Vaio i5 mi Nirvana i7 mi ?

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
sony vaio nun ekran kartı,marka kalitesi ile alınması gereken alettir.işlemci olarak i7 daha iyi olduğu kesin.ama casper daki i7 4 çekirdekli olanlardan değil.640m isimli işlemci i5 kategorisinde diyebiliriz.hiç düşünmeye gerek yok bence.git sony i al.

somagiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kardeş 3 yıl önce Vaio FZ190N almıştım hiç servis görmedi ilk günkü gibi çalışıyor, tüm donanım birbiriyle uyumlu, şuraya gelmek istiyorum ki: kanaatimce sony vaio' daki i5, başka bir bilgisyardaki i7'den daha randımanlı çalışabilir, birde sony'nin monitörü kesinlikle diğerlerinden çok daha iyi (kullanan bilir)... umarım yardımcı olur

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
sony vaio ve diğerleri diye ikiye ayrılır.

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
iyiki başlık açmışım görüşleriniz önemli benim için

@yer6 ; cevabın için teşekkürler, sony nin bu modeli icin pek cok şikayet gelmiş gerçi benimde istegim almak istediğim cihaz bu yönde sağlamlık ilk planda.

@somagiz ; ilgin için sağol, gerçekten kullanan çevrelerden gelen yorumlar senınle aynı paralelde sadece şüphe ettiğim bu kasalar yeni çıkmış ve o senin kullandıkların gibi değil daha kalitesizmiş diye duydum (emin değilim) cevabın ve ilgin için teşekkürler

@EnziM ; ondan şüphemiz hiç olmadı :)

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Neden vaio ya da neden nirvana yazarsaniz sevinirim.

murat_57_

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ikisinide kullanan arkadaşım var vaio şuan serviste ekrana görüntü gelmediği için casperda ısınma sorunu falanda yok ben casperi almayı düşünüyorum bu zamana kadar vaiocuydum ama soğudum bilemiyorum bu benim düşüncem tabi sony markası tartışılmaz sonucunda ama bu modele fazla güvenme internettede okumuşundur ekran kartından kaynaklanan bir sorun oluşuyo genelde .

hakan_golf5

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya bırak arkadaşım dalgamı geçiyorsun ya. İşin gücünmü yok hayret birşey. Kafamı buluyon napıyon.
Anladın sen onu :)

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Vaio' nun ekran kartı ATI. Sony' nin AMD ile anlaşması bittiği için Catalyst Control Panel' in son sürümlerini yükleyemiyorsun ama aylık güncel driverleri yükleyebiliyosun. Bu sorun Toshiba Panasonic için de geçerli.

judger90

Asistan
Reaksiyon puanı
61
özel olarak iki modelde sorun var mıdır uyumlu mudur bilmem ama Sony ler genelde malzeme kalitesi ve parça uyumunda iyidir ama tabi sony genelde kendisi üretsede casper diğer çoğu marka hazır üretim yapan tesislerden makineleri alır ince ayrıntılarını kendileri yapar yazılımlarını yükler ve markalarını basar piyasaya sürerler hatta tipi bile aynı olan aynı özelliklerde farklı markalara ait birçok bilgisayar bulunabilir.

Şimdi bunları neden anlattım :) bu tarz şeyler yokken casper kendisi birşeyler yaptığında ürettiği eski laptoplar gerçekten berbat ötesiydi ekranları sürekli bozulurdu sürekli servise giderdi makina vs ama artık o tarz problemler olmuyor Yani markaya fazla takılmamak lazım ama tabi bu konuda sony bunlara pek bulaşmıyor onu bilemem. Ayrıca yine sorun olursa casper servisine ben hiç yollamadım makineyi ama pek iyi şeyler söylenmiyor :)

Özellikler bakımından bakarsak işlemcide açık ara üstün casper i7 zaten hertürlü i5den iyiyken i7ninde düşük modellerinden değil bu parça Ram detaylı yazılmamış ama ram de miktardan çok ram hızı yani mhz'i önemlidir casperın yeni modelleri genelde 1333 mhz sonyde büyük ihtimal aynıdır ama sen yine bi bak onun dışında casperda yine 8 gb var bence bu bir kritar olmamakla beraber yine ram de casper üstün. Gelelim en önemli konu ekran kartı sıralamalarda Ati 5650 ge force 420m den iyi görünüyor ama ben kendi deneyimlermden söylüyorum ge force lar çok daha iyi performans veriyor bende 9600 gs modeli var arkadaşımda yanlış hatırlamıyorsam 4750 vardı atiden o karttan benimkinden çok iyi görünüyor ancak performans olarak arkadaşımın ram ve işlemcisininde iyi olmasına rağmen yüksek gereksinimli oyunlarda daha iyi benimkinin performansı gerçi 5650yi denemediğimden bilmiyorum ama benim için Nvidia ekran kartları hep bir adım önde olmuştur

Bayağı uzun oldu ama umarım işine yarar zaten şuan makul fiyatlı alınabilecek laptoplarda kağıt üstünde en iyi ekran kartı 5650 görünüyor bir arkadaşıma alacağımız için bayağı araştırdım ben nvidianın 435m modeli var bi de bu 5650den daha iyi sıralamalarda nvidia farkıyla bence çok daha iyi olur ama çok fazla bu ekran kartına sahip laptop yok bence bulabilirsen bunlardan al fiyatının yine bu verdiğin modeller civarında olacağını tahmin ediyorum

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
@murat_57_ : dogru internette cok şikayet var bu ürün hakkında, casper da da sağlamlık süphelerim var

@St. Benoit : dikkate alınması gereken birşey söylemişsin teşekkürler, gerçi driver işimiz pek olmuyor.

@judger90 : kardeşim yorumların için teşekkürler merak ettiğim konulara değinmişsin aklımda hala sony var :)

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Sony iyidir ama Nvidia tavsiye ederim notebooklarda kesinlikle. Driverla işimiz olmuyor deme, gerçekten çok lazım oluyor :) Nvidia sürekli olarak sitesinden yeni driver yayınlıyor notebooklar için. 1-2 yıl sonra windows 8 çıkarsa yine kurabilirsin notebookuna driver derdin olmaz.

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
@sdelta : teşekkürler, ekran kartını nedense önemsemiyordum hiç şimdi ki bilgisayarımın ekran sorunu var ve muhtemelen ekran kartı driverleriyle alakalı :) rahat kullanabilecegim arıza cıkarmayan bir makine almak istiyorum, bakalım.

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Vaio aldim arkadaslar gorusleriniz icin tesekkur ederim :)