Vatandaş pil ve şişeyi atacak parayı alacak!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevre kirliliğinin önlenmesi için bir dizi karar aldıklarını söyledi.

vatandas_pil_ve_siseyi_atacak_parayi_alacak13732077600_h1046619.jpg

Plastik, kağıt, pil ve şişe gibi geri dönüşümü mümkün olan atıklar için kumbaralar kurulacak. Vatandaş, atıkları bu kumbaraya atıp, karşılığında para alacak.

Bayraktar, pil, kağıt, plastik ve şişelerin geri dönüşümünü sağlamak için teşvik getirdiklerini, bu yönde hazırlanan projede yerli ve yabancı şirketler ile birlikte çalışacaklarını kaydetti.

Nüfusun yoğun olduğu bölgelerden başlamak üzere geri dönüşüm kumbaraları kurulacağını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:

"Önce AVM'lere bu kumbaralardan kurulacak. Vatandaş bu malzemeleri geri atarsa şişe başına para alacak. 25, 50 kuruş ile 1 lira arasında geri ödeme yapılacak. Böylece vatandaşların çöpleri ayırmasını teşvik edeceğiz. Bunu daha sonra Türkiye geneline yaymak istiyoruz. Bunu yaygınlaştırabilirsek ekonomiye kazancı çok fazla."

Takvim

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
İlla paralı olacak diye birşey yok. Evimde yaklaşık 100' e yakın atık pil var ancak etrafımda hiç bu gruba giren çöp konteynırı ya da kutusu gibi birşey göremedim.

Her mahallenin büyüklüğüne göre belirli noktalara atık kutuları oluştursalar yeter.

Ama bu sefer de duyarlı olmak bize kalıyor. Eğer onun içine pil atılacaksa bizim vatandaşımız pil hariç ne varsa sallar onun içine.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İlla paralı olacak diye birşey yok. Evimde yaklaşık 100' e yakın atık pil var ancak etrafımda hiç bu gruba giren çöp konteynırı ya da kutusu gibi birşey göremedim.

Her mahallenin büyüklüğüne göre belirli noktalara atık kutuları oluştursalar yeter.

Ama bu sefer de duyarlı olmak bize kalıyor. Eğer onun içine pil atılacaksa bizim vatandaşımız pil hariç ne varsa sallar onun içine.

BİM ve ŞOK mağazalarında atık pil kutuları oluyor.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
illa muhalefetiz diyorsun yani ne yaparsaniz yapin

Cevapın yukardaki arkadaşın yazdığı yoruma ise bence bir kaç defa daha oku yorumu adam muhalefmi yapmış yoksa doğrularımı söylemiş:thumbdown:
[MENTION=65949]SwateR[/MENTION] : İlla paralı olacak diye birşey yok. Evimde yaklaşık 100' e yakın atık pil var ancak etrafımda hiç bu gruba giren çöp konteynırı ya da kutusu gibi birşey göremedim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

BİM ve ŞOK mağazalarında atık pil kutuları oluyor.

neden BİM ve ŞOK da her köşede başında olsa olmazmı ilaki BİM ve ŞOK gitmek zorunde değil belki yolu ordan gecmiyor ve ya BİM ve ŞOK yok oturuduğu yerde koysun her köşeye birer tane olmaz mı.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
[MENTION=136676]IThelp[/MENTION] okumamak çok kötü bir şey dimi. :D

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
valla her sokağa şart böyle şeyler.

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
illa muhalefetiz diyorsun yani ne yaparsaniz yapin

bakış açışına göre değişir.
adam kaç zamandır evinde pil biriktiriyor amacı belli. senin bu kişiyi eleştirmen için "bu konu hakkında" birşeyler yapmış olman gerekiyor. sen ne yaptın ?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
neden BİM ve ŞOK da her köşede başında olsa olmazmı ilaki BİM ve ŞOK gitmek zorunde değil belki yolu ordan gecmiyor ve ya BİM ve ŞOK yok oturuduğu yerde koysun her köşeye birer tane olmaz mı.

Arkadaş elimde şu kadar pil var çevrede de bunları atacak kutu göremedim demiş ben de bunun üzerine artık neredeyse her mahallede şubesi olan iki mağazayı adres gösterim.

Ben herkes BİM'e ŞOK'a gitsin mi dedim?

BİM ve ŞOK atık pillerin toplanmasında bir vesile oluyorsa bunu kutlamak gerek.

Alerjiye de gerek yok, pili atmanız için alışveriş yapma şartı yok, ha BİM'e girerken konu komşu görürse ne derim düşünceniz varsa bilemem!

Çarpıtma öyle değil böyle olur...

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Arkadaş elimde şu kadar pil var çevrede de bunları atacak kutu göremedim demiş ben de bunun üzerine artık neredeyse her mahallede şubesi olan iki mağazayı adres gösterim.

Ben herkes BİM'e ŞOK'a gitsin mi dedim?

BİM ve ŞOK atık pillerin toplanmasında bir vesile oluyorsa bunu kutlamak gerek.

Alerjiye de gerek yok, pili atmanız için alışveriş yapma şartı yok, ha BİM'e girerken konu komşu görürse ne derim düşünceniz varsa bilemem!

Çarpıtma öyle değil böyle olur...

Yine yanlış nişan aldın hoca bilmeden insanları yargılıyorsun bu kadar ön yargılı olma nereden biliyorsun ki BİM giriyorumda komşum görecek bana ne komşumdan ben cebime uygun olan yere girerim komşum benim karnımı doyurmuyor ben alışverişimi yarısını BİM den yaparım. BİM ve ŞOK dedin bende neden BİM ve ŞOK her mağazların yaptığı iyi birşey keşke diğerleride yapsa calıştığım HAVALİMANIN da var aynı uygulama kalkıb neden havalimanına gelsin ve ya BİM gitsin demek istediğim neden her sokak köşe başında olmasın diyorum ama sen yine işi BİM ve ŞOK dan dine bağladın ya herşeye dini alet ediyorsunuz ve gercekden kızıyorum din arkasına sığınarak insanlara karşı ön yargılı olmayınız hiç inandırıcı olmuyorsunuz malesef.

çarptma demişsiniz evet capıtmışsınız gercekden konuyu BİM islami market diye gectiğinde dine bağlamakla çarpıtmışsınız.

mahsumane bir öneri idi sizinki belki ma benimkide neden bunu yaygınlaştırmıyorlar her sokak köşesine.

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Nedense Herkes Keskin Nişancı Olmuş:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
IThelp, Elbruz46 bunu kasitli yapti. Yani senin yazdigin yoruma karsilik. Yani olayi carpitan sensin bende mi oyle yapayim diyor ama sen hala ayni sekilde cevap veriyorsun. birbirinize karsi bu kadar onyargili olmayin. sadece bildigi bir seyi paylasmis. arkadasa zorla buralara git de dememis. madem pil biriktiriyorsun, bak buralarda var atik cop kutusu. istersen kullan demis.
Ben de sevmem deger yargilariyla oynayip manipule edilmesini ama burada boyle bir sey yok.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
IThelp, Elbruz46 bunu kasitli yapti. Yani senin yazdigin yoruma karsilik. Yani olayi carpitan sensin bende mi oyle yapayim diyor ama sen hala ayni sekilde cevap veriyorsun. birbirinize karsi bu kadar onyargili olmayin. sadece bildigi bir seyi paylasmis. arkadasa zorla buralara git de dememis. madem pil biriktiriyorsun, bak buralarda var atik cop kutusu. istersen kullan demis.
Ben de sevmem deger yargilariyla oynayip manipule edilmesini ama burada boyle bir sey yok.

Konuyu fazla bulandırmaya gerek yok işte benim yorumum benim ne demek istediğim ve onun ne demek istediği olay atık şişe pil biz her sokak köşe dedik o BİM de ŞOK da var dedi biz niye BİM de ŞOK da var demedik biz her köşede olsun uygulama güzel neden yok dedik BİM yakın oturan var oturmayan var mahalle de BİM olan Var Olmayan Yok bim 3 km uzakdaysa adamda 3 km BİM gitmesi lazım pil atmak icin Ama arkadşaın ne amacla söylediğini iyi biliyorum .

yani buralara neye cekmeye gerek var bende BİM de alış verişyapan birisiyim BİM islami market olduğu icin arkadaş görüşü şu islami market bunlar oralara gitmez bir adamın en ufak düşüncesinde bu varsa bile yanlıştır biz neyiz yani müslüman değilmiyiz konuyu oraya getirmesi yanlış.

Benim yorum bu. varmı bir yanlış bu BİM ve ŞOK da olmaya bilir DİA ve Migros da olabilir aynısı onun icinde gecerli

Benim Yorumum:

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Geri dönüşüm konusunda bir market kavgası yapmadığınız kalmıştı.

Adamlara helal olsun ki kimsenin yapmadığını yapıp, zamanında atık pil kutuları koymuşlar.

Şimdi de bakanlık olarak bu uygulamayı genişletmeyi düşünüyorlar.

Olay bu kadar basit.

Bıraksak Dünya Savaşı çıkartacaksınız. :)

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Sürekli tartışma bi piliniz bitmedi :p

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Geri dönüşüm konusunda bir market kavgası yapmadığınız kalmıştı.

Adamlara helal olsun ki kimsenin yapmadığını yapıp, zamanında atık pil kutuları koymuşlar.

Şimdi de bakanlık olarak bu uygulamayı genişletmeyi düşünüyorlar.

Olay bu kadar basit.

Bıraksak Dünya Savaşı çıkartacaksınız. :)

Yok hocam sen varken savaş cıkmaz ABD gibi Başımızdasın :):) ne mutluki varsın :)

uygulma güzel keşke daha öncede yapılsa böyle uygulamalar hepimiz ve ülkemiz ekonomisi icin güzel sonuna kadar desteklicisiyim böyle uygulamanın.
[MENTION=28192]Elbruz46[/MENTION] hocamla BİM'e alış verişe gitcez kardeş kardeş :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sürekli tartışma bi piliniz bitmedi :p

[MENTION=262256]Uranos[/MENTION] dur icine etme sende :) forumda kaç gündür haralet yok forum durgun suskun terk edilmiş gibi biraz haralet getirelim tartışma olsun reyting olsun hit olsun bıyır sende gel pi kavgasına :)

Bak [MENTION=19025]AliA[/MENTION] katıldı :):mrgreen:

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Bende hareketten yanayım ama sevmedim bu konuyu başka konuda kavga ederiz.Zaten pilim yok :p

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
[MENTION=136676]IThelp[/MENTION] Sen Duracell mi kulanıyorsun.
kardeşim kızma ama Muhalefet olsunda ne olursa olsun düşüncesindesin.
Ne zaman böyle konular acılsa hemen Yapıştırıyorsun..
bir defada alkışla be kardeşim .. Senden Birşeyler eksilmez...:)

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
@IThelp Sen Duracell mi kulanıyorsun.
kardeşim kızma ama Muhalefet olsunda ne olursa olsun düşüncesindesin.
Ne zaman böyle konular acılsa hemen Yapıştırıyorsun..
bir defada alkışla be kardeşim .. Senden Birşeyler eksilmez...:)

Yorumları okurken benimkilerini neden okumadan atlayım sonra bana muhalif oluyorsun bak bakalım destek vermişmiyim vermemişmiyim ben mahsat muhalefet olsun diye muhalefet yapmam yorumlarımı bir daha oku istersen ilk yorumum ben Duracell kulanmam ama suudi arabistan da her halde güneş carptı seni :) yorumlarımı bir daha oku istersen bir de kızma ama bir kerede taraf olmadığın kişilerin yorumlarını beğen bak benimkilerini demiyorum.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Doldurabilir pil alın atmanıza gerek kalmaz. :D

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Iyi güzel olur aslında bu şekilde millet tonlarca malzemeyi geri dönüşüme kazandırır artı en çok şu pils ve plastik şişeler geri dönüşumu için toplanması çok iyi olmuş

Platon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Abd gibi başımızdasın AliA, iyi ki varsın AliA :D

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Eczanelerde de gördüm ben.Tamam bim e girmeyin eczaneye girin :D Hatta bizim işyerine bile gelebilirsiniz oradada var :D

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Geri dönüşüm kutuları koyan işletmeler, belediyeler var ama bunun merkezden yönetilmesi gerekiyordu. Para da insanları en iyi teşvik edecek şey olsa gerek.

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Çöp kutusuna çöp atmazlar ama sayıları 3-5 tane olan atık pil kutularının içi çöp dolu, insanları anlamak zor.

mobiltester

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok güzel bir uygulama fakat size tavsiye en fazla para getirisi cam şişeler olacak tanesi 25 veya 50 kuruş olacak