Yardım Valorant yükledikten sonra bilgisayarım donmaya başladı

Erdemirelbilal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
1 hafta önce valorant vanguardla alakalı sıkıntı verıp oyunu açmıyordu bununla da kalmayıp bılgısayarı yenıden başlattığımda bilgisayara da sıkıntı çıkıyordu. en sonunda oyunu bılgısayardan tamamen sıldım öncekı gıbı donmalar falan yaşamıyorum ama şimdi de chrome gıbı uygulamalar açılmıyor. yardımcı olabılecek var mı?

Lich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Valorant'ın anti-cheat sistemi Vanguard, bazı bilgisayarlarla uyumsuzluk sorunları yaratabiliyor. Oyun ve Vanguard'ı sildikten sonra bile bazı sistem ayarları ve dosyalar etkilenmiş olabilir. İşte bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz bazı adımlar:

1. Seçenek **Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) Taraması**

1. Başlat menüsüne "cmd" yazın ve Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırın.
2. Aşağıdaki komutu girin ve Enter tuşuna basın:
```
sfc /scannow
```
Bu işlem, bozuk sistem dosyalarını tespit eder ve onarır.

2. Seçenek **DISM Taraması**:
1. Komut İstemi'ni (Cmd) yine yönetici olarak açın.
2. Aşağıdaki komutları sırayla girin:
```
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
```
Bu komutlar, Windows görüntüsünü kontrol eder ve onarır.

3. Seçenek**Güncellemeleri Kontrol Etme**:
- Windows güncellemelerini kontrol edin ve varsa en son güncellemeleri yükleyin.

4. Seçenek **Sürücüleri Güncelleme**:
- Ekran kartı, ağ adaptörü ve diğer önemli sürücülerin güncel olduğundan emin olun. Sürücü güncellemelerini manuel olarak veya bir sürücü güncelleme yazılımı kullanarak yapabilirsiniz.

5. Seçenek **Kötü Amaçlı Yazılım Taraması**:
- Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin. Güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanarak tam bir tarama yapın.

6.(Son Çare) **Sistem Geri Yükleme**:
- Sistem Geri Yükleme noktasını kullanarak bilgisayarınızı sorunun ortaya çıkmadığı bir tarihe geri yüklemeyi deneyebilirsiniz veya sıfırlayabilirsiniz.