepfreeze var desek de kesinlikle en geç haftada bir "güvenli modda" makinamızı tam tarama (full scan) yaptırmalıyız. windows açıkken yapılan tarama çok işe yaramaz. zira virüsler kendini windowsla çalışıyor gösteriyor ve silinmesinde sorun çıkıyor. biliyorsunuz çalışan dosyanın silinmesine izin vermez windows. makinanıza hangi antivirüsü kurduysanız diğer antivirüslerin sitelerinden online tarama yaptırın haftada bir kez. mesela bende kaspersky kurulu ama haftada bir de bitdefender ile tarama yaptırıyorum ve kav'ın bulamadıklarını o buluyor. zira hiçbir antivirüs mükemmel değildir. sonra mutlaka makinaların hem d'sinde hem c'sinde deepfreeze olmalı. sakın d'yi korumasız bırakma.zira c korumalı olsa da bu sefer virüs, spy anında kendini D'ye kopyalıyor ve sonrası geliyor. müşterilerin kaydetmesi gereken dosyaları ana makinada ayrı bir hdd'ye paylaşım verip oraya kaydettir. sonra en önemli şeye geldik. makinalarda mutlaka, mutlaka bir firewall olmalı. bunda en iyisi zone alarm'dır. firewall olursa makinada, hiçbir spy çalışamaz. zira hangi program çalışırsa hangi program internete bağlanmak isterse zone alarm hemen uyarı verir ve sizden izin ister izin vermezsen çalışmaz. haliyle o spy veya virüs aktif olamaz, bilgilerinizi sahiplerine gönderemez. bilgisayarlarda şöyle bir yöntem kullanılıyor güvenlik için: makinaya "kerio" firewallı kurulup ayrıca bir ethernet kartı takılıyor firewall için. böylelikle hem yazılımsal hem de donanımsal kontrol yapılmış oluyor. bunu benim kafeci arkadaşım yaptığında sorunların bittiğini söylemişti. bilgisayarımızda spy, virüs tespit edildiğinde şifrelerimizi yeniden belirleyelim ki giden bir bilgi varsa işe yaramasın. diğer bir önemli nokta virüs ve spy üretenlerin en iyi bildikleri noktalardan biri de windowsun açıklarıdır. hatta o kadar iyi bilirler ki microsoftun mühendislerinin bile fark etmediklerini onlar fark eder. ve o windowstaki açıkları kullanırlar makinanıza sızmak için. o açıklar fark edildiğinde microsoft yamaları yayınlar ve onlara tedbir alır.(her ne kadar mükemmel olmasa da...) ve biz mutlaka ama mutlaka o yamaları yani güncelleştirmeleri yüklemeliyiz. yoksa açık dolu bir makinamız olur. bilgisayarda bankacılık, kredi kartı gibi işlemler yapmadan evvel makinayı deepfreeze olduğu için yeniden başlatmalıyız. yeniden başlatalım ki her şey temizlensin. sonra istediğimiz kadar makinam güvenli desek de şifreleri kesinlikle sanal klavyeyle girmemiz gerek. hatta artık screenlogger(görüntü kaydedici)lar var. yani ekran görüntülerini kaydediyorlar. onun için şifrenin yarısını klavyeyle yarısını ekran klavyesiyle girmek gerekir. şifrenizi sakın basit bir şekilde de belirlemeyin. büyük harf sonra rakam, küçük harf sonra tekrar rakamlı gibi karşık kombinasyonlar oluşturun. buna bir örnek vereyim. bir kişi istanbulda 5 sene konyada 4 sene kalmış olsun. unutulmayacak tahmin edilecemeyecek karışık kombinasyonlu bir şifre şöyle oluşturulabilir. Bİ5Sk4sk. bunun açılımı dostlar. "ben İstanbulda 5 Sene konyada 4 sene kaldım" cümlesinin her kelimenin baş harfi. bu okul olur iş olur başka bir şey. ama son derece güzel bir şifreleme yöntemidir. unutulmaz da. bize virüs bulaştıran eş kötü şey internet tarayıcımızdır. onun için mümkün mertebe expolorer kullanmayın. zira açığı en çok olan tarayıcı odur. onun yerine opera ve mozillayı tavsiye ederim. hele ki mozillaya "noscript" eklentisini kurarsanız gerçekten çok iyi bir iş yapmış olursunuz. zira ne ekstra sayfa açılır ne sayfada gereksiz, size zarar verici bir şey... bankacılık işlemleri yapacağımızda banka adından önce "http://" yerine "https://" yazıp adresi yazın. zira fishing denilen sahte sayfalardan korunmuş olursunuz o "s" harfiyle. ve son söz ki asıl önemlisidir kişinin güvenliğini ne antivirüs ne firewall sağlar gerçek anlamda. kişinin güvenliğini yine kişinin kendisi ve bilgisi sağlar. bilgi sahibi olmadan bilgisayar kullanmak insanı gerçekten zor durumlara sokabilir. onun için dostlar mutlaka güvenlik hususunda bilgi sahibi olmamız gerekir. müşterilerine bunları aktarırsan bilgilendirme ve uyarı yazısı asarsan daha iyi olur kanaatindeyim. "şifreli işlemlerinizi ekran klavyesiyle yapın, bankacılık işlemlerinizi yapmamanızı öneririz" gibi. buna ilk başta olmaz diyebilirsin ama üzerinden sorumluluğu atmış olursun.varsın iki müşteri sana gelmesin bankacılık işlemi için. ama bir daha 3 milyar ödememiş olursun. ki bu allah göstermesin 30 milyar da olabilirdi. halbuki o adam bilmeliydi ki kafelerden kredi kartı işleri yapılmaz. ama işte bilgisizliği hem onu hem seni yaktı. elimden geldiğince inş yardımcı olabilmişimdir hem sana hem diğer okuyucularımıza. hadi dostlar sıra bunları uygulamada...