Uygur politikası nedeniyle Çin pamuğunu bırakan ünlü markalar sosyal medyada 'saldırı atında'

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,189
2,764
358
51
Uygurlara yapılan insan hakları ihlalleri nedeniyle Sincan'da yetiştirilen pamuğu satın almayı bıraktıklarını açıklayan dünyaca ünlü markalar sosyal medyada 'saldırı altında'.

Bilgisayar korsanları, Burberry, Adidas, Nike ve New Balance gibi ünlü markaların da tıpkı H&M gibi Sincan'da yetiştirilen pamuğu satın almayı bırakacağını açıklamasının ardından söz konusu firmaları hedef aldı.

İktidardaki Komünist Parti'nin, Çinli yetkililere uygulanan Batı yaptırımlarına misilleme olarak kabul edilen saldırılarda ayrıca Uygur kökenli aktivist, gazeteci ve muhaliflerin de hedef alındığı belirtildi.

AB ve ABD'den sonra İngiltere de geçtiğimiz gün Çin'in Uygurlara yaptığı baskı nedeniyle yaptırım kararı aldı.

Nike'tan Uygur açıklaması: Endişeliyiz

O şirketlerden biri olan ayakkabı ve giyim markası Nike tarafından yapılan açıklamada, "Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde zorla çalıştırılmaya ilişkin raporlar konusunda endişeliyiz" denildi.

Nike bu açıklamasının ardından özellikle Çin'deki sosyal medyasında 'ağır' eleştirilere maruz kaldı.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Çin'den pamuk almayı bırakan markalar sosyal medyada 'saldırı altında'

12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Çin'in Uygurlara uyguladığı zulüm yeni değil ki!
Uzun yıllardan beri bu hep böyle.

Bugüne kadar bu zulme susanlar şimdi niye birden insanlık havarisi kesildiler?
Çünkü ABD Çin'e savaş açtı ya, Uygurlar iyi bir bahane oluşturdu onlar için.

Batı dünyası hiçbir zaman samimi olmadı, insan hakları kavramı ancak menfaatleri icap ettirdiğinde hatırına geldi. Ben bu duruma Uygur kardeşlerimiz adına seviniyor olsam da Çin ile menfaatlerinin uyuşmağa başladığı herhangi bir anda tekrar körler sağırlar birbirini ağırlar havasına döneceğini bildiğim için fazla bir öneminin olmadığını da biliyorum.

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,189
2,764
358
51
Hükümetimiz de susuyor malessef. Batı dünyası pek tabii ki kendi çıkarlarına hizmet ettiği müddetçe başka ülkelerdeki insan hakları ihlallerine karışır. Ve hatta Sayın İngiltere Başbakanının aşağıdaki açıklaması da yeterince üzücü ve bunların gerçek yüzünü göstermeye yeterlidir...

Bu dönemin tek iyi tarafı artık kimin ne olduğu veya olmadığının net şekilde görülmesi oldu.
ABD'nin Türkiye'nin müttefiki olmadığı da görüldü ABD'nin sadece bir adet stratejik ortağı olduğu da en net şekli ile görüldü.

12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Hükümetimiz de susuyor malessef.
Evet dediğiniz doğru maalesef. Hiç anlaşılmaz biçimde susuyor hemde.
İsrail zulümleri için yeri göğü inleten hükümet, Çin için gık dememesi çok üzücü benim açımdan. Tamam devletin ali menfaatleri falan diyebilirler de, batı ikiyüzlülüğünden ne farkın kalır o zaman.
ABD'nin sadece bir adet stratejik ortağı olduğu da en net şekli ile görüldü.

Sanırım İsraili kastediyorsunuz ama zaten ABD demek İsrail demek. Çünkü ABD'yi de yönetenler onlar.

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,189
2,764
358
51
Evet dediğiniz doğru maalesef. Hiç anlaşılmaz biçimde susuyor hemde.
İsrail zulümleri için yeri göğü inleten hükümet, Çin için gık dememesi çok üzücü benim açımdan. Tamam devletin ali menfaatleri falan diyebilirler de, batı ikiyüzlülüğünden ne farkın kalır o zaman.

Sanırım İsraili kastediyorsunuz ama zaten ABD demek İsrail demek. Çünkü ABD'yi de yönetenler onlar.
Tabii İsrail'i kast ettim. Benim şu dünya üzerindeki insanlar ile problemim yok ama siyaset üretenler ile ciddi problemlerim var :)

38. saniyedeki amcamızı izleyin. Yunanlı amcamız da çözmüş işi :)