Soru Uygulama fikri için nasıl patent alınır ve neler gerekir ?

Bu konuyu okuyanlar

folroad

Asistan
Reaksiyon puanı
15
App fikri buldum bunu ticarete dönüştürmek istiyorum. Bunun için nerelerden patent alabilirim ,neler gerekir, maliyeti ne olur ?

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Hayır Fikir Patenti başvurusu yapabilir :)
Tüh facebook unutmuş yapmayı desene keşke önce sana danışsaydıda bu kadar çok klonları piyasaya sürülmeseydi yada banka mobile uygulamaları çoğalmadan ilk çıkaran patent basvurusu yapsaydı :D

Unutma kodlar ve tasarım kopyalanmadığı sürece PATENT alman fikir için işe yamaz

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Tüh facebook unutmuş yapmayı desene keşke önce sana danışsaydıda bu kadar çok klonları piyasaya sürülmeseydi yada banka mobile uygulamaları çoğalmadan ilk çıkaran patent basvurusu yapsaydı
Bana sormasına gerek yok, internette her şey var çok şükür, tavsiye ederim

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Bana sormasına gerek yok, internette her şey var çok şükür, tavsiye ederim
Ekran Resmi 2021-11-25 22.01.13.png

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Bende bir çok patent sitesi belirtebilirim eklediğim ekran görüntüsünü aldığım gibi. Burada anlaşamadığımız konu şu, eğerki fikrin "telefon şarj olayında dayanaklılık, verimlilik ve bilmediğimiz bazı nedenlerden dolayı ligthing gibi bir şarj aleti çıkarma fikriyse" patent var yani ürün de olsa "amaç ve fikir olarak" patentlenmiş olur ve zaten Apple da yapmış. Ama bu "başka şarj aleti üretemez kimse" anlamına gelmez. Yani demem odurki fikir "eşsiz" olmalı ama eşsizdeki kastım aslında "fikir+üretim+market" olarak kendine has olmalı. Yani aslında fikrin patenti olmadığı bu bağlamda gerçeklik kazanır.