VIM Dosyasını Nasıl Sıkıştırabilirim ?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows'ta Dism++ isimli programı kullanrak bir backup dosyası oluşturdum. Dosya uzantısı vim şeklinde. Boyutu 59 GB civarında.
Bu dosyayı sıkıştırmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir?

Şöyle bir program buldum. Acaba vim dosyasını iso'ya çevirip daha sonra bu programla mı sıkıştırsam?
ISO Compressor

@Ben Kenobi @__kadıköyRAP__ @Türkçesever Bu konuda bir bilginiz var mı?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaşlar Ultra ISO programıyla oluşturduğum bu vim dosyasını özelleştirmek için hazırlanmış boş Windows iso dosyasıne entegre ettim.

Ama şimdi bir sorun var. Dosya boyutu çok fazla. Dosya boyutu 56.6 GB. Bu ISO dosyasını nasıl sıkıştırabilirim?
1531132942724.png

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Arkadaşlar Ultra ISO programıyla oluşturduğum bu vim dosyasını özelleştirmek için hazırlanmış boş Windows iso dosyasıne entegre ettim.

Ama şimdi bir sorun var. Dosya boyutu çok fazla. Dosya boyutu 56.6 GB. Bu ISO dosyasını nasıl sıkıştırabilirim?
Ekli dosyayı görüntüle 44653
Şimdiye kadar hiç ihtiyaç duymadım da denemedim de ama aslında ultraISO'da "ISO sıkıştır..." seçeneği var.

cS08SU.png

7QzNby.png

...
Shrinking ISO images even more comes with a list of settings that stand as default. Sure, when time comes you can customize them according to your needs. There are six different compression levels to choose from, going from the "fastest" to "heavy compression" through "fast", "normal", "small" and "smallest". After compression, the resulting file will be in ISZ (ISoZipped) format which is somewhat equal to a compressed ISO.

If you go with "heavy compression" for shrinking an ISO, you'd better get busy with something else as the process is quite slow (actually is the slowest out of all the options). During our testing, a 264.5MB ISO with audio files inside took about 13 minutes (actually it was exactly 12'30'') to compress to an ISZ and most of the times the CPU power was over 80%. As audio files do not support too much compression, the result was barely notable, but, when compressing an ISO containing mostly text files and images, the results were remarkable as the file was reduced with 35%.

As any archive should support, UltraISO compressed format supports password protection, which can be encrypted with either AES 128-bit or AES 256-bit algorithm, so it should be pretty secure for you. Password's length is limited to 32 characters, which makes for great protection in combination with AES encryption.
...
UltraISO comes as a complete solution for managing ISO image and converting to a popular compressed image format a less popular one. It has added support for DAA and UIF format and permits compressing an ISO to smaller sizes (it depends on the file types included in the archive) as well as burning them to disc. Additionally the application can create as many as eight virtual drives on your system and mount the images. Not to mention that it can create XBOX DVD, DVD Video, PS2 CD/DVD, Audio CD image, UNIXLinux CD image and even floppy image.
...

ISO sıkıştırma ile ilgili bilgi için ayrıca bkz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@kilicbaligi Ben iso dosyasını da Ultra ISO programıyla oluşturdum. Yani tekrar sıkıştırma yaparsam çok fark olur mu boyutta? :)

Bu arada sıkıştıracağım iso dosyası Windows imajının yer aldığı bir iso dosyası. Bu sebepten boyutu çok büyük.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
@kilicbaligi Ben iso dosyasını da Ultra ISO programıyla oluşturdum. Yani tekrar sıkıştırma yaparsam çok fark olur mu boyutta? :)

Bu arada sıkıştıracağım iso dosyası Windows imajının yer aldığı bir iso dosyası. Bu sebepten boyutu çok büyük.
Tabi ki, dosya boyutunda azalma olması lazım; sıkıştırılan .iso dosyasının uzantısı da .isz'ye dönüşüyor.

ultraISO ile iso oluşturdum ve ultraISO ile sıkıştırdım.

Ve sonuç:

HIKeU5.png

Yalnız;

Yüksek sıkıştırma CPU'ya anormal yükleniyor ve sıkıştırmanın tamamlanması için geçen süre de uzun oluyor.

Yukarıda vermiş olduğum bağlantıda şöyle denilmiş:

During our testing, a 264.5MB ISO with audio files inside took about 13 minutes to compress to an ISZ and most of the times the CPU power was over 80%.
Testlerimizde 264.5MB'lik bir ses dosyasıyla birlikte ISO, bir ISZ'ye sıkıştırmak için yaklaşık 13 dakika sürdü ve çoğu zaman CPU gücü% 80'in üzerindeydi.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tabi ki, dosya boyutunda azalma olması lazım; sıkıştırılan .iso dosyasının uzantısı da .isz'ye dönüşüyor.

Yüksek sıkıştırma CPU'ya anormal yükleniyor ve sıkıştırmanın tamamlanması için geçen süre de uzun oluyor.

ultraISO ile iso oluşturdum ve ultraISO ile sıkıştırdım.

Ve sonuç:

HIKeU5.png
Yalnız ben bu dosyayı iso dosyası olarak kullanabilirim. Çünkü ileride format atarsam format esnasında bu sistem imajından oluşturduğum iso dosyasını kullanmayı düşünüyorum. :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

@kilicbaligi isz uzantılı dosyayı formatta kullanmak mümkün müdür?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Yalnız ben bu dosyayı iso dosyası olarak kullanabilirim. Çünkü ileride format atarsam format esnasında bu sistem imajından oluşturduğum iso dosyasını kullanmayı düşünüyorum. :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

@kilicbaligi isz uzantılı dosyayı formatta kullanmak mümkün müdür?
.isz dosya uzantısı ESB Systems (UltraISO) tarafından geliştirilmiş.
.iso olarak kullanabilmek için .isz'nin çözülmesi gerekir.
UltraISO'nun boot edilebilir bir uygulaması olsa/varsa (bilmiyorum) mümkün olurdu.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Acaba şu program işimi görür mü? @kilicbaligi
ISO Compressor

Edit: Yok. Bu program da iso dosyasını farklı bir uzantıya çevirerek sıkıştırıyor.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Aynı hesaba gelecek, .cso uzantılı sıkıştırılmış dosya nasıl boot edilecek, problem. :)

Son mesajlar