Uzaktan eğitim yaygınlaştırılamaz mı?

Bu konuyu okuyanlar

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Mekteplerde nezle gibi yolukucu hastalıklar salgın hâlinde yayılabiliyor. Bir de Corona gibi hastalıklar söz konusu olunca eğitime ara verilmesi gündeme gelebiliyor.

Son yıllarda Türkiye'deki internet kullanım oranı hayli arttı. Ders materyalleri de çevrimiçi ortamda oldukça artmış gibi görünüyor.

Diğer taraftan uzaktan eğitimin yaygınlaşması konusu gündeme getirilse belki öğretmenlerin ve öğretmen namzetlerinin işsiz kalma kaygısı ortaya çıkabilir ama aslında böyle bir sistemde öğretmenlere çok iş düşebilir.

Bir öğretmen aynı konuyu haftanın farklı gün ve saatlerinde farklı sınıflarda tekrar tekrar anlatmak yerine çevrimiçi olarak kendisine yönlendirilen bütün öğrencilere anlatabilir ve daha sonra artan zamanda konuyu anlayamayan öğrencileri ile ayrıca ilgilenebilir. Çevrimiçi derslerin kaydı öğrencilerin erişimine açılarak tekrar izlemelerine de imkân sağlanabilir.

Forumda eğitim konularına ilgi muhtemelen azdır ama işin yazılım tarafı da var. Bu konudaki yorumlarınızı merak ediyorum.

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Soruyu anlamadın hoca nasıl tekrar edecek , yanlışını düzeltecek ? Ülkemizde herkes zaten okuldan kaçmaya yer arıyor 0 verimle geçer .

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Soruyu anlamadın hoca nasıl tekrar edecek , yanlışını düzeltecek ? Ülkemizde herkes zaten okuldan kaçmaya yer arıyor 0 verimle geçer .
Hoca mevcut sistemde aynı konuyu 5 sınıfa anlatıyorsa çevrimiçi olarak bir kere anlatabilir. Artan zamanda anlamayan öğrencileri tekrar çevrimiçi sınıfa alabilir. Bunlar kayıt altına alınırsa öğrenciler tekrar dersi izleyebilir. Dünyada ve ülkemizde çevrimiçi ders uygulaması zaten var; bu daha da yaygınlaştırılarak 4+4+4'ün son 8 yılı bu şekilde okutulabilir. Ama verim konusu nasıl olur onu ben de bilemiyorum.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ben, önümüzdeki 20 yıl içerisinde buna mecburi bir geçiş olacağını düşünüyorum.
Hem devletin öğretmenlere yaptığı masraf azalacak hem de okulda fiziken yaptığı masraf (okulun elektrik, yakıt, temizlik vs. masrafları) azalacak. Ama öğrencilerin gerçek hayatta daha asosyal olmasına sebep olabilir belki.
Tabi buna itiraz edenler olacaktır. Çünkü iş istihdamı düşecek.

Ben uzaktan eğitimde kullanılacak Öğrenme Yönetim Sistemleri-Learning Management Systems (ÖYS-LMS) ile bu işin fiziki öğrenmeden daha verimli olacağını düşünüyorum. Ama içerik üretmek zorlaşacak, hatta içerik güncellemek için ayrıca çaba sarf edilmek zorunda kalınacak. Normal öğretmen içerik üretmek için çaba harcamıyordu. Dersi sınıfta tahtaya yazıp anlatıp geçiyordu. Ama internette slaytlar vs. olacak. Video çekecek. Ne bileyim daha fazla çaba harcayacak içerik üretmek için.

ÖYS, öğrenmek isteyen için verimli olacaktır. Öğrenme isteği olmayan için ne derece faydalı olur, bilemiyorum. Sonuçta adam derse çevirimiçi katılmaz bile.

Sistem kimin derse katıldığını, kaç saat bağlı kaldığını vs. daha somut delillerle ortaya koyuyor. Öğrencinin gelişimi bu sistem ile daha takip edilebilir duruma geliyor.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Dün konusu açılmıştı. Bugün, 23 Mart'tan itibaren uzaktan eğitime geçileceği açıklandı.
???

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Günümüz ekonomisinde pek mümkün değil.Tamam neredeyse her evde internet var televizyon var ancak istisnalar ne olacak ?
Kimisi okula forması alamıyor serbest gidiyor,bir de online eğitim için televizyon veya internete para ayıramaz.Böyle tanıdıklarım var,uzaktan eğitim haberini duyunca çok üzüldüler,biz nasıl yararlanabiliriz diye düşündüler.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Günümüz ekonomisinde pek mümkün değil.Tamam neredeyse her evde internet var televizyon var ancak istisnalar ne olacak ?
Kimisi okula forması alamıyor serbest gidiyor,bir de online eğitim için televizyon veya internete para ayıramaz.Böyle tanıdıklarım var,uzaktan eğitim haberini duyunca çok üzüldüler,biz nasıl yararlanabiliriz diye düşündüler.

Benim tanıdıklardan da çok var böyle. Ne yapacaklar, bilmiyorum.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Aslında Türkiye'deki sınav sistemi de değiştirilebilir. Sınavlar da uzaktan yapılabilir.

Bir İtalyan filminde görmüştüm. Öğrenciler mektepte sınava giriyorlardı fakat önlerinde kitap vardı. Kendilerine sorulan soruların cevaplarını kitaptan bulup yazıyorlardı. Sonra dönem sonunda (belki de mezun olmak için) bir heyet önüne çıkıp kendilerine sorulan soruları sözlü olarak cevaplıyorlardı.

Bizim sistemde öğrenciler sınav zamanı ezber yapıp yıl sonunda ezberlediklerinin bir kısmını veya tamamını bile unutabiliyor. Ayrıca kopya çekip yakalanmayan öğrenciler de bulunduğu için onların ortalaması yüksek gelebilirken çalışıp düşük not alan öğrenciler mağdur olabiliyor.

Ayrıca sınavlar öğrencilerin bilgilerini ölçmekten ziyade eğitimin bir parçası hâline getirilebilir.

Öğrenciler evlerinden sınava alınsa ve önlerinde kitap defterle sınava girse, hatta diyelim sınav esnasında bir arkadaşından cevapları alsa bile bu da öğrenme sağlayabilir. Öğrenci sonunda sözlü sınava alınacağını bilirse zaten konuları öğrenmeden sınıfı geçemeyeceğini düşünerek derslerine çalışabilir.

Cem Varlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Yaygınlaşsa bile başarılı olacağını sanmıyorum.

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
691
umarım yaygınlaşır

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu kadar bilgisayar ve telefon düşmanı toplumda olacak iş mi o?
Laubalilik olur ayrıca. Ama kesinlikle üniversite lise orta okul farketmeksizin Türkiye'deki bütün dersler kayıt altına alınıp sisteme yüklenmeli ve herkese açık olmalı. Muazzam bir konu anlatımı içeriği olur elimizde.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Bütün gün evde oyun oynarsınız, ders çalıştık diye ailelerinizi kandırırsınız. Başka bir şey olmaz.